REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Muzyka

Childish Gambino wstrząsnął Ameryką. Klip do This Is America bije rekordy wyświetleń

Klip do utworu "This Is America" bije rekordy odtworzeń na YouTubie. Autor numeru, Childish Gambino, nazywany już jest głosem pokolenia. O co w tym wszystkim chodzi? Czy odwołania ukryte w teledysku są czytelne jedynie dla ludzi ze Stanów Zjednoczonych?

11.05.2018
15:32
Childish Gambino poruszył Amerykanów. This Is America
REKLAMA
REKLAMA

W momencie pisania tego tekstu, licznik pod klipem do "This Is America" pokazuje 74 299 262 odtworzeń. Już w ciągu pierwszej doby teledysk obejrzano 13 milionów razy. Od premiery nie minął tydzień, a widzowie dostrzegają w teledysku kolejne na pozór ukryte znaczenia.

Jedne są czytelne głównie dla osób mieszkających w Ameryce, inne uniwersalne, odnoszące się do problemów znanych na całym świecie. Terroryzm, dostęp do broni, problemy czarnoskórych i inne wątki odciągnęły nieco uwagę od muzyki. Która, swoją drogą, jest świetna. Donald Glover, aka Childish Gambino i reżyser teledysku Hiro Murai uczą, jak robić klipy naładowane znaczeniami. A jest ich naprawdę wiele.

Broń, przemoc, terroryzm

W żadnej minucie co prawda nie słychać strzałów, za to broń pojawia się często. Już na początku teledysku Gambino strzela w głowę muzyka, znanego jako Calvin the Second. Ten nie ma szans na unik, jest związny, na głowie ma zaś worek.

Innym razem Gambino sięga po broń przypominającą karabin Kałasznikowa i strzela do czarnoskórych członków chóru. To z kolei nawiązanie do strzelaniny w kościele w Charlestown, która miała miejsce w 2015 roku. Zamachowiec zabił wtedy 9 bezbronnych osób.

Chaos

Ludzie pędzą jak szaleni, popadają w obsesje, skupieni na sobie i na swoich smartfonach nie zauważają tego, co dzieje się dookoła. Strzelaniny i zamachy dzieją się tak często, że w pewnym sensie przeszły do porządku dziennego. Przemoc wobec czarnoskórych obywateli w pewnym momencie stała się normą. Nikt już nie zwraca uwagi na krzywdę innych, nikt nie zwróci uwagi także, gdy odejdą. To zdają się mówić kolejne kadry klipu i chaos ukazany w okolicach 2 min 14 sekundy, kiedy to w tle widać samobójczy skok mężczyzny.

Źródła

REKLAMA

Shoki i Gwara Gwara to nazwy tańców wywodzących się z Południowej Afryki. Gambino odtwarza je razem z grupą tancerzy. Nie bez znaczenia jest też jego ubiór. Ten kojarzący się z latami 70. styl towarzyszy muzykowi nie od dziś. Przywodzi on na myśl legendarną postać, jaką jest Fela Kuti. Nigeryjski multiinstrumentalista, pionier afrobeatu, krytykował korupcję w nigeryjskim rządzie, walczył o prawa człowieka aż do swojej śmierci. I nadal jest bohaterem, nie tylko czarnoskórych osób.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA