REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Muzyka

Muzyka, filmy i technologie w 1998 roku. Tak wyglądał świat, gdy startował Google

27 września 1998 roku świat zmienił się na zawsze. Choć pewnie nie wszyscy byliśmy tego jeszcze świadomi. Wtedy to wystartowała wyszukiwarka Google, która była jednym z głównych filarów rewolucji cyfrowej. Z tej okazji zapraszam was w niedługą podróż w czasie, do roku 1998 właśnie, by przyjrzeć się temu, jak wyglądał świat gdy startował Google.

27.09.2018
14:32
google doodle 20 lat
REKLAMA
REKLAMA

Jeśli myślicie, że dzisiejszy świat pędzi jak oszalały, a czasy pre-internetowe to była jedna wielka szara nuda, to z radością donoszę, że wcale tak nie było. Popkultura u schyłku XX wieku była równie barwna i zwariowana. Nie było wprawdzie Twittera, Instagrama, Snapów. Nikt nawet przez chwilę nie myślał o tym, że za około dekadę zacznie usilnie wrzucać do sieci swoje prywatne zdjęcia i przemyślenia. Uwaga mas była zajęta innymi zdarzeniami, które nie są wcale aż tak odległe od tego, co dzieje się obecnie.

Z bardziej praktycznych rzeczy: w 1998 roku Gillette zaprezentował pierwszą, rewolucyjną maszynkę do golenia z trzema ostrzami – kultową Mach 3, która zmieniła geografię naszego myślenia o usuwaniu zarostu z twarzy.

gillette mach 3

W 1998 roku Agencja Żywności i Leków (FDA) zatwierdziła tabletki Viagry. Mniej więcej w tym samym czasie wybuchł seksualny skandal z ówczesnym prezydentem Billem Clintonem i Monicą Lewinsky w rolach głównych. Zapisał się on w annałach historii jako "afera rozporkowa".

Ciekawe, że w 1998 roku Apple nie radził sobie zbyt dobrze na rynku szeroko rozumianej branży komputerowej i elektroniki.

Ich ostatnią deską ratunku miał być kultowy już dziś iMac, komputer stacjonarny autorstwa Steve’a Jobsa. O dość kosmicznym, futurystycznym wyglądzie.

iMac apple

I jak się później okazało, uratował on firmę od bankructwa, więc poniekąd to dzięki niemu możemy się dziś cieszyć iPhone’ami.

Ale zanim nastała era smartfonów, to w 1998 roku królowała jeszcze "klockowata" Nokia. Choć wtedy jeszcze telefony komórkowe nie były tak powszechne.

nokia 3310 1998

Przy okazji branży elektronicznej warto wspomnieć o tym, że w 1998 roku, wraz z premierą systemu operacyjnego Windows 98, Microsoft stał się największą firmą świata.

windows 98

Pod pewnymi względami rok 1998 wydaje mi się nawet bardziej wyrafinowany niż 2018. Bo kiedy dziś rzesze dzieciaków szaleją nad Świeżakami, to 20 lat temu, tuż przed startem Google’a serca połowy świata zostały skradzione przez przesłodkiego i zarazem niepokojącego Furby’ego.

furby

Przejdźmy jednak do wydarzeń czysto popkulturowych.

1998 rok zapisał się niechlubnie w historii muzyki, gdyż wtedy to powróciła Cher z hiciorem Believe.

Była to pierwsza mainstreamowa piosenka wykorzystującą w takim stopniu auto-tune’a.

To właśnie Believe wypromowało ten nieszczęsny pomysł na podrasowanie wokalu, który do dziś niestety jest chętnie wykorzystywany przez gwiazdy pop i hip-hopu.

I choć 1998 roku nie był zbyt dobry dla muzyki, to i tak stanowił zaledwie zapowiedź tego, co nadejdzie, jako że coraz to większą popularność w skali globalnej zyskiwały wtedy boysbandy oraz nastoletnie wokalistki, ze stawiającą pierwsze kroki Britney Spears na czele.

Rynek seriali w 1998 roku wyglądał zgoła inaczej niż dziś, aczkolwiek można było zaobserwować pierwsze jaskółki nadchodzących zmian.

W stacji WB miała miejsce premiera kultowego w wielu kręgach "Jeziora marzeń".

W HBO wystartował legendarny wręcz "Seks w wielkim mieście". Ale i tak najbardziej popularnym serialem była "Buffy - postrach wampirów" Jossa Whedona.

jezioro marzen

Jeszcze w sferze telewizji – fani serialu "Przyjaciele" nie mogli pozbierać się ze szczęścia i podniecenia, gdy w końcu Monica i Chandler zeszli się ze sobą.

przyjaciele monica chandler

W kinach królowały widowiska wielkich emocji. Ben Affleck wraz z Bruce’em Willisem ratowali świat przed asteroidą w jednym z największych przebojów tamtych lat – "Armageddonie" Michaela Baya.

1998 rok był w ogóle rokiem Afflecka, bo kilka miesięcy wcześniej triumfował na gali rozdania Oscarów, na spółkę z Mattem Damonem, odbierając statuetkę za najlepszy scenariusz za film "Buntownik z wyboru".

Oprócz tego box office’em rządził Steven Spielberg ze swoim filmem "Szeregowiec Ryan" oraz James Cameron, którego "Titanic", pomimo tego, że miał premierę pod koniec 1997 roku, to nadal zarabiał ogromne pieniądze w 1998 roku.

Światem pasjonatów kina i popkultury najbardziej wstrząsnęło zupełnie inne wydarzenie.

A był nim pierwszy zwiastun "Mrocznego widma", prawdopodobnie najbardziej oczekiwanego filmu XX wieku.

Wtedy jeszcze nikt nie wiedział, że obraz ten mocno wszystkich rozczaruje. I że 20 lat później filmy z serii "Gwiezdne wojny" będą pojawiać się kinach co pół roku. Pozostając jeszcze w temacie związanym ze Star Wars, warto wspomnieć o tym, że najseksowniejszym mężczyzną świata, według magazynu People, był Harrison Ford.

harrison ford people

Dziś bez Google'a nie wyobrażamy sobie życia, ale jeszcze 20 lat temu, spokojnie dawaliśmy sobie bez niego radę. W 1998 roku głównym nośnikiem do słuchania muzyki była płyta CD, a szczytem marzeń Discmany. Filmy oglądało się jeszcze głównie na kasetach wideo. Informacje o świecie czerpaliśmy głównie z telewizji. Seriale były dla nas raczej lekką rozrywką po ciężkim dniu w pracy bądź szkole.

REKLAMA

Google jednak zmienił to wszystko. Oczywiście nie sam jeden, ale na dobrą sprawę, był on fundamentem zmian społecznych i popkulturowych, jakie miały miejsce na przestrzeni dwóch ostatnich dekad.

Ciekawe, jak będzie wyglądał świat za kolejne 20 lat i jaką rolę w jego przemianach będzie odgrywał Google. Póki to nastąpi - wszystkiego najlepszego.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA