REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

„Sic Mundus Creatus Est” - czym jest Tablica Szmaragdowa, tak ważna w serialu „Dark”?

2. sezon serialu „Dark” wylądował niedawno w serwisie Netflix. Produkcja pełna jest symboli i ukrytych znaczeń, ale w najnowszej serii na pierwszy plan wysuwa się łacińskie zdanie: „Sic Mundus Creatus Est” - co ono oznacza?

21.06.2019
15:11
dark analiza
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga, w tekście pojawiają się drobne spoilery z 2. sezonu serialu „Dark". 

„Dark” to jedna z najbardziej tajemniczych produkcji Netfliksa. Gdy pierwszy sezon trafiał na platformę, kampania marketingowa była bardzo oszczędna. Mówiono nam o tajemnicy, niewielkim miasteczku i jego społeczności. Dopiero w trakcie seansu okazywało się, że historia opowiada o podróżach w czasie i jego konsekwencjach (chociaż z tymi konsekwencjami sprawa nie jest akurat tak prosta). Z czasem okazywało się również, że produkcja napakowana jest rozmaitymi odniesieniami, tropami i nawiązaniami do historii, literatury i filozofii.

Wśród licznych symboli najbardziej wyróżnia się chyba Tablica Szmaragdowa.

W serialu widzieliśmy ją przynajmniej kilkanaście razy. Pierwszy raz chyba, gdy Noah odsłonił swoje plecy, a my mogliśmy zauważyć wielki tatuaż, który pokrywa je w zasadzie całe. Tablica Szmaragdowa pojawia się również w szpitalnym pokoju, do którego trafia Mikkel Nielsen, gdy przechodzi do lat 80.

W 2. sezonie „Dark” Tablica Szmaragdowa nabiera nowych znaczeń z perspektywy serialu.

Tablica Szmaragdowa to jeden z tak zwanych tekstów hermetycznych. Jego autorstwo przypisywane jest Hermesowi Trismegistosowi, co z greckiego oznacza „Po Trzykroć Wielki”. Legendarny mędrzec był najprawdopodobniej efektem połączenia greckiego bóstwa Hermesa i egipskiego boga Thota. Ten pierwszy był uosobieniem sił rządzących kosmosem i zarazem posłańcem władców Olimpu, a drugi utożsamiany był z księżycem.

Naukowcy sugerują, że właśnie z tego połączenia narodził się uczony, któremu przypisywano autorstwo bardzo wielu pism mających przechowywać wiedzę sprzed potopu. „Po Trzykroć Wielki” bywał utożsamiany z również biblijnymi postaciami, m.in. z opisanym w Starym Testamencie Henochem.

Swoje drugie życie pisma Hermesa Trismegistosa otrzymały w XV wieku, kiedy to zostały przetłumaczone na łacinę.

Jako intelektualny bodziec, hermetyzm odcisnął swoje piętno na poglądach renesansowych myślicieli. Nie trzeba wyjątkowej historycznej przenikliwości, aby domyślić się, że skoro owa filozofia była niezgodna z nauczaniem i filozofią Kościoła, to Rzym robił wszystko, aby możliwie skutecznie ukręcić głowę tym, którzy się nią zajmowali.

Jednym z pism, które wchodzą w skład tzw. Corpus heremeticum jest Szmaragdowa Tablica.

Tekst miał powstać między VI a VIII wiekiem naszej ery, jednak znacznie ważniejsze jest, że sam jest wyjątkowo wieloznaczny. Alchemicy twierdzili, że kryje on tajemnicę stworzenia kamienia filozoficznego, a więc pozyskania złota z podlejszych metali. Twierdzili tak między innymi dlatego, że Słońce i Księżyc były utożsamiane ze złotem i srebrem, a na końcu tego dawnego tekstu znajdziemy taki zapis: To jest zupełne, co powiedziałem o działaniu Słońca.

W „Dark” obok samego wizerunku Szmaragdowej tablicy pojawia się jedno zdanie „Sic Mundus Creatus Est”, co oznacza „Tak został stworzony świat”. Na ten moment nie wiemy dokładnie, czemu służyć ma ten konkretny fragment. Pewne jest natomiast, że niemiecki serial Netfliksa nawiązując do tej tajemniczej dziedziny, jaką jest alchemia sugeruje, iż to, o czym mówi, jest trudne do pojęcia i przynależy raczej do świata magii niż tego rzeczywistego.

Z drugiej jednak strony bardzo widoczne jest, że ten konkretny fragment sugeruje nam stworzenie świata, prowadzi nas do samej niemalże biblijnej kreacji świata. Zresztą Noah (czyli Noe), a także nowa postać 2. sezonu, czyli Adam, również symbolizują postaci ze Starego Testamentu.

Jest więc bardzo prawdopodobne, że za fabułą „Dark” i podróżami w czasie kryje się tajemnica działania wszechświata.

I ci, którzy posiedli władzę nad czasem są częścią jakiegoś pradawnego cyklu, który jest fundamentem stworzenia. W końcu jeden z cytatów z Tablicy szmaragdowej mówi: „ I tak jak wszystkie rzeczy powstały z jednego, z myśli jednego, tak wszystkie rzeczy zostały zrodzone z tej jednej rzeczy, przez przystosowanie.”

REKLAMA

Tajemniczy serial „Dark" obejrzycie w serwisie Netflix.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA