REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Gry

Assassin's Creed Unity to nie tylko gra, ale i wspaniała mapa Paryża. Teraz może pomóc przy odbudowie katedry Notre-Dame

Kto powiedział, że gra może odcisnąć swoje piętno tylko w świecie rozrywki? Okazuje się, że piąta część z serii Assassin’s Creed od studia Ubisoft może pomóc przy odbudowie katedry Notre-Dame po poniedziałkowym pożarze.

17.04.2019
20:47
Assassin's Creed Unity Notre-Dame
REKLAMA
REKLAMA

W poniedziałkowy wieczór oczy całego świata były skierowane na Paryż, a dokładniej na okolice niedaleko Sekwany, gdzie jeszcze w XII wieku postawiono pierwsze fundamenty pod ikoniczną katedrę Notre-Dame. Jeden z symboli stolicy Francji na kilka godzin stanął w płomieniach. Ostatecznie strażakom udało się zapanować nad ogniem, jednak zniszczeniu uległa iglica katedry, doszło do zawalenia się dachu oraz części sklepień kościoła. Od dwóch dni z całego świata spływają kondolencje, a także deklaracje darowizn na rzecz odbudowy Notre-Dame. Jednak możliwości pomocy jest więcej niż tylko rosnący z godziny na godzinę fundusz.

Istotnym elementem odbudowy może się okazać wirtualny model katedry Notre-Dame zbudowany na potrzeby gry Assassin’s Creed Unity.

Wydana w 2014 roku piąta część z kultowej serii Assassin’s Creed rozgrywa się właśnie w XVIII-wiecznym Paryżu w trakcie Rewolucji Francuskiej. W grze gracze wcielają się w postać Arno Doriana. Gdy przybrany ojciec bohatera zostaje zamordowany, Arno podejmuje się zemsty. By dowiedzieć się, kto stoi za zbrodnią, dołącza do zakonu asasynów. Podczas wędrówek po  rewolucyjnym Paryżu możemy podziwiać doskonale odwzorowaną architekturę i warunki życia mieszkańców stolicy Francji tamtego czasu.

Jednym z największych wyzwań, jakich podjęli się twórcy gry, było przedstawienie ikonicznego symbolu Paryża, czyli właśnie katedry Notre-Dame. Nad obiektem pracowała artystka, Caroline Miousse, która spędziła 14 miesięcy przy rekonstrukcji kultowej katedry. Wprawdzie pracowała odrobinę przy innych obiektach w grze, jednak to właśnie ta budowla Paryża pochłonęła około 80 proc. jej czasu pracy przy Assassin’s Creed Unity.

Przy wirtualnej rekonstrukcji wirtualnej Notre-Dame wykorzystała setki zdjęć, map i skanów katedry. Swoją pracę konsultowała również z historykiem, by upewnić się, jak powinno wyglądać ówczesne wnętrze katedry, a także jej zewnętrzna struktura. Przyglądała się najmniejszym szczegółom budowli, do tego stopnia, że nawet pojedyncze cegły musiały być ułożone tak, jak można było na co dzień podziewać to w Paryżu.

Ubisoft nie jest oficjalnie zaangażowany w odbudowę, jednak złożył już deklarację finansową.

Od poniedziałkowych wydarzeń minęły zaledwie dwa dni, a na miejscu wciąż pracują specjaliści, którzy oceniają skalę zniszczenia. Trudno zatem mówić o postępujących pracach w kierunku odbudowy katedry, przez co też nie powinno dziwić oświadczenie studia deweloperskiego Ubisoft dotyczącego zaangażowania w takowe aktywności. Jak powiedział rzecznik firmy:

Na chwilę obecną nie jesteśmy zaangażowani w rekonstrukcję Notre-Dame, jednak niezmiernie ucieszyłaby nas perspektywa podzielenia się w jakikolwiek sposób naszym doświadczeniem przy [odbudowie]. Warto pamiętać, że to, co stworzyliśmy w grze, nie było naukową rekonstrukcją a wizją artystyczną. Oczywiście chcieliśmy być możliwie precyzyjni w detalach, jednak [w grze] znajdują się różnice w skali.

REKLAMA

Studio zadeklarowało również przekazanie 500 tys. euro na cele rekonstrukcyjne katedry. Jednocześnie, poczynając od dzisiaj,  przez najbliższy tydzień Assassin’s Creed Unity będzie można pobrać za darmo na oficjalnej stronie serii. Twórcy uzasadnili ten niezwykły podarunek chęcią podzielenia się z możliwie największą liczbą graczy pięknem Notre-Dame.

Assassin’s Creed Unity za darmo w formie na PC znajdziecie na stronie studia Ubisoft.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA