1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

Steven Spielberg i Javier Bardem łączą siły. Serial Cortes opowie o walce dwóch cywilizacji

Opowieść o Hernanie Cortezie, hiszpańskim zdobywcy Meksyku, była w scenariuszowym limbo od wielu lat. Zielone światło na produkcję w końcu dał Amazon. Cortes będzie czteroczęściową mini-serią stworzoną przez Spielberga.

spielberg cortes

Pierwotny scenariusz filmu o Cortezie był autorstwa legendarnego Daltona Trumbo, jednego z twórców wpisanych na czarną listę Hollywood za rzekomą współpracę z komunistami. Trumbo był niewinny, ale spędził prawie rok w więzieniu, a po wypuszczeniu na wolność miał trudności ze znalezieniem pracy. Pomocną dłoń wyciągnął do niego Kirk Douglas, z którym wspólnie zrobili Spartacusa. Kolejnym projektem, który Trumbo wykonał dla słynnego aktora, był właśnie Cortes. Do realizacji scenariusza jednak nigdy nie doszło.

W ostatnich latach wrócono do pomysłu serialu o hiszpańskim konkwistadorze. Początkowo mówiło się o dwóch projektach. W pierwszy z nich zaangażowany był Steven Spielberg, drugi miał być dziełem Martina Scorsese i Benicio Del Toro oraz powstawać dla HBO.

Jak donosi portal Deadline, finalnie to właśnie Spielberg przekonał Amazona do realizacji serialu Cortes.

cortes montezuma

Produkcją projektu zajmie się Amblin Television. Za scenariusz czterogodzinnej miniserii odpowiada Steve Zaillian, twórca scenariuszy do Listy Schindlera, Gangów Nowego Jorku i Moneyball. Inspiracją dla tekstu ma być oryginalny scenariusz Trumbo. W roli głównej wystąpi Javier Bardem (będzie też producentem wykonawczym), który nie ukrywa, że cieszy go współpraca z tak znanymi twórcami.

To przywilej móc opowiedzieć tę epicką historię, pełną konfliktów i dramatów. Znajdziemy się w środku historycznego spektaklu, gdy dwie odległe cywilizację starły się w szczycie swojego panowania. Dla mnie jako aktora nie ma lepszego wyzwania niż tak niesamowity projekt, który chciałem zrealizować od lat. Praca z dream teamem Spielberg-Zaillian oraz Amazonem już mnie ekscytuje – powiedział Bardem.

Amazon konsekwentnie buduje swoje portfolio, skupiając się na ambitnych, dużych produkcjach, które będę interesujące dla widzów na całym świecie. Największym z dotychczasowych projektów realizowanych przez amerykańską firmę jest serial umiejscowiony w świecie Władcy Pierścieni. Przedstawiciele Amazona zapowiadają, że opowieść o życiu Corteza będzie dla widzów ekscytującą podróżą.

Hiszpański zdobywca przez jednych jest uważany za ludobójcę i człowieka, który zniszczył cywilizację Azteków. Inni z kolei chwalą jego zmysł wojskowy i wskazują na długofalową rolę w wymieszaniu się kultury europejskiej i południowo-amerykańskiej. Serial Amazona będzie chciał zapewne pokazać obie strony medalu. Data premiery serialu nie jest na tę chwilę znana.