1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy
  4. Komiksy

Skrulle, Kree i Chitauri. Jakie rasy obcych pojawiły się w filmach MCU?

kapitan marvel rasy obcych

Marvel niemal od samego początku budował swoje filmowe uniwersum na bazie wykraczającego poza Ziemię galaktycznego konfliktu. Dzięki temu już w pierwszych „Avengers” widzowie mieli styczność z obcymi rasami znanymi z komiksów. Jakie dokładnie rasy pojawiły się do tej pory w MCU?

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Fani Marvela i DC od dekad sprzeczają się o to, kto rzeczywiście dominuje na amerykańskim rynku komiksów. Jedni podają wysokość sprzedaży, inni przypominają o popularności najważniejszych bohaterów, a jeszcze inni liczbą kultowych opowieści. Jednym z najczęstszych argumentów przytaczanych przez wielbicieli Marvela jest fakt, że wydawnictwo ma znacznie ciekawsze opowieści toczące się w kosmosie. Nie zawsze tak było. Początkowo Dom Pomysłów wyróżniał się na tle konkurencji umiejscowieniem wydarzeń swoich komiksów w prawdziwym świecie. A ponieważ siłą Spider-Mana czy Avengers było powiązanie z Nowym Yorkiem i całymi Stanami, to nie miało wielkiego sensu wysyłanie tych bohaterów w kosmos.

Takie nastawienie dosyć szybko się jednak zmieniło, a impulsem do rozbudowy komiksowego wszechświata było pojawienie się rasy Skrulli w kilku wczesnych numerach Fantastycznej Czwórki. Niedługo później na kartach komiksów po raz pierwszy pojawili się także Kree i Obserwatorzy. Do 2008 roku, gdy oficjalnie ruszyło filmowe uniwersum, Marvel miał już pokaźną bibliotekę historii dziejących się w różnych galaktykach. MCU bardzo szybko zaczęło korzystać z tych źródeł. O ile 1. faza toczyła się jeszcze przeważnie wokół ziemskich spraw, o tyle z każdym kolejnym rokiem wątki kosmiczne były coraz powszechniejsze i bardziej popularne.

Najciekawsze rasy obcych z Marvel Cinematic Universe:

Chitauri

Chitauri z filmów i komiksów to tak naprawdę dwie zupełnie różne historie. Ta rasa zmiennokształtnych obcych pojawiała się przede wszystkim w zeszytach z serii Ultimate, gdzie początkowo mieli zastąpić Skrulli. Z wersją znaną z „Avengers” nie łączy ich więc nic prócz nazwy. W MCU Chitauri są rasą wojowniczych obcych, których Thanos przydziela Lokiemu na podbój Ziemi. Ich liczebność i siła są tak olbrzymie, że przewyższają nawet siłę Avengersów. Chitauri nie kierują się jednak wolną wolą. Gdy tylko Iron Man niszczy statek-matkę, wszystkie stworzenia na planecie błyskawicznie umierają. Później Chitauri pojawiają się jeszcze na chwilę w „Strażnikach Galaktyki”, a co ciekawe dzięki swojej roli w filmach ich nowa wersja trafiła także do głównego kontinuum komiksowego Marvela.

Kree

Imperium Kree to jedna z najpotężniejszych sił we wszechświecie Marvela. Kree czystej krwi przypominają ludzi we wszystkim oprócz niebieskiej skóry i znacznie większej siły. Rasą mieszkającą na planecie Hala rządzi tzw. Najwyższa Inteligencja. Kree żyją według militarystycznej i nacjonalistycznej kultury, przez co często wchodzą w konflikt z innymi cywilizacjami m.in. Skrullami i Nova Corps. Do najsłynniejszych Kree należą Ronan Oskarżyciel, Yon-Rogg i Kapitan Marvel (cała trójka pojawia się w filmach Marvel Studios).

Flora colossi

Zdecydowanie najsłynniejszym przedstawicielem tego gatunku humanoidalnych drzew jest Groot ze Strażników Galaktyki. Przedstawiciele Flora colossi zamieszkują glob zwany Planetą X i przeważnie traktują myślące ssaki z pogardą. Groot od małego lubił jednak towarzystwo ludzi bardziej niż swoich pobratymców. Co ciekawe, imię uwielbianego bohatera tak naprawdę wcale nie brzmi Groot. Z powodu bardzo sztywnych krtani przedstawiciele tego gatunku nie są w stanie wypowiedzieć niczego poza: „I am Groot” lub „We are Groot”. W MCU (podobnie jak w komiksach) Groot jest najbardziej znany ze swojej przyjaźni z Rocket Raccoonem oraz dbałości o pozostałych Strażników Galaktyki.

Skrulle

Skrulle to jedna z najstarszych (pod względem daty publikacji) i najważniejszych ras w całym Marvelu. Grupa zmiennokształtnych humanoidalnych gadów stanowi potężną siłę we wszechświecie. Skrulle działają trochę na zasadzie popularnych w Internecie Reptilianów. Najpierw wysyłają na planetę swoich agentów, którzy podszywają się pod najważniejsze osoby u władzy. A później nadchodzi czas inwazji. W większości najsłynniejszych kosmicznych opowieści Marvela Skrulle przedstawiani są jako antagoniści, ale ich rasa początkowo działała na zasadzie wolnego handlu i pomocy nierozwiniętym cywilizacjom. Słynna wojna między Kree i Skrullami zaczęła się zresztą od ohydnego morderstwa na tych drugim. A że w ten konflikt często mieszali się bohaterowie Ziemi to inna sprawa. W MCU Skrulle pojawiają się po raz pierwszy w „Kapitan Marvel” i to w dosyć ciekawej formie.

Eternals

Rasa Eternals jest ściśle powiązana z historią powrotu Jacka Kirby'ego na łono Marvela. Słynny twórca komiksów czuł się niedoceniany w wydawnictwie, które rozsławił wraz ze Stanem Lee. Dlatego postanowił w 1970 roku przejść do konkurencji z DC. Stworzył tam słynną sagę „New Gods”, która jednak sprzedawała się zaskakująco słabo. Kirby już kilka lat później powrócił do Marvela. Wciąż był jednak zafascynowany połączeniem mitologii, religii i science fiction. Dlatego powołał rasę superludzi, których nazwał Eternals. Według kanonu Marvela za ich stworzenie odpowiadają tzw. Celestials, którzy dokonywali eksperymentów na różnych rozwijających się planetach, w tym na Ziemi i Tytanie. Do tej pory w MCU znalazło się kilku przedstawicieli rasy, w tym Collector, Grandmaster i przede wszystkim Thanos. Od pewnego czasu wiadomo jednak, że Marvel przygotowuje osobny film na temat Eternals. A może w nim zagrać pewien znany polski aktor.

Obserwatorzy

Obserwatorzy w Marvel Cinematic Universe pojawili się zaledwie na moment w „Strażnikach Galaktyki 2”. Ich rola w filmie jest niewielka i służy bardziej jako żartobliwe potwierdzenie fanowskiej teorii. Wielbiciele MCU zaczęli w pewnym momencie spekulować, że cameo Stana Lee są tak naprawdę czymś więcej niż tylko mrugnięciem oka do fanów. Stworzyli nawet hipotezę, że filmowy Lee jest tak naprawdę jednym z Obserwatorów. Tak bardzo spodobało się to Jamesowi Gunnowi, że postanowił dodać potwierdzającą to scenę do swojego dzieła. Do pewnego stopnia nie powinno dziwić, że Obserwatorzy nie wywarli większego wpływu na MCU. Nie wolno im bowiem ingerować w działania badanych przez siebie cywilizacji.

Nienazwana rasa Draxa

Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale w Marvel Cinematic Universe pochodzenie Draxa Niszczyciela zostało w dosyć dużym stopniu zmodyfikowane. Według oryginalnych komiksów Drax to tak naprawdę Arthur Douglas, mężczyzna z Ziemi. Jego rodzina została zaatakowana przez statek pilotowany przez Thanosa. Obaj wraz z żoną umierają, ale jego dusza zostaje zatrzymana przez boga z Tytana o imieniu Kronos i umieszczona w nowym, potężnym ciele. Jedynym celem Draxa staje się zabicie Thanosa. Historia bohatera ze „Strażników Galaktyki” jest do pewnego stopnia podobna. Twórcy filmu zdecydowali się jednak zrobić z niego kosmitę z nienazwanej rasy. Z jej przedstawicieli nabija się cały inteligentny kosmos, ponieważ Drax i jemu podobnie nie pojmują konceptu metafory czy symbolu i każde zdanie rozumieją dosłownie.