1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Film, który sprowadzi cię na ziemię. „O chłopcu, który ujarzmił wiatr” - recenzja

o chłopcu który ujarzmił wiatr netflix

„O chłopcu, który ujarzmił wiatr” to prosta historia o wyjątkowym nastolatku, który uratował swoją rodzinę i wioskę przed głodem. Film znajdziecie na platformie Netflix.

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Miejsce, w którym wychował się nasz główny bohater, William Kamkwamba, to Malawi, jeden z najsłabiej rozwiniętych krajów świata. Jego gospodarka opiera się głownie na rolnictwie - słabo rozwiniętym, przez lata wykorzystującym prymitywne narzędzia. Jest początek XXI wieku. Wioska, w której żyje rodzina Williama, cierpi z powodu suszy i niskiej wydajności gleby.

Fakt, że akcja dzieje się ledwie kilkanaście lat temu uderza najbardziej w momencie, gdy głos spikera w radiu mówi o atakach na wieże World Trade Center.

Chłopcy przeskakują jednak szybko na kolejne częstotliwości. Radio to jeden z niewielu sposobów komunikacji ze światem. Młodzi chcą posłuchać relacji z meczu. Skupiają się wokół jednego małego radia, które zadziałało dzięki wiedzy Williama Kamkwamby.

o chłopcu który ujarzmił wiatr netflix

Chłopiec rozpoczyna naukę w szkole, jednak szybko musi porzucić swoje marzenia o dalszej edukacji - jego rodziny nie stać na opłacenie nauki. Poza tym, chłopiec potrzebny jest o wiele bardziej w polu. Tam jego ojciec walczy o jak najlepsze efekty uprawy, które zapewnią rodzinie kolejne tygodnie przetrwania. Mieszkańcy wioski szybko orientują się, że nie mogą liczyć na rządową pomoc.

William dzięki wyobraźni i podstawowej wiedzy na temat energii tworzy pierwszą konstrukcję do wytwarzania energii wiatrowej.

Kolejne sceny filmu pokazują zmagania z suszą i coraz większą biedą oraz opór ojca Williama, który dopiero po jakimś czasie przekonuje się do pomysłu syna. Historia jest prosta, przewidywalna i koniec końców krzepiąca. Jednak nie to uderza w niej najbardziej. Największe wrażenie robi, gdy widz uzmysławia sobie, że opowiadane w filmie wydarzenia nie działy się tak dawno temu. Że przedstawione obrazy to nadal codzienność milionów ludzi na świecie. A William, choć bardzo uzdolniony, obdarzony niezwykłą inteligencją, wykorzystał wiedzę, którą ludzkość zna od lat. Największym dramatem jest to, że tam owa wiedza nie jest powszechna.

o chłopcu który ujarzmił wiatr netflix

Dodajmy do historii świetne kreacje młodego Maxwella Simby oraz Chiwetela Ejiofora, który odpowiada także na reżyserię i scenariusz, i mamy całkiem dobry, choć nie wybitny obraz. Film, który sprowadza na ziemię.

„O chłopcu, który ujarzmił wiatr” znajdziecie na Netfliksie.