1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy
  4. Seriale
  5. VOD

Apple TV+ kontra Netflix, HBO GO, Prime Video i Disney+ - wielkie porównanie VOD

Firma z Cupertino zdradziła wczoraj kolejne szczegóły na temat usługi Apple TV+. Sprawdzamy, jak to VOD wypada na tle konkurencji w postaci serwisów Netflix, HBO GO, Prime Video oraz Disney+.

apple tv plus kontra inne vod

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Apple TV+ to kolejny serwis VOD, który - co już zostało oficjalnie potwierdzone - pojawi się na polskim rynku. Jego twórcy zdradzili wreszcie nieco szczegółów na jego temat, w tym cennik i datę premiery.

Po udostępnieniu przez Apple’a nowych informacji, postanowiliśmy porównać Apple TV+ z innymi platformami wideo na żądanie. Pod uwagę wzięliśmy seriwsy Netflix, HBO GO i Prime Video oraz nadchodzący Disney+.

  • Apple TV+ - 24,99 zł (4,99 dol. w USA) miesięcznie;
  • Netflix - od 34 zł (8,99 dol. w USA) miesięcznie;
  • HBO GO - 19,99 zł (14,99 dol. w USA) miesięcznie;
  • Prime Video - ok. 26 zł (8,99 dol. w USA) miesięcznie;
  • Disney+ - 7,99 dol. w USA miesięcznie, polska cena nieznana.

Od razu widać, że pod względem ceny Apple TV+ wyprzedza konkurencję… w Stanach Zjednoczonych. Jest najtańszym serwisem na rodzimym rynku, co biorąc pod uwagę wielkość biblioteki, jest zrozumiałe. Niestety w naszym kraju sytuacja wygląda zgoła inaczej - w kantorze z Cupertino 1 dol. kosztuje 5 zł.

Za usługę Apple TV+ trzeba będzie zapłacić w Polsce mniej więcej tyle samo, co za Prime Video. Ten serwis jest natomiast droższy niż HBO GO i niewykluczone, że będzie droższy niż Disney+. Netflix jest co prawda wyceniony wyżej niż Apple TV+, ale jego twórcy przeliczają ceny po normalnym, a nie zawyżonym kursie.

apple tv plus kontra inne vod

Sytuację nieco ratuje fakt, że Apple TV+ będzie udostępniane bez dodatkowych opłat klientom Apple’a na rok. W ramach promocji dostęp będzie przyznawany po zakupie każdego nowego urządzenia tej firmy, na którym da się oglądać materiały wideo z nowej usługi VOD - czyli telefonu, tabletu, komputera lub Apple TV.

Apple TV+ kontra Netflix, HBO GO, Prime Video i Disney+ - oferta rodzinna

Apple TV+ kosztuje 24,99 zł miesięcznie, ale trzeba pamiętać, że to cena za dostęp do usługi dla całej rodziny. Jeśli jej głowa wykupi dostęp do Apple TV+, będą mogli z tego skorzystać jego bliscy. Nic nie wiadomo na temat limitu urządzeń, na których można być jednocześnie zalogowanym.

W przypadku Netfliksa trzeba zdecydować się na droższy pakiet. W ramach subskrypcji za 34 zł miesięcznie jednocześnie materiały może oglądać tylko jedna osoba. Abonament kosztujący 43 zł miesięcznie pozwala oglądać filmy dwóm osobom naraz, a w wersji za 54 zł miesięcznie - czterem. Nie ma limitu logowań.

HBO GO nie ma zaś w ogóle kont użytkownika. Hasła dostępowe do usługi można dzielić, ale wtedy wszyscy domownicy muszą współdzielić listę obejrzanych i obecnie oglądanych materiałów, co powoduje spory bałagan. W dodatku HBO limituje liczbę urządzeń, na których można być jednocześnie zalogowanym.

apple tv plus kontra inne vod

Amazon jest pod tym względem dużo bardziej liberalny. Nie ma limitu logowań, aczkolwiek nie da się utworzyć kont użytkownika i wszyscy zainteresowani muszą korzystać z tej samej listy aktualnie oglądanych tytułów. W przypadku serwisu Disney+ jeszcze nie wiemy, jak dokładnie będzie to wyglądać.

Apple TV+ kontra Netflix, HBO GO, Prime Video i Disney+ - dostępność

Netflix, HBO GO i Prime Video od Amazona dostępne są w Polsce od dawna. Z kolei Disney+ zadebiutuje dopiero w listopadzie w Stanach Zjednoczonych i na innych wybranych rynkach. Data premiery usługi w Polsce nie została jeszcze podana. Możliwe, że odbędzie się to w 2020 roku.

W przypadku Apple TV+ możemy liczyć na debiut usługi w naszym kraju już 1 listopada 2019 roku. Dokładnie tego samego dnia nowy serwis wideo na żądanie zostanie udostępniony w Stanach Zjednoczonych. Chociaż ten jeden raz możemy poczuć się jak obywatele pierwszej kategorii w tej globalnej wiosce.

Apple TV+ kontra Netflix, HBO GO, Prime Video i Disney+ - platformy i aplikacje

Nieco gorzej wygląda sytuacja w przypadku platform, jakie obsługuje nowy serwis wideo na żądanie. W przypadku Netfliksa, HBO GO i Prime Video nie ma problemu z uruchomieniem usług w przeglądarce oraz na urządzeniach mobilnych. Do tego dochodzą aplikacje na konsole, przystawki do telewizora i Smart TV.

apple tv plus kontra inne vod

Apple TV+? Jest gorzej. Nie istnieje wersja webowa i nie wiadomo, kiedy takowa się pojawi. Do korzystania z usługi potrzebny będzie sprzęt marki Apple (iPhone, iPad, iPod touch, komputer Mac lub Apple TV) lub… odpowiedni telewizor marki Samsung. W przyszłości wsparcia doczekają się Smart TV od Sony i LG oraz set-top boksy.

W przypadku Disney+ wsparcie ma być równie szerokie co u konkurencji w postaci Netfliksa, HBO i Prime Video. W dodatku usługa Myszki Miki ma być dostępna jako kanał w aplikacji Apple TV - będzie można ją subskrybować w tej samej aplikacji, w której ogląda się treści z Apple TV+ oraz od innych dostawców.

Apple TV+ kontra Netflix, HBO GO, Prime Video i Disney+ - biblioteka

W przypadku serwisów Netflix, Amazon Prime i HBO GO naprawdę nie ma co narzekać, a wymienianie produkcji wartych uwagi w tych serwisach zajęłoby mi pół dnia. Disney+ z kolei będzie kusił ogromnym katalogiem produkcji na wyłączność oraz licznymi nowościami.

Apple TV+ wypada tutaj… blado. Firma z Cupertino wydała co prawda miliardy dolców na treści na wyłączność, ale na start dostępnych będzie tylko 7 seriali z „See” na czele. Potem pojawią się, ale nie będzie można ich binge’ować. Dostaniemy po trzy odcinki, a kolejne będą udostępniane co tydzień.

apple tv plus kontra inne vod

Apple TV+ kontra Netflix, HBO GO, Prime Video i Disney+ - jakość obrazu

Ważne jest też to jak oglądamy. W przypadku usługi Netflix zależy to od planu, jaki wykupiliśmy. Dostęp do treści w 4K ze wsparciem HDR możliwy jest wyłącznie po wykupieniu najdroższego planu, aczkolwiek zdarza się, że produkcje licencjonowane są dostępne tylko w HD.

Szkoda niestety gadać tutaj o HBO GO. Platforma serwuje nam obraz w jakości HD i to w dodatku w mizernej jakości. Błyszczy natomiast Prime Video, gdzie za 4K i HDR nie trzeba dopłacać. W przypadku Disneya od początku będzie wsparcie dla 4K i HDR w przypadku nowych treści własnych.

apple tv plus kontra inne vod

Warto tylko odnotować, że niektóre usługi nie radzą sobie z rozdzielczością 4K w wybranych przeglądarkach.

Jeśli chodzi o Apple TV+, już teraz Apple chwali się, że treści w 4K i HDR będą udostępniane ze wsparciem Dolby Vision i Dolby Atmos. Jestem pewien, że na jakość narzekać nie będziemy - przecież już teraz filmy z iTunes Store pod tym względem zachwycają.

Apple TV+ - czy warto?

Na to pytanie będziemy mogli odpowiedzieć dopiero w listopadzie. Gdybym mieszkał w Stanach Zjednoczonych, nawet bym się nie zastanawiał - 4,99 dol. dla Amerykanina to tyle, co nic. W naszych warunkach 24,99 zł w kontekście tego, co oferuje konkurencja, może dla wielu osób być ceną zaporową.