1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

Europa jako Westeros. Tak Gra o tron zmieniła wspaniałe atrakcje turystyczne

Gra o tron miejsca gdzie kręcono serial

Zapewne już w przyszłym roku Gra o tron zaprosi na swój plan pierwszych zwiedzających, jednak turystyka śladem serialu to nic nowego. Tysiące ludzi odwiedza miejsca, gdzie kręcono hit HBO, by choć na chwilę poczuć się jak mieszkańcy Westeros. Pośród dziesiątek lokalizacji kilka zasługuje na szczególną uwagę.

Znajdujący się w Irlandii Północnej plan Gry o tron z pewnością przyciągnie masę chętnych na zwiedzanie. Zabawa w studiu filmowym zapowiada się jako ciekawe doświadczenie, jednak już od dawna turyści z całego świata mogą odwiedzać inne miejsca, w których kręcono sceny z serialu. Niektóre miejscowości znacznie zyskały na rozpoznawalności właśnie dzięki produkcji HBO. Niektóre warto uwzględnić w kolejnych wakacyjnych planach.

Gra o tron - te miejsca warto odwiedzić

Castillo de Zafra (Hiszpania)

Położony w Sierra de Caldereros XII-wieczny zamek od stuleci popadał w ruinę. Prac remontowych doczekał się w latach 70. ubiegłego stulecia, a rozgłos zyskał dopiero kilka lat temu. Właśnie tę budowlę twórcy Gry o tron wybrali na Wieżę Radości, którą oglądaliśmy w 6. sezonie serialu. To tutaj Ned Stark razem z kompanami walczył przeciw ser Arthurowi Dayne’owi, by dotrzeć do przebywającej w środku Lyanny Stark. Jak widać na zdjęciach, dodatkowa scenografia czy komputerowa obróbka wcale nie była konieczna.

W rzeczywistości:

Gra o tron miejsca gdzie kręcono serial

W serialu:

gra o tron

Grjótagjá (Islandia)

Jedno z najbardziej malowniczych miejsc wykorzystanych w produkcji HBO. Jaskinia znajduje się na północy Islandii, w pobliżu miasta Reykjahlíð. Pomimo tego, że na wyspie raczej nie panują upały, to woda w grocie może osiągać temperaturę nawet 50 stopni Celsjusza. Dzieje się tak w wyniku aktywności wulkanicznej. Nic dziwnego, że to miejsce wybrano dla sceny miłosnej Jona i Ygritte w 3. sezonie. Grjótagjá w sam raz nadaje się na romantyczny wypad z drugą połówką. Trzeba przyznać, że operatorzy oraz spece od efektów fantastycznie wzbogacili i tak niezwykle piękną grotę.

W rzeczywistości:

Gra o tron miejsca gdzie kręcono serial

W serialu:

Gra o tron

Dubrownik (Chorwacja)

Położone nad Adriatykiem miasto to jedna z najpopularniejszych atrakcji turystycznych całego regionu. Oprócz tradycyjnego zwiedzania, duże zainteresowanie wzbudzają także wycieczki inspirowane serialem. To tutaj kręcono wiele scen osadzonych w Królewskiej Przystani, jak choćby marsz wstydu Cersei. Jednym z ciekawszych miejsc wydaje się być wieża Minceta, będąca częścią fortyfikacji starego miasta. Budowla posłużyła jako Dom Nieśmiertelnych w Qarth, który Daenerys odwiedziła w 2. sezonie.

W rzeczywistości:

gra o tron dubrovnik

W serialu:

gra o tron daenerys

Dark Hedges (Wielka Brytania)

W Ballymoney nie powstała może najważniejsza czy najbardziej pamiętna scena w serialu, ale z pewnością jedna z najmilszych dla oka. Znajduje się tu posiadłość rodu Stuartów, obecnie przekształcona w klub golfowy. Do miejsca wiedzie cudowna, obrośnięta bukami alejka. To właśnie ona posłużyła w Grze o tron jako Królewski Trakt, wiodący z Królewskiej Przystani. Widzimy go w scenie, gdy Arya i Gendry wyruszają z Yorenem na Północ. Oczywiście na potrzeby produkcji dodano specjalne tło i nieco zmieniono podłoże, ale oryginał wygląda zdecydowanie lepiej.

W rzeczywistości:

gra o tron dark hedges

W serialu:

gra o tron krolewski trakt

Fort Ricasoli (Malta)

Położony u wejścia do Grand Harbour bastion został zbudowany w XVII w. przez zakon joannitów. Przez kilka stuleci był miejscem wielu walk, aż wreszcie dostrzeżono w nim znakomitą lokację filmową. Kręcono tu m.in. Gladiatora i Troję. Do fortu zawitała także Gra o tron i to już w debiutanckim sezonie. Wejście do kompleksu to brama Czerwonej Twierdzy. Wokół budynku skonstruowano kilka dodatkowych umocnień, a w miejsce roślin pojawiła się ubita ziemia. Nad samymi wrotami dodano także jelenia, który znajduje się w herbie rządzących Baratheonów.

W rzeczywistości:

gra o tron fort ricasoli

W serialu:

gra o tron fort ricasoli