1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale
  4. VOD

Hasan Minhaj był zbyt kontrowersyjny dla Arabii Saudyjskiej. Netflix skasował jeden z odcinków programu

Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj

Netflix może jest międzynarodowym gigantem, ale musi dostosowywać się do wymagań poszczególnych krajów. Po skardze ze strony władz Arabii Saudyjskiej gigant VOD usunął odcinek programu satyrycznego krytykującego kraj i jego księcia.

Okazuje się, że nawet Netflix nie uniknie dostosowywania się do krajowych wymogów. Saudyjska Komisja ds. komunikacji i technologii informacyjnych niedawno orzekła, że odcinek popularnego programu satyrycznego „Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj” jest niezgodny z ichniejszym prawem. Ma on naruszać jeden z artykułów prawa przeciwko cyberprzestępstwom, którego złamanie jest zagrożone karą do 5 lat więzienia i grzywną do 3 mln riali saudyjskich (ok. 3 mln złotych). Głównym tematem tego epizodu jest Arabia Saudyjska, jej książę Muhammad ibn Salman oraz domniemany związek księcia z głośnym morderstwem dziennikarza Washington Post, Jamala Khashoggiego.

W związku z powyższym Netflix otrzymał żądanie od rzeczonej komisji odnośnie do usunięcia odcinka „Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj” zatytułowanego „Arabia Saudyjska”. Internetowy gigant VoD postanowił się do skargi zastosować, komentując decyzję w następujący sposób:

Bardzo wspieramy wolność artystyczną na świecie. Usunęliśmy ten odcinek w Arabii Saudyjskiej dopiero po otrzymaniu prawnie uzasadnionego żądania, stosując się do wymogów lokalnego prawa.

Chociaż rzeczony odcinek został usunięty z platformy w Arabii Saudyjskiej, to internauci wciąż mogą go tam zobaczyć m.in. na oficjalnym kanale programu na YouTubie. Jednocześnie warto podkreślić, że epizod jest wciąż dostępny we wszystkich innych krajach, w których operuje Netflix.

Powyższe doniesienia wzbudzają jednak wiele kontrowersji, chociażby odnośnie do wolności słowa i twórczości artystycznej. Ponownie rozgrzewają również tematykę związaną z kontrowersyjnym morderstwem Khashoggiego. Na ten moment można jednak stwierdzić, że działania saudyjskich władz, zamiast stłumić kontrowersje, zadziałały wręcz przeciwnie, podsycając zainteresowanie produkcją. A sam program „Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj” paradoksalnie zyskał poprzez nieoczekiwany rozgłos.

„Być patriotą – zaprasza Hasan Minhaj” obejrzycie już teraz na platformie Netflix.