1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

Gra o tron z nowym wyróżnieniem. BAFTA przyzna serialowi nagrodę specjalną

Brytyjska Akademia Sztuk Filmowych i Telewizyjnych postanowiła wyróżnić produkcję HBO. W tym roku Gra o tron otrzyma specjalną nagrodę BAFTA. Kapituła Akademii doceniła aspekty techniczne serialu oraz jego wpływ na telewizyjne środowisko w Wielkiej Brytanii.

Gra o tron: BAFTA uhonoruje serial nagrodą specjalną

Chyba nikogo nie trzeba przekonywać, że to jeden z najlepszych seriali wszech czasów. Ten tytuł śledzą dziesiątki milionów ludzi na całym świecie, a krytycy rozpływają się nad jego jakością. Ich zdanie zdaje się podzielać jury najważniejszych nagród. Produkcja HBO ma już na koncie 38 nagród Emmy. Ponadto w 2012 r. wcielający się w Tyriona Peter Dinklage dostał Złotego Globa za rolę drugoplanową. W tym roku lista zdobytych statuetek się powiększy.

BAFTA uhonoruje serial nagrodą specjalną.

Akademia uzasadniła swoją decyzję tłumaczeniem, że Gra o tron przesunęła wszystkie granice w tworzeniu epickiego fantasy. Krishnendu Majumdar, stojący na czele Telewizyjnego Komitetu BAFTA, powiedział:

„Rzemiosło w tym jednym z najpopularniejszych seriali dramatycznych naszych czasów jest po prostu niewiarygodne. Od zapierających dech w piersi lokacji po misternie wykonane kostiumy i scenografię, nie zapominając o poziomie szczegółów stworzonych przez ekipę charakteryzatorów i protetyków, by wymieć tylko kilka rzeczy”.

Kolejnym powodem przyznania nagrody jest wpływ Gry o tron na produkcję w Zjednoczonym Królestwie. Znakomita część serialu powstała w Moneyglass i w Belfaście w Irlandii Północnej. Tam też kręcony jest ostatni sezon, który zobaczymy dopiero w przyszłym roku. Wybór takich lokacji z pewnością odbił się pozytywnie na popularności owych miejsc, nie tylko pod względem produkcyjnym, ale także turystycznym.

Gra o tron BAFTA

Statuetka zostanie wręczona 22 kwietnia podczas ceremonii przyznania Nagród Craft Brytyjskiej Akademii Filmowej. Na tej gali wyróżniani są przedstawiciele tzw. rzemiosła telewizyjnego, czyli reżyserzy, montażyści, operatorzy itd. Pierwszych laureatów wyłoniono w 2000 r., choć same produkcje małego ekranu nagradzane są od 1955 r. Listę tegorocznych nominowanych w głównych kategoriach telewizyjnych znajdziecie TUTAJ.

Gra o tron została już raz nagrodzona przez Brytyjską Akademię.

W 2013 r. serial otrzymał Nagrodę Publiczności. Tym razem statuetkę w imieniu całej ekipy serialu odbiorą John Bradley i Hannah Murray, znani fanom jako Samwell Tarly i Goździk.

Tegoroczna ceremonia będzie transmitowana na żywo na oficjalnych profilach BAFTA na Twitterze i YouTubie.