1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Muzyka

Fryderyki 2018 rozdane. Polska muzyka wielobarwna jak nigdy

W Teatrze Polskim w Warszawie zakończyła się 24. gala rozdania Nagród Muzycznych Fryderyk. Wśród zwycięzców między innymi Daria Zawiałow, Hey, Natalia Przybysz, Paulina Przybysz oraz Taco Hemingway.

Fryderyki 2018 rozdane. Wśród nagrodzonych Taco Hemingway

Fryderyki co roku przyznaje Akademia Fonograficzna powołana przez Związek Producentów Audio-Video. Dzisiejszą galę, podczas której nagrodzono artystów w 9 kategoriach muzyki rozrywkowej i 3 muzyki jazzowej, poprowadzili dziennikarze radiowej Trójki - Agnieszka Szydłowska i Piotr Metz. Nagrody w kategoriach związanych z muzyką poważną zostały wręczone 16 kwietnia w Studiu Koncertowym Polskiego Radia im. Witolda Lutosławskiego

Najwięcej nominacji, bo aż 5, otrzymała Daria Zawiałow.

Ostatecznie młoda artystka otrzymała nagrodę za debiut roku oraz album roku w muzyce alternatywnej, za płytę „A kysz!”. Wśród laureatów znalazł się także zespół Hey - grupa otrzymała Fryderyka za najlepszy album rockowy, płytę "CDN". To piękne uhonorowanie całego dorobku zespołu, który po 25 latach zawiesił działalność.

Nagrodę za najlepszy album hip-hopowy otrzymał Taco Hemingway i jego "Szprycer". Raper nie pojawił się na gali, w jego imieniu statuetkę odebrał Marcin Grabski z wytwórni Asfalt Records.

Grabski nie omieszkał wytknąć, że wśród nominowanych zabrakło Quebonafide, którego album był w zeszłym roku najlepiej sprzedającą się płytą w Polsce.

Powody do radości mają dziś rodzice sióstr Przybysz - panie również zostały nagrodzone. Paulina za najlepszy album elektroniczny, zaś Natalia za album roku pop.

Podczas gali rozdano także nagrody wyjątkowe - Złote Fryderyki. Statuetką uhonorowano między innymi Zbigniewa Wodeckiego, który odszedł w maju zeszłego roku, miesiąc po rozdaniu Fryderyków. Wodecki z zespołem Mitch & Mitch otrzymali wtedy dwie statuetki - za najlepszy album pop "1976: A Space Oddysey", czyli płytę, którą Wodecki z Mitchami odświeżyli po 40 latach, oraz utwór roku.

Laureatów Fryderyków wybierało w tym roku grono 1500 osób, drogą tajnego, dwuetapowego głosowania. Podczas uroczystości na scenie wystąpili między innymi: Daria Zawiałow, Krzysztof Zalewski, Ania Dąbrowska, Anita Lipnicka, Paulina Przybysz, Natalia Nykiel. Oprawą muzyczną wydarzenia zajęli się Kuba Karaś i Wojtek Urbański.

FRYDERYKI 2018 - LAUREACI

ZŁOTY FRYDERYK za całokształt osiągnięć artystycznych

MUZYKA ROZRYWKOWA - Zbigniew Wodecki

MUZYKA JAZZOWA - Andrzej Dąbrowski

MUZYKA POWAŻNA - Agnieszka Duczmal

MUZYKA ROZRYWKOWA

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU - Daria Zawiałow

UTWÓR ROKU - Kortez „Dobry moment”

ALBUM ROKU ROCK (w tym hard, metal, punk) - Hey „CDN”

ALBUM ROKU POP - Natalia Przybysz „Światło nocne”

ALBUM ROKU HIP HOP - Taco Hemingway „Szprycer”

ALBUM ROKU ALTERNATYWA - Daria Zawiałow „A kysz!”

ALBUM ROKU ELEKTRONIKA - Paulina Przybysz „Chodź tu”

ALBUM ROKU MUZYKA KORZENI (w tym blues, folk, country, muzyka świata, reggae) - Kapela ze wsi Warszawa „Re:akcja mazowiecka”

TELEDYSK ROKU - Młynarski-Masecki Jazz Band „Abduł Bey”

MUZYKA JAZZOWA

ALBUM ROKU - Maciej Obara Quartet „Unloved”

ARTYSTA ROKU - Maciej Obara

FONOGRAFICZNY DEBIUT ROKU - Kuba Więcek