1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

O miłości trwalszej niż najmroźniejsze czasy. Zwiastun filmu Zimna wojna

Zimna wojna: premiera zwiastuna nagrodzonego w Cannes filmu

Paweł Pawlikowski trochę niespodziewanie wspiął się na wyżyny polskiej kinematografii oscarową Idą z 2013 roku. Na kolejne dzieło reżysera, czarno-biały film Zimna wojna, musieliśmy czekać aż pięć lat. Nagrody i pochwały płynące z Cannes pokazują jednak, że było warto. Pierwszy zwiastun produkcji z gwiazdorską obsadą trafił właśnie do sieci.

Akcja Zimnej wojny toczy się w Europie lat 50. i 60. To sfabularyzowana historia powstania Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze”, a zarazem opowieść o wielkiej, choć trudnej miłości dwojga ludzi. Młodej tancerki Zuli i pianisty Wiktora , których związek będzie ciągnąć przez różne miasta i scenerie, dobre i złe chwile.

W głównych rolach wystąpili Joanna Kulig i Tomasz Kot. Ich występy zebrały ogromne pochwały ze strony aktorów i krytyków z całego świata.

Obsadę filmu uzupełniają Borys Szyc, Agata Kulesza, Adam Woronowicz, Adam Ferency i Jeanne Balibar. Zimna wojna zebrała długą owację podczas pokazu premierowego na Festiwalu Filmowym w Cannes i była jednym z faworytów do zdobycia Złotej Palmy. Ostatecznie ze statuetką z Francji wyjechał reżyser filmu Paweł Pawlikowski.

Zwiastun produkcji zapowiada klimatyczną i słodko-gorzką opowieść o miłości, zapomnieniu i krzywdzie w tle zmieniających się czasów i narzuconych przez władzę gustów. Jedynym dźwiękiem pojawiającym się w zwiastunie jest piosenka śpiewana przez Joannę Kulig. Pod nostalgiczną atmosferę utworu podłożone są poszczególne sceny z filmu. Na pierwszy plan wyróżnia się Tomasz Kot, dla którego to kolejna doskonała rola po Bogach i Disco Polo.

Zdjęcia do filmu rozpoczęły się w listopadzie 2016 roku na terenie Łodzi, Wrocławia i Białczowa. Dystrybutorem dzieła Pawła Pawlikowskiego w Polsce jest Kino Świat. Za zdjęcia odpowiedzialny jest Łukasz Żal, który z reżyserem współpracował już przy Idzie, a jest również odpowiedzialny za wygląd takich obrazów jak Joanna, Paparazzi czy Lewa połowa twarzy.

Premiera filmu Zimna wojna w kinach już 8 czerwca.