1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. VOD
  4. Seriale

„Mindhunter” to dopiero początek. Najlepsze seriale kryminalne na Netflix Polska

16 sierpnia na platformie Netflix zadebiutował 2. sezon serialu „Mindhunter”. Produkcja współtworzona przez Davida Finchera doczekała się doskonałych ocen, ale podobnych dobrych dzieł jest na Netfliksie więcej. Które seriale kryminalne dostępne w serwisie są najlepiej oceniane przez widzów?

mindhunter netflix
148 interakcji
dołącz do dyskusji

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Netflix doskonale rozumie, że historie kryminalne i thrillery cieszą się olbrzymią popularnością wśród użytkowników. Dlatego opowieści o detektywach, kryminalistach i ich odwiecznej walce są dosyć licznie reprezentowane na platformie. Sprawdziliśmy, które produkcje otrzymały najlepsze oceny od posiadaczy kont na Filmwebie i IMDb. Poniżej znajdziecie jedenastkę najlepszych produkcji fabularnych (a więc bez „Making a Murder” i innych podobnych dokumentów), które mają najlepszą średnią ocen i wystarczająco dużo głosów, żeby brać je pod uwagę. Na liście zabrakło produkcji z serii „American Crime Story”, bo są one inaczej prezentowane na obu agregatorach ocen (jako całość i kilka osobnych produkcji).

Najlepsze seriale kryminalne na platformie Netflix:

Breaking Bad

mindhunter netflix

Ocena: 9,15

„Breaking Bad” znalazłby się prawdopodobnie na każdej możliwej liście najlepszych produkcji dostępnych na Netfliksie. Dzieło stacji AMC pokazało odwrotną drogę bohatera, który początkowo budzi sympatię i zrozumienie, ale z każdym kolejnym dniem coraz bardziej zatraca się w dążeniu do wyznaczonego celu. „Breaking Bad” nie było oczywiście pierwszym serialem kryminalnym, który pokazywał całą historię z punktu widzenia kryminalistów, ale zdecydowanie zapoczątkował modę na tego typu opowieści. I cieszy się wciąż tak dużą popularnością, że fani szaleją na każdą wzmiankę o możliwym filmie.

Sherlock

mindhunter netflix

Ocena: 8,85

Sherlock Holmes to postać, która przeżyła w swojej historii najróżniejsze wzloty i upadki. Wielu widzów miało więc wątpliwości, czy jest sens wracać do tego bohatera, gdy debiutował serial BBC pt. „Shelrock”. Okazało się jednak, że uwspółcześnienie opowieści o Holmesie i doktorze Watsonie było strzałem w dziesiątkę. Dzięki temu klasyczne kryminalne zagadki zyskiwały zupełnie nowe wątki, a bohaterowie z miejsca stali się bliżsi oglądającym. Wszystkie te kwestie przyczyniły się do popularności serialu, ale trzeba też przyznać, że „Sherlock” nie byłby takim fenomenem, gdyby nie aktorskie role Benedicta Cumberbatcha i Martina Freemana.

Narcos

mindhunter netflix

Ocena: 8,7

„Narcos” jest najwyżej rozstawionym na tej liście oryginalnym serialem Netfliksa. Produkcja poświęcona Pablo Escobarowi i kształtowaniu się jego narkotykowego imperium szybko po premierze stała się światowym fenomenem. Można wręcz powiedzieć, że obok „Stranger Things” najmocniej przyczyniła się do zwiększenia globalnej popularności platformy. Opowieści o autentycznych baronach narkotykowych od dekad pasjonowały kino, więc w pewnym sensie wydaje się w pełni racjonalne, że ten sam szał opanował także serwisy VOD (do tego stopnia, że niedawno ciepło przyjęty został też spin-off produkcji pt. „Narcos: Meksyk”).

Peaky Blinders

mindhunter netflix

Ocena: 8,7

O „Peaky Blinders” jest ostatnio głośno głównie z powodu zbliżającego się wielkimi krokami 5. sezonu. Nie wiadomo jeszcze, czy (a może raczej „kiedy”) nowe odcinki trafią na Netfliksa, ale widzowie serwisu mogą się cieszyć dostępem do wcześniejszych serii. Brytyjski serial opowiada o fikcyjnych losach rodziny Shelbych, którzy na początku XX wieku rozkręcają kryminalny biznes na terenie Birmingham. Produkcja wykorzystuje przy tym elementy faktograficzne, co czyni „Peaky Blinders” dziełem niezwykle autentycznym i pełnym niepodrabianego stylu.

Dom z papieru

Ocena: 8,55

Produkcje kryminalne lubią wykorzystywać kilka najbardziej interesujących motywów fabularnych. To m.in. detektyw kontra morderca, ucieczka z więzienia, dochodzenie do władzy oraz planowanie kradzieży. Ciekawy twist tej ostatniej koncepcji został zastosowany w hiszpańskim serialu „Dom z papieru”, którego 3. sezon właśnie pobił rekord oglądalności Netfliksa. Produkcja znalazła w ostatnich latach zarówno przeciwników, jak i licznych zwolenników, ale trudno jej odmówić kilku ciekawych rozwiązań fabularnych.

Death Note

mindhunter netflix

Ocena: 8,4

„Death Note” to dzieło, które przekracza granice gatunkowe. Japońska produkcja znalazła się już na liście najlepszych anime na Netfliksie oraz zestawieniu najciekawszych animacji bez podziału na kraj powstania. Tym razem zaś znalazła się na 6. miejscu pośród najlepiej ocenianych seriali kryminalnych na platformie VOD. „Death Note” opowiada historię Lighta Yagamiego - zdolnego studenta, który natrafia na tajemniczy Notatnik śmierci. Okazuje się, że po wpisaniu dowolnego nazwiska do zeszytu wybrana osoba umiera. Light postanawia wykorzystać tę moc do oczyszczenia ludzkości ze zła, będzie musiał jednak po drodze stawić czoła najwybitniejszemu detektywowi na świecie.

Synowie anarchii

mindhunter netflix

Ocena: 8,4

„Synowie anarchii” pokazują działalność członków gangu motocyklowego, który jest stale zamieszany w wandalizm, przemoc z użyciem broni palnej i rasizm. To produkcja z jednej strony bardzo klasyczna w swojej opowieści o rodzinnych koneksjach, które często napędzają kryminalistów, ale też pod wieloma względami zajmująca się współczesnymi tematami często pomijanymi przez seriale kryminalne. Na Netfliksie znajdziecie siedem sezonów produkcji stacji FX.

Zadzwoń do Saula

mindhunter netflix

Ocena:8,35

Najlepiej o sile „Breaking Bad” świadczy fakt, że powstały po zakończeniu serialu spin-off doczekał się olbrzymiej widowni i bardzo dobrych ocen. Chodzi oczywiście o „Zadzwoń do Saula”, czyli prequel opowiadający o losach prawnika, Jimmy'ego McGilla, który dzięki oszustwom i mataczeniu przechodzi przemianę w Saula Goodmana - przestępcy na zlecenie. To motyw pod pewnymi względami zbliżony do historii Waltera White'a z oryginalnej produkcji, ale przedstawiony z nieco bardziej humorystycznym nastawieniem, które stało się wizytówką postaci granej przez Boba Odenkirka.

The Punisher

Ocena: 8,35

Na liście najlepszych seriali kryminalnych znalazły się dwie produkcje tworzone we współpracy z Marvelem. I wbrew pozorom nie jest to przypadek. Tego typu historie często występują w komiksach superbohaterskich, choć przeważnie związanych z mniej ważnymi postaciami oraz takimi, które nie mogą się pochwalić rozmaitymi supermocami. Marvel i Netflix postanowiły skupić się przy tworzeniu swoich seriali właśnie nad takimi historiami, bliższymi codziennym problemom ulicy (zresztą według ostatnich doniesień na wątkach detektywistycznych ma się też skupić „The Batman”). Początkowo nikt nie myślał w tym kontekście o Punisherze, ale postać cieszyła się tak wielkim powodzeniem wśród widzów „Daredevila”, że otrzymała swój własny serial. Dość powiedzieć, że obecnie jest jednym z najcieplej ocenianych dzieł Marvela.

Daredevil

Ocena: 8,3

Kiedy pod koniec zeszłego roku Netflix zaczął systematycznie kasować seriale współtworzone z Marvelem, widzowie zareagowali bardzo negatywnie i miało to związek przede wszystkim z „Daredevilem”. Produkcja poświęcona Mattowi Murdockowi i jego alter ego pod wieloma względami stoi za sukcesem serialowych produkcji Marvela. „Daredevil” to dzieło zróżnicowane, wciągające i dobrze wyważone, zwłaszcza w tworzeniu relacji między bohaterem a antagonistami. Na ten moment fanom serialu nie udało się doprowadzić do jego wznowienia (byłoby ono możliwe dopiero w następnym roku na Disney+ lub Hulu), ale wciąż nie porzucili nadziei.

Mindhunter

Ocena: 8,2

„Mindhunter” Davida Finchera, Charlize Theron i Joego Penhalla właśnie doczekał się 2. sezonu, który ma szansę wynieść produkcję wysoko ponad 11. miejsce wśród najlepiej ocenianych seriali kryminalnych na Netfliksie. Wszystko dlatego, że historia wdrażania profilowania kryminalnego w działalność amerykańskich detektywów w interesujący sposób miesza wątki fabularne z historią. Twórcy „Mindhuntera” mogą wykorzystywać prawdziwe postaci (przede wszystkich autentycznych zabójców) i realne sposoby łapania kryminalistów do wzmocnienia siły rażenia opowiadanej historii. W 1. sezonie zadziałało to niezwykle dobrze. Czy nowe odcinki przyniosą produkcji jeszcze większą popularność? Przekonamy się wkrótce.