1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Książki

W tym roku zostaną przyznane dwie Literackie Nagrody Nobla

literacka nagroda nobla 2019

W zeszłym roku działalnością przyznającej Literacką Nagrodę Nobla Akademii Szwedzkiej wstrząsnął seksualny skandal. Sprawa była tak poważna, że w ogóle nie przyznano słynnego wyróżnienia. W tym roku literacki Nobel powróci i to z dwoma laureatami równocześnie. Ale problemy Akademii jeszcze się nie skończyły.

Informacja o czasowym zawieszeniu przyznawania nagrody zaskoczyła świat literacki niemal równo rok temu. Skandal wokół Jean-Claude'a Arnaulta, męża byłej członkini Akademii Szwedzkiej wybuchł w 2018 roku, ale dotyczył wydarzeń z ponad dekady. Dopiero przy okazji ruchu #metoo sprawa zyskała powszechny rozgłos. Osiemnaście kobiet oskarżyło fotografa o molestowanie, część z nich została również zgwałcona. Mężczyznę skazano w 2018 roku.

Przez wiele lat Arnault korzystał na współpracy z Akademią. Prawda jest jednak taka, że bardziej niż oskarżenia o gwałt członków tej organizacji zaniepokoiły inne doniesienia. Mąż Katariny Frostenson miał być źródłem przecieków na temat tego, kto w danym roku zdobędzie nagrodę. Takie informacje mogą przynieść ogromny zarobek w toczących się wokół ogłoszenia zakładach bukmacherskich. Według doniesień mediów Arnault miał stać za przeciekami na temat m.in. nagrody dla Wisławy Szymborskiej, Harolda Pintera, Patricka Modiano, Swietłany Aleksijewicz i Boba Dylana.

Brak Literackiej Nagrody Nobla za 2018 rok zostanie naprawiony w najnowszej, podwójnej edycji.

W oficjalnym komunikacie Akademia Szwedzka przyznała, że w październiku ogłosi dwóch zwycięzców - za 2018 i 2019 rok. To dobra wiadomość, bo literatura powinna stać ponad problemami członków jury. Do tej pory nie przyznano tego wyróżniania jedynie w 1914, 1918, 1935 oraz w latach 1940-43. Samo ogłoszenie dwóch laureatów nie wystarczy jednak do naprawienia nadszarpniętej reputacji przyznającej Nobla organizacji.

literacka nagroda nobla 2019

Wokół literackiej nagrody od dawna krążyły ogromne kontrowersje. Podejmowane przez jury decyzje nie miały nic wspólnego z obiektywizmem i transparentnością. Ocena poszczególnych laureatów zawsze pozostaje do pewnego stopnia kwestią indywidualnego gustu, ale pewne decyzje były naprawdę niezrozumiałe. Wyróżnienia dla Tomasa Transtromera, Patricka Modiano czy Boba Dylana wywołały szczególny sprzeciw (choć z różnych powodów). Czasem naprawdę trudno było zgadnąć, co właściwie nagradza jury i dlaczego ignoruje wyraźnie lepszych twórców.

Dlatego zdecydowano się wprowadzić kilka zmian do sposobu wyboru laureatów.

Do tej pory członkiem Akademii Szwedzkiej było się dożywotnio. Nowe regulacje pozwalają w dowolnej zrezygnować z tego zaszczytu. Wobec skandalu jury opuściła duża część członków, na miejsce których powołano nowe osoby. O wyborze laureata w kolejnych kilku latach oprócz akademików zdecyduje również pięciu niezależnych członków, którzy mają zapewnić świeżą perspektywę i nie być powiązanymi z dotychczasowym układem.

Pomimo krytyki Literacka Nagroda Nobla wciąż pozostaje najważniejszym literackim wyróżnieniem. Do tej pory ogromną władzę miał zawsze przewodniczący lub przewodnicząca jury. Dlatego wybory z ostatnich czterech lat w niczym nie przypominały nastawienia z poprzedniej dekady. Tak ważny wybór powinien być raczej podporządkowany bardziej uniwersalnym kwestiom niż widzimisię kilku szwedzkich profesorów. Zobaczymy, czy zapowiedziane nowości realnie coś w tej materii zmienią. Pozbyć się piętna kompromitacji z zeszłego roku nie będzie łatwo.