REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

W fabule „Dark” łatwiej się zgubić niż w jaskiniach pod Winden. Przypominamy wydarzenia z 1. sezonu serialu

Niemiecki serial „Dark” zupełnie niespodziewanie stał się jednym z największych hitów Netfliksa w ostatnich latach. Sukces udało się odnieść mimo długiej listy bohaterów i dosyć zagmatwanej fabuły. Premiera 2. sezonu produkcji już za kilka dni, dlatego postanowiliśmy przypomnieć najważniejsze wątki z poprzedniej odsłony.

17.06.2019
8:47
dark analiza
REKLAMA
REKLAMA

Uwaga! Tekst zawiera szczegóły fabuły 1. sezonu „Dark”.

Premierowe odcinki „Dark” zadebiutowały w serwisie Netflix ponad półtora roku temu. Od tego czasu na platformie wiele uległo zmianie, a liczba europejskich produkcji znacząco wzrosła. Firma w międzyczasie zdołała też wykupić twórców popularnej produkcji na wyłączność, dlatego już wkrótce możemy się spodziewać od nich nowego horroru ze zróżnicowaną obsadą. W kontekście „Dark” tych kilkanaście miesięcy nie zmieniło tak dużo, jak można by się spodziewać. Produkcja nadal cieszy się olbrzymią popularnością, a nadchodzący 2. sezon szykuje się na jedną z najważniejszych tegorocznych premier w serwisie.

Ludzka pamięć to jednak rzecz ułomna. „Dark” może się pochwalić jedną z najbardziej pogmatwanych i skomplikowanych fabuł spośród współczesnych seriali rozrywkowych. Nie powinno to nikogo dziwić - w końcu wydarzenia serialu Netfliksa rozgrywają się na trzech płaszczyznach czasowych (a w 2. serii dojdzie do nich czwarta). A przecież nie wszyscy będą mieli czas i ochotę ponownie obejrzeć wszystkie opublikowane w 2017 roku odcinki. Dlatego warto przed ponowną wyprawą do Winden na przestrzeni 99 lat odświeżyć sobie najważniejsze momenty z premierowego sezonu.

Kluczowe wydarzenia z 1. sezonu „Dark” (w kolejności występowania w serialu, a nie chronologii):

Samobójstwo Michaela Kahnwalda

dark analiza

Pod względem chronologii śmierć Michaela Kahnwalda następuje przed startem akcji „Dark”, ale tak naprawdę mamy tu do czynienia z najważniejszym wydarzeniem całej fabuły (choć początkowo widz nie zdaje sobie z tego sprawy). Samobójstwo mężczyzny głęboko oddziałuje na przyszłe losy jego syna i żony. Oboje nie rozumieją, dlaczego Michael postanowił odebrać sobie życie, a list wyjaśniający jego motywacje zostaje ukryty przez przybraną matkę. Co ciekawe, wiadomość od Kahnwalda nie może zostać otwarta przed 4 listopada, godz. 22:13, czyli dokładnie w chwili zniknięcia Mikkela Nielsena.

Zaginięcie Mikkela Nielsena i znalezienie ciała dziecka w ubraniach z lat 80.

dark analiza

„Dark” często był porównywalny do „Stranger Things”, ale podobieństwa między oboma serialami kończą się na fakcie zaginięcia małego chłopca w tajemniczych okolicznościach. Mikkel udaje się po zmroku ze starszym rodzeństwem oraz Jonasem Kahnwaldem i Bartoszem Tiedemannem, żeby odkryć miejsce, w którym poszukiwany Erik Obendorf trzymał narkotyki. Po dojściu przed wejście do podziemi Winden latarki grupy zaczynają wariować, a z wnętrza jaskini wydobywa się straszny ryk. Bohaterowie uciekają w popłochu, a Jonas i Mikkel w pewnym momencie odłączają się od grupy. W trakcie szaleńczej pogoni nastolatek słyszy głos swojego nieżyjącego ojca i widzi go z ubłoconą twarzą. Udaje mu się uciec, ale po drodze gubi z oczu Mikkela.

W ciągu kolejnych kilkudziesięciu godzin policja rozpoczyna szeroko zakrojone poszukiwania. Zniknięcie kolejnego nieletniego pokazuje im, że sprawa Erika nie była zwykłą ucieczką z domu. Niedługo później sytuacja jeszcze dodatkowo się komplikuje, bo w lesie znalezione zostaje zmasakrowane ciało trzeciego dziecka. W dodatku ubranego w rzeczy w stylu lat 80.

Przenosiny Mikkela w czasie

dark analiza

Szybko okazuje się, że Mikkel nie wpadł wcale w ręce tajemniczego mordercy. Zamiast tego przeniósł się w czasie o 33 lata w przeszłość. Zdezorientowany chłopak próbuje odnaleźć swoich rodziców, ale zamiast tego wpada na ich młodsze wersje, którzy sprawiają mu mało przyjemne powitanie. Ostatecznie Mikkel trafia do szpitala dzięki interwencji policjanta, Egona Tiedemanna, a tam pod swoje skrzydła bierze go pielęgniarka, Ines Kahnwald. Chłopak powoli dochodzi do siebie i zdradza kilku osobom, że pochodzi z przeszłości. Nikt nie traktuje jego tłumaczeń zbyt poważnie.

Przybycie do Winden dwóch tajemniczych nieznajomych

dark analiza

Odbiorcy „Dark” dosyć wcześnie zdali sobie sprawę, że kluczowym elementem fabuły będą podróże w czasie. Przed większość 1. sezonu nie wiadomo jednak, kto w tym układzie porywa ludzi i jak tunel czasoprzestrzenny wiąże się z machlojkami na terenie elektrowni atomowej. Wokół mieszkańców Winden coraz częściej zaczynają dziać się tajemnicze rzeczy, a sprawdzamy całego zamieszania są ubrany jak ksiądz Noah i nieznajomy mężczyzna ubrany w kurtkę z kapturem. Wkrótce między nim i Jonasem zawiązuje się coraz trwalsza współpraca, która skutkuje kolejną podróżą w czasie.

Odkrycie przez Jonasa mapy podziemi i prawdziwej tożsamości ojca

dark analiza

Podziemne tunele pod Winden to miejsce tyleż klimatyczne, co niebezpieczne. W zawiłych, ciemnych korytarzach drogę gubią nawet przedstawiciele niemieckiej policji. Bezskutecznie w poszukiwaniu swojego syna przemierza je również Ulrich Nielsen. Policjantowi udaje się jedynie odnaleźć szczelnie zamknięte drzwi prowadzące na teren elektrowni jądrowej. Znalezienie drzwi z łacińskim napisem Sic Mundus Creatus Est (czyli „Tak został stworzony świat” - jedno z haseł które pojawiają się na wykorzystywanej przez alchemików tzw. Tablicy szmaragdowej) udaje się dopiero Jonasowi.

Bohaterowi udaje się to dzięki wsparciu dwóch osób: swojego ojca, który zostawił mu dokładną mapę podziemi oraz tajemniczego nieznajomego, który okazuje się jego własną wersją z przyszłości. To właśnie od niego otrzymuje specjalną lampę i dowiaduje się, że musi podążać drogą oznaczoną czerwonym sznurkiem. Dzięki temu Jonas przechodzi przez tunel i znajduje się w 1986 roku. Wcześniej z listu Michaela i rozmów z kolejnymi osobami dowiaduje się jednak, że jego ojciec to tak naprawdę Mikkel, który zaginął w 2019. Chłopak nigdy nie wrócił do domu, ale mieszkał dalej w Winden wraz z Ines Kahnwald. Dlatego Jonas postanawia nie sprowadzać syna Ulricha do ich czasów, bo wie, że wtedy zaburzyłby tok wydarzeń i prawdopodobnie usunął swoje własne istnienie.

Aresztowanie Ulricha w 1986 za rzekomy gwałt

„Dark” to oprócz serialu science fiction o podróżach w czasie również po części obyczajowy melodramat o relacjach ludzi z małego miasteczka. A żadne wydarzenie z przeszłości nie miało tak ogromnego wpływu na stosunki w Winden jak zaginięcie Madsa Nielsena oraz oskarżenie jego starszego brata o gwałt. W rzeczywistości Ulrich i Katharina spotkali się z własnej woli, ale zazdrosna o względy chłopaka Hannah Kruger (później żona Michaela) składa fałszywe zeznanie na policji, że widziała, jak nastolatek przymuszał kobietę do seksu.

Ulrich i Katharina mszczą się później na niewinnej Reginie Tiedemann, którą podejrzewają o donos w sprawie gwałtu. Przed dalszymi atakami dziewczynę ratuje uciekinier (najprawdopodobniej ze wschodnich Niemiec), który przyjmuje imię Aleksander. Konflikty z 1986 roku trwają w uśpieniu przez 33 lata, ale nie zostają zapomniane przez ich bohaterów. Katharina atakuje prowokującą ją Reginię, Hannah nawiązuje romans z Ulrichem, a potem próbuje zniszczyć ex-kochanka . A w tle tych wszystkich wydarzeń swoje plany rozwijają starszy Jonas, Noah i Claudia Tiedemann.

Kolejne zaginięcia i morderstwa

dark analiza

Na przestrzeni całego serialu dochodzi do dokładnie sześciu zaginięć mieszkańców Winden: Madsa Nielsena w 1986, a także Erika Obendorfa, Mikkela Nielsena, Yasina Friese, Ulricha Nielsena i Jonasa Kahnwalda w 2019. Trzech chłopaków (Mads, Erik i Yasin) porywa Noah przy wsparciu Helge Dopplera. Każdy z nich zostaje zamknięty w uścisku tajemniczej maszyny, a ich ciała zostają znalezione odpowiednio w 2019 i 1953 roku. Z kolei pozostali trzej bohaterowie przenoszą się w czasie i wciąż żyją. Mikkel w 1986, Ulrich w 1953, a Jonas w 2052.

Ulrich dowiaduje się, kto porywał dzieci i przenosi się do 1953 roku

dark analiza

Człowiekiem bezpośrednio odpowiedzialnym z porwania okazuje się Helge Doppler. Ale nie ten z 2019 roku, który jest zniedołężniałym starcem, ale jego wersja z 1986. Mężczyzna ze zmasakrowaną częścią twarzy współpracuje z Noah, który obiecał mu nie tylko wynalezienie wehikułu czasu, ale też uratowanie świata przed zagładą. Powstrzymać samego siebie próbuje Helge, który ucieka z domu starców i przenosi się 33 lata wstecz. To samo jego śladem próbuje zrobić Ulrich, ale zamiast tego zostaje wysłany do 1953 roku. Wstrząśnięty możliwościami tego typu podróży zawieszony policjant postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Decyduje się zabić młodego Helgego, zanim ten uczyni krzywdę dzieciom z Winden.

Syn Bernda Dopplera (szefa budującej się właśnie elektrowni jądrowej) przeżywa jednak to spotkanie, choć traci przytomność po kilku uderzeniach kamieniem w lewą stronę głowy. Ulrich zamyka go we wnętrzu bunkru, ale niedługo później zostaje zatrzymany przez miejscową policję i oskarżony o zabicie trzech chłopców. Zdziwiony, że ciała z przeszłości wciąż znajdują się w 1953 roku Nielsen zdaje sobie sprawę z nieudanej próby zabójstwa Helgego.

Rozpoczyna się ostateczna rozgrywka między Noah i Claudią

dark analiza
REKLAMA

Największą zagadką serialu Netfliksa po 1. sezonie wciąż jest tożsamość mężczyzny imieniem Noah. Ubrany w koloratkę człowiek zdaje się bez problemów podróżować między różnymi płaszczyznami czasowymi i ciągle pozostaje w tym samym średnim wieku. Wiadomo, że w osiągnięciu swoich celów nie cofnie się przed morderstwem, ale czego dokładnie pragnie? Zbudować wehikuł czasu? Ale po co, skoro może podróżować za pomocą jaskiń w Winden? A może to on stoi za zniszczeniem miasta i apokalipsą, której epilog widzi Jonas w 2052 roku? Nie znamy jeszcze odpowiedzi na te pytania.

Ciekawe wydaje się także, czego pragnie najstarsza wersja Claudii. Kobietę poznajemy w 1986 roku, gdy obejmuje szefostwo w elektrowni atomowej. Tam zostaje zaprowadzona do tajnego składowiska odpadów i poznaje jakiś wielki sekret tego miejsca. Nadal nie wiadomo jednak, w jaki sposób jej opowieść powiązana jest z tunelem czasoprzestrzennym pod niemieckim miasteczkiem.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA