REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego za reportaż literacki – znamy tegorocznych finalistów

Nagrodę im. Ryszarda Kapuścińskiego otrzymuje autor najlepszego reportażu, który - oprócz warstwy informacyjnej - posiada walory literackie. Tegoroczny konkurs to 9. edycja nagrody. Zdobyć ją mogą polscy i zagraniczni autorzy. Na ogłoszonej shortliście znalazło się miejsce dla trzech polskich reporterów, a także Szwajcara i Brytyjczyka.

04.04.2018
12:30
Znamy wszystkich pięciu finalistów nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego
REKLAMA
REKLAMA

Nazwiska Ryszarda Kapuścińskiego nie trzeba chyba nikomu przedstawiać. Jeden z najsłynniejszych reporterów na świecie, korespondent wojenny i znany orędownik traktowania reportażu jako dzieła literackiego. Niektórzy adepci sztuki reportażu mają co prawda wiele obiekcji do sposobu, w jaki Kapuścińskie traktował fakty i niektórych bohaterów, ale nawet najwięksi krytycy nie podważają jego umiejętności pisarskich.

Nie dziwi więc, że to właśnie Kapuściński jest patronem wyróżnienia za najlepszy reportaż literacki. Do tegorocznej edycji nagrody zgłoszonych zostało 108 pozycji. Na początku marca na specjalnej konferencji prasowej w Starej Prochowni poznaliśmy dziesięć nominowanych książek. Dzisiaj zaś ogłoszono zawężoną listę pięciu finalistów.

O Nagrodę im. Kapuścińskiego powalczą Anna Bikont, Joanna Czeczott, Marek Łuszczyna oraz Szwajcar Sacha Batthyany i Brytyjczyk Ben Rawlence.

Wśród nominowanych dzieł znalazły się biografia Ireny Sendlerowej, reportaż miejski o Sankt Petersburgu, reportaż historyczny o polskich obozach koncentracyjnych, rodzinna historia z masakrą na zamku Rechnitz w tle oraz opowieść o największym obozie dla uchodźców na świecie.

W jury tegorocznej nagrody znaleźli się: Dorota Danielewicz, Magdalena Grochowska, Mariusz Kalinowski, Katarzyna Nowak oraz przewodniczący zgromadzeniu Piotr Mitzner. We wcześniejszych komunikatach przedstawiciele nagrody podkreślali wzrastającą rolę reportażu w świecie zdominowanym przez krótką informację internetową, rozwój komiksu reportażowego oraz wyrazili obawy związane z brakiem reportażu w nowej podstawie programowej dla szkół.

 class="wp-image-149796"

Laureata nagrody poznamy na uroczystej gali 20 maja w Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. Wydarzenie zamknie zarazem kolejną edycję Warszawskich Targów Książki, które odbędą się tak jak w poprzednich kilku latach na Stadionie Narodowym.

Pierwsza nagroda w konkursie wyniesie 50 tys. złotych. Przewidziano również wyróżnienie za najlepszy przekład roku w wysokości 15 tys. złotych.

Na początku marca corocznie przyznawana jest także nagroda dla najlepszego tłumacza Kapuścińskiego na język obcy. W tym roku wyróżnienie za całokształt twórczości otrzymali Błagowesta Lingorska-Naczewska i Anders Bodegård.

REKLAMA

Pełna lista dotychczasowych laureatów Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego poniżej:

  • 2010: Jean Hatzfeld za „Strategię antylop” i tłumacz Jacek Giszczak;
  • 2011: Swietłana Aleksijewicz za „Wojna nie ma w sobie nic z kobiety” i tłumacz Jerzy Czech;
  • 2012: Liao Yiwu za „Prowadzącego umarłych” i tłumacze: Wen Huang i Agnieszka Pokojska;
  • 2013: Ed Vulliamy za „Ameksykę” i tłumacz Janusz Ochab;
  • 2014: Elisabeth Åsbrink za książkę „W Lesie Wiedeńskim wciąż szumią drzewa” i tłumaczka Irena Kowadło-Przedmojska;
  • 2015: Swietłana Aleksijewicz za książkę „Czasy secondhand. Koniec czerwonego człowieka” i tłumacz Jerzy Czech oraz Michał Olszewski za „Najlepsze buty na świecie”, a także tłumacz Mariusz Kalinowski za przekład „Krótkiego przystanku w drodze z Auschwitz” Görana Rosenberga;
  • 2016: Paweł P. Reszka za „Diabła i tabliczkę czekolady”;
  • 2017: Rana Dasgupta za „Delhi. Stolica ze złota i snu”
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA