REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Muzyka

Płyta Behemotha to najlepszy metalowy album XXI wieku. Tak twierdzi brytyjski magazyn Metal Hammer

Polska grupa metalowa Behemoth od lat stoi na szczycie muzycznego świata. W opinii wielu fanów ciężkiego brzmienia na całym świecie nie ma bardziej uzdolnionego zespołu grającego black i death metal. Brytyjski magazyn muzyczny, „Metal Hammer”, stwierdził, że to właśnie oni są autorami najlepszego albumu XXI wieku.

behemoth the satanist
REKLAMA
REKLAMA

Muzyka metalowa w ostatnich latach przeżywa zdaniem wielu ekspertów kryzys oryginalności. Rynek zdominowały starsze kapele, które coraz bardziej zbliżają się do bycia „dinozaurami rocka”. Na nowych płytach często nie są w stanie powtórzyć dawnego brzmienia, a jeśli próbują pójść w nową stronę, to narażają się na ogromną krytykę ze strony fanów. Jedną gałąź metalu ominął jednak ten kryzys.

Chodzi oczywiście o najcięższą muzykę spod znaku black czy pagan metalu. Polskich słuchaczy na pewno cieszy fakt, że stało się tak również dzięki mocnemu wkładowi gdańskiego zespołu Behemoth. Grupa z liderem Adamem „Nergalem” Darskim na czele mimo tworzenia we względnie niszowym gatunku wyszła z cienia innych kapel i osiągnęła nie tylko ogólnopolską, ale i ogólnoświatową sławę.

Dlatego nie powinno dziwić, że Metal Hammer uznał płytę „The Satanist” za najlepszy metalowy album XXI wieku.

Płyta została wydana w 2014 roku i spotkała się z wyjątkowo pozytywnymi recenzjami. Za wybór „The Satanist” odpowiedzialny jest dziennikarz brytyjskiego magazynu, Dayal Patterson. W swoim artykule wskazał, że choć to album „Evangelion” z 2009 roku wyniósł Behemotha do międzynarodowej sławy, to następna płyta zespołu jest jego prawdziwym opus magnum.

Przede wszystkim dlatego, że na „The Satanist” więcej jest autentycznych emocji i osobistych refleksji członków Behemotha. Zdaniem Pattersona wielki wpływ na tematykę longplaya miał powrót Nergala po kilkuletniej walce z białaczką. W rozmowie z Metal Hammerem muzyk do pewnego stopnia potwierdza te informacje:

Nie chcę powiedzieć, że album był odpowiedzią na moją białaczkę. Bardziej na moje całe życie. Czułem potrzebę przedefiniowania siebie. „The Satanist” to było odrodzenie artysty i człowieka - przyznał Nergal.

REKLAMA

Oczywiście, wiele osób w Polsce nie zgodzi się z opinią Pattersona. Również dlatego, że Behemoth z powodu swej antychrześcijańskiej natury znalazł sobie w naszym kraju wielu wrogów. Trudno jednak podważać znaczenia gdańskiej grupy dla rozwoju metalu. I jeśli coś może niepokoić fanów Behemotha, to inne stwierdzenie brytyjskiego magazynu. „The Satanist” został tam nazwany „koronnym osiągnięciem ekstremalnego metalu”. A skoro najlepsze już za nami, to co przyniesie przyszłość?

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: przedwczoraj
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA