REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Dramat Czarnobyla. Serial HBO opowie o pierwszych godzinach po nuklearnej tragedii

Nie tylko Netflix planuje w najbliższych miesiącach rozpocząć zdjęcia do nowego serialu na wschodzie Europy. HBO wyprodukuje pięcioczęściową mini-serię opowiadającą o kulisach wybuchu reaktora jądrowego w Czarnobylu. Zdjęcia do serialu rozpoczną się na wiosnę.

19.03.2018
21:56
HBO-Chernobyl
REKLAMA
REKLAMA

Czarnobyl, bo tak ma się nazywać współprodukcja HBO i Sky, ma być historią o ludzkiej odwadze i poświęceniu oraz próbach zatuszowania sprawy przez Kreml. Fabuła mini-serii została oparta na faktach. W obsadzie serialu znaleźli się Stellan Skarsgård, Emily Watson i Jared Harris w pierwszoplanowej roli Valery'ego Legasova, naukowca wysłanego przez władze w celu zbadania szczegółów nuklearnego wypadku.

Emily Watson sportretuje Ulanę Khomyuk, fizyczkę odpowiedzialną za wyjaśnienie naukowych przyczyn katastrofy w Czarnobylu, tak by tragedia nigdy więcej się nie powtórzyła. Jej dochodzenie ujawni korupcję i niedopatrzenia na szczytach władzy i zagrozi utratą wolności, a nawet życia. Skarsgård zagra z kolei Borysa Shcherbina, szefa biura ds. paliwa i energii ZSRR. Mężczyzna będzie musiał zmierzyć się niewyobrażalnymi kosztami akcji ewakuacyjnej w komunistycznych realiach, gdy władza miała za nic ludzkie życie.

Nikomu nie uśmiechałoby się spędzić pięć miesięcy w zniszczonej elektrowni atomowej, chyba że chodzi o możliwość zagrania filmie opartym o scenariusz Craiga Mazina, występu u reżysera tak świetnego jak Johan Renck i wspólnej pracy z Jaredem Harrisem oraz Emily Watson. Na to, by ponownie paść do jej stóp, musiałem czekać dwadzieścia lat – powiedział Stellan Skarsgård w rozmowie z portalem Deadline.

REKLAMA

Zdjęcia do serialu Czarnobyl rozpoczną się na wiosnę 2018 roku na Litwie.

Katastrofa elektrowni jądrowej w Czarnobylu miała miejsce 26 kwietnia 1986 roku. W wyniku przegrzania reaktora doszło do wybuchu wodoru, pożaru oraz rozprzestrzenienia się substancji promieniotwórczych. Była to największa katastrofa w historii energetyki jądrowej. W wyniku awarii skażeniu promieniotwórczemu uległ obszar od 125 000 do 146 000 km² terenu na pograniczu Białorusi, Ukrainy i Rosji, a wyemitowana z uszkodzonego reaktora chmura radioaktywna rozprzestrzeniła się po całej Europie. Katastrofa zainspirowała na przestrzeni lat wielu twórców dokumentów, ale też fikcji, w tym reżysera serialu Dark na Netfliksie.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA