1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Bogactwo i obłuda na pierwszym zwiastunie filmu Kler Wojciech Smarzowskiego

Wojciech Smarzowski nie od dzisiaj znany jest z poruszania kontrowersyjnych tematów i obalania tabu. Bardzo możliwe, że jego najnowsze dzieło wzbudzi większe protesty, niż poprzednie produkcje. Tak przynajmniej sugeruje pierwszy zwiastun filmu Kler.

Wojciech Smarzowski pokazuje obłudę kurii na pierwszym zwiastunie filmu Kler
311 interakcji
dołącz do dyskusji

Kler to zapowiadany od dawna przez Smarzowskiego film rozliczający dominujący w Polsce Kościół katolicki z różnych grzechów i zaniedbań. Twórcy mają pokazać instytucję Kościoła „od strony zakrystii” i rzucić światło na tematy niewygodne i często przemilczane.

Nie będzie to pierwszy przypadek, gdy Wojciech Smarzowski podejmuje kwestie przez innych reżyserów uznawane za tabu. Według części krytyków, za głębią tematu w filmach Smarzowskiego coraz częściej nie idzie głębia opowiadanej historii. Mimo tych obiekcji nowe dzieła reżysera przyciągają do kin tysiące osób.

janusz gajos zwiastun kler

Ponad wszystko Kler ma być opowieścią o przyjaźni trzech księży, których przed laty połączyło tragiczne wydarzenie. Od tego czasu każdy z nich podążał własną ścieżką, ale w każdą rocznicę spotykają się, by świętować własne ocalenie.

Trzy główne role w Klerze zagrają Arkadiusz Jakubik, Robert Więckiewicz i Jacek Braciak.

Oprócz nich w obsadzie nowego filmu Smarzowskiego znaleźli się Joanna Kulig, Katarzyna Herman, Rafał Mohr, Robert Wabich, Henryk Talar, Izabela Kuna oraz Janusz Gajos. Ten ostatni wcieli się w rolę arcybiskupa Mordowicza, który zapowiada się na głównego antagonistę filmu.

Opływający w bogactwa kościelny dostojnik stanie na drodze księdza Lisowskiego (granego przez Braciaka). W tym czasie księża Trybus i Kukula będą mieć własne problemy w rodzimych parafiach. Pozostaje mieć nadzieję, że przecinające się wątki stworzą spójną i ciekawą historię, która będzie zarazem wyważoną krytyką jednej z najważniejszych instytucji w polskim życiu politycznym i społecznym.

Kler trafi do kin 28 września 2018 roku. Będzie także dostępny w serwisie Showmax.