REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Oscary 2019: sprawdź, który obraz wygrał w kategorii Najlepszy film

Wśród licznych oscarowych kategorii to właśnie Najlepszy film budzi najwięcej emocji widzów, dziennikarzy, ale też zapewne samych filmowców. Znamy zwycięzcę tegorocznej gali.

oscary 2019 najlepszy film
REKLAMA
REKLAMA

Dziękujemy, że wpadłeś/-aś do nas poczytać o filmach i serialach. Pamiętaj, że możesz znaleźć nas, wpisując adres rozrywka.blog.

Właśnie zakończyła się 91. Gala rozdania Oscarów. Po licznych kontrowersjach, które jej towarzyszyły - jak choćby kwestia prowadzącego czy pominięcia niektórych kategorii w czasie transmisji na żywo - dotarliśmy do końca. Wśród filmów nominowanych do najważniejszej kategorii najwięcej nominacji zdobyły „Faworyta” i „Roma”, zaraz za nimi uplasował się obraz „Narodziny gwiazdy”.

Nagrodę w kategorii Najlepszy film otrzymał film „Green book" (reż.  Peter Farrelly).

Oto wszystkie nominowane produkcje:

Green Book

Nominacje/wygrane: 5/3

Obraz wyreżyserował Peter Farrelly, a fabuła pokaże nam historię drobnego cwaniaczka (Viggo Mortensen), który zostaje szoferem wybitnego pianisty (Mahershala Ali). Bohaterowie spędzą ze sobą 2 miesiące, bo muzyk ma zagrać kilka koncertów dla zamożnych, białych Amerykanów. Jest to przyczynek do rozważań o kwestiach segregacji rasowej. Obaj aktorzy zostali wyróżnieni nominacjami odpowiednio w kategoriach Najlepszy aktor pierwszoplanowy i Najlepszy aktor drugoplanowy.

Bohemian Rhapsody

Nominacje/wygrane: 5/4

Film w reżyserii Bryana Singera okazał się prawdziwym hitem. Nie dość, że osiągnął niezłe wyniki finansowe, to jeszcze jego obecność tutaj doskonale świadczy o tym, że fabularyzowana historia zespołu Queen okazała się niemałym sukcesem. A nie jest to takie oczywiste, bo opinie krytyków nie były jednogłośne. Najczęściej mówiono jednak o świetnej kreacji Ramiego Maleka, który z resztą został nominowany w kategorii Najlepszy aktor pierwszoplanowy.

Czarna Pantera

Nominacje/wygrane: 7/3

Liczba nominacji dla „Czarnej Pantery” i fakt, że znalazła się w kategorii Najlepszy film, były szeroko komentowane, a czasem krytykowane. Nie zmienia to jednak faktu, że film Ryana Cooglera okazał się być nie tylko spektakularnym widowiskiem, ale również wydarzeniem społecznym. Historia w nim opowiedziana jest częścią fabuły MCU, a ten superbohaterski obraz dotyczy T'Challi (Chadwick Boseman), króla fantastycznego afrykańskiego państwa, który musi zmierzyć się nie tylko z pretendentami do tronu, ale również odpowiedzieć sobie na bardzo ważne, polityczne pytania.

Czarne bractwo. BlacKkKlansman

Nominacje/wygrane: 6/1

Historia opowiada o losach Rona Stallwortha (John David Washington), pierwszego czarnoskórego detektywa w amerykańskim mieście w stanie Kolorado. Bohater razem z innym gliniarzem (w tej roli Adam Driver) infiltruje członków Ku Klux Klanu. Scenariusz filmu Spike’a Lee powstał na podstawie książki „Black Klansman: Race, Hate, and the Undercover Investigation of a Lifetime” i opowiada o prawdziwych wydarzeniach.

Faworyta

Nominacje/wygrane: 10/1

Film w reżyserii Jorgosa Lantimosa okazał się w tym roku jednym z bardziej docenionych. Zdobył aż 10 nominacji, w tym w kategorii Najlepsza aktorka pierwszoplanowa dla świetnej Olivii Colman. Historia opowiada o królowej Annie, która nie do końca radzi sobie ze sprawowaniem władzy. O jej względy walczą dwie kobiety: Sara Churchill (Rachel Weisz) i Abigail Hill (Emma Stone).

Narodziny gwiazdy

Nominacje/wygrane: 8/1

„Narodziny gwiazdy” w reżyserii Bradleya Coopera to film opowiadający o gwiazdorze rocka, który najlepsze lata ma już za sobą (w tej roli Bradley Cooper). Bohater zupełnie przez przypadek poznaję kelnerkę, w której zauważa talent i namawia ją, aby spróbowała występować i śpiewać własne utwory. Lady Gaga, która wciela się w nieopierzoną piosenkarkę, wypadła tu świetnie i chociaż ma za sobą już trochę aktorskich kreacji, to wydaje się, iż właśnie ta zapisze się w jej filmowej biografii najmocniej.

Roma

Nominacje/wygrane: 10/3

Alfonso Cuarón dostarczył w tym roku dla Netfliksa film, który jest nie tylko chlubą czerwonego serwisu VOD, ale również świetnym filmowym doświadczeniem. Obsypany nagrodami czarno-biały obraz opowiada o młodej służącej, która pracuje dla dobrze sytuowanej rodziny. To opowieść z jednej strony kameralna, a z drugiej nakręcona tak, żeby zachwycać szczegółami. „Roma” została nominowana w aż 10 kategoriach, w tym w również w kategorii Najlepszy film nieanglojęzyczny, w której konkurowała z „Zimną Wojną”.

Vice

Nominacje/wygrane: 8/1

REKLAMA

Film wyjątkowo współczesny i wyjątkowo polityczny. Jego reżyser, Adam McKay, wsławił się świetnym obrazem „Big Short”. „Vice”, w którym centralnym bohaterem jest Dick Cheney (fenomenalnie wciela się w niego Christian Bale) - amerykański polityk, który był wiceprezydentem za czasów George’a W. Busha. Film sugeruje jasno, że ten drugi był tylko pionkiem w rękach bezwzględnego i co gorsza bezideowego polityka. Film pełen jest świetnych kreacji aktorskich, które Akademia doceniła nominacjami dla Christiana Bale'a, Sama Rockwella i Amy Adams.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA