1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Dzieje się
  4. Seriale
  5. TV
  6. VOD

W Anglii „Sherlock”, w Niemczech „Dark", a w Polsce? Sprawdźcie listę najlepszych seriali, które powstały w danym kraju

Breaking Bad - kadr promocyjny

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, jakie są najlepiej oceniane seriale wyprodukowane w danym kraju, poniższe zestawienie portalu RAVE powstało specjalnie dla Was.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

RAVE zebrało oceny z IMDB i stworzyło na ich podstawie prostą infografikę z mapą, na której zaznaczyło najlepiej oceniane produkcje powstałe w danym kraju.

Dzięki materiałowi mamy oficjalne potwierdzenie, że najlepiej ocenianym serialem wyprodukowanym w USA jest „Breaking Bad”, w Kanadzie „Z Archiwum X”, Wielkiej Brytanii „Sherlock”, w Niemczech „Dark”, a w Polsce… „Kryminalni”.

najlepsze seriale z danego kraju

Pomysł przedstawienia listy produkcji odcinkowych pochodzących z danego kraju w formie grafiki jest wyjątkowo prosty. I na tym właśnie polega jego największa siła. Zestawiając dane dostępne w serwisie IMDB i przedstawiając je w nowej formie, twórcy zwrócili uwagę nie tylko na międzynarodowe superprodukcje, ale także na seriale, znane bliżej jedynie na lokalnych rynkach.

Na liście znalazły się oczywiście międzynarodowe hity, które z powodzeniem oglądane są na całym świecie (dlatego też dostają one większą liczbę ocen), ale także seriale niszowe, znane bardziej na konkretnym rynku.

Tak na przykład ma się sprawa z jednym z najlepiej ocenianych seriali w zestawieniu - produkcji kryminalnej „Koombiyo” ze Sri Lanki. Serial, emitowany w latach 2017-2018 zyskał średnią ocenę 9,8, czyli zdaniem widzów jest niemal bliski perfekcji. Produkcja nie jest jednak znana szerokiej, międzynarodowej publiczności. Infografika Rave może w tym pomóc.

najlepsze seriale z danego kraju

Ciekawa sytuacja ma miejsce w Wenezueli, gdzie tryumfuje telenowela „Kassandra”, emitowana od 1992. Twórcy zestawienia zwracają uwagę, że na wysoką ocenę serialu wpływ mogła mieć też niezwykła popularność serii na terenie Bośni i Hercegowiny, gdzie puszczano piracką wersję serialu. Warto wspomnieć, że podobna sytuacja miała miejsce w Polsce, gdy w publicznej telewizji emitowano „Niewolnicę Izaurę”. Wiele badaczy kultury podkreśla, że brazylijska produkcja miała duży wpływ na polską kulturę tamtego okresu, co widać chociażby w zwiększonej liczbie imion nawiązujących do bohaterów serialu nadawanych dzieciom.

Materiał jest poglądowy i pozwala nam zapoznać się z trendami występującymi w danym kraju.

Lista różni się nieco od zestawienia Najlepiej ocenianych seriali IMDB, w której dominują seriale z zachodniego kręgu kulturowego.

Na dodatek lista Rave powstała po zestawieniu najwyższej oceny z liczbą głosów. To wyjaśnia dlaczego najpopularniejszym serialem USA jest „Breaking Bad”, mimo że brytyjsko-amerykańskie koprodukcje, jak „Czarnobyl” i „Kompania braci” posiadały taką samą ocenę, a w zestawieniu „Najlepiej Ocenianych Seriali” znajdują się wyżej. Dokładna metodologia i pełne dane, także w formie tabelki w Excelu, znajdują się zresztą na oficjalnej stronie przedsięwzięcia, gdzie można się z nimi zapoznać w wolnej chwili.

Zestawienie na pewno przyda się podczas planowania kolejnej sesji binge-watchingu w weekend.