1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Anihilacja to doskonały film science fiction. Oto 7 powodów, aby dzisiaj wieczorem włączyć Netfliksa

Anihilacja to świetne kino sci-fi. Oto dlaczego warto ją zobaczyć.

Anihilacja z Natalie Portman to fascynująca opowieść o podróży w nieznane i odkrywaniu tajników człowieczeństwa. Premiera Netfliksa to świetne kino science fiction z lekko narysowanymi bohaterami, ale za to przepiękną wizją fantastycznego świata.

Iskrzenie – czyli doskonały, oryginalny pomysł.

Spiritus movens filmu jest Iskrzenie, czyli coś kosmicznego pochodzenia, co ląduje na Ziemi i nieustannie się rozrasta. Do jego wnętrza wysyłane są kolejne drużyny, które na zawsze zostają w środku. To, czego doświadczają, wychodzi poza ludzkie pojęcie.

Iskrzenie jest ciągłym aktem modyfikacji i kreacji. Miesza DNA gatunków, tworząc zupełnie nowe organizmy. Ożywia je i uśmierca, wprowadza ogromną różnorodność.

A przy tym wygląda fenomenalnie. Porównania z Avaterem są jak najbardziej na miejscu. Dlatego szkoda, że w Polsce film nie będzie wyświetlany na dużym ekranie.

Broń widzimy tu często, ale scen akcji jest jak na lekarstwo.

Pomysły na mutacje

Nie chcę psuć wam zabawy, zdradzając filmowe ciekawostki, ale kilka pomysłów i sposób ich ilustracji sprawi, że szczękę będziecie musieli zbierać z podłogi. Podpowiedź: wypatrujcie niedźwiadków.

Hybryda krokodyla i rekina? Czemu nie?

Anihilacja wysoko stawia widzowi poprzeczkę.

Nie jest to typowy hollywoodzki blockbuster, który idealnie ogląda się przy popcornie. Akcja toczy się dość wolno i pozwala widzowi samodzielnie przewidywać kolejne elementy układanki. Wraz z odpowiedzią na jedno pytanie, dostajemy dwie kolejne wątpliwości do rozważenia. Wciąż poruszamy się w sferze domysłów i interpretacji.

Fani Gwiezdnych wojen odnajdą na tym zdjęciu dwójkę dobrze znanych bohaterów.

Świetna Natalie Portman

Bohaterka jest bardzo zagadkowa. Z jednej strony jest naukowcem i wykładowcą akademickim, ale z drugiej świetnie potrafi obchodzić się z bronią. Raz jest zagubiona i pogrążona w żalu, aby później zdecydowanie stawiać czoła wyzwaniom.

Natalie Portman w tym filmie nie da się nie lubić, czego niestety nie można powiedzieć o jej koleżankach. Za wyjątkiem jednej, to postaci płaskie i irytujące.

Lena jest główną bohaterką pierwszej części trylogii Southern Reach Jeffa VanderMeera, o którą oparty jest film.

Doskonała muzyka

Przez cały film trzyma się gdzieś w tle, ale ostatnie sceny są wręcz nieustannym popisem kompozytora. Muzyka tworzy unikalny nastrój spotkania dwóch odrębnych światów, doniosłości tego wydarzenia, a także końcowego niezrozumienia. Ciary na plecach gwarantowane.

Przesłanie filmu

W czasie, kiedy w przemyśle filmowym chodzi głównie o coraz większą rozwałkę albo połączenie kolejnych znanych komiksowych bohaterów, Alex Garland stworzył film z przejmującym przesłaniem, który idealnie pasuje do współczesnego świata.

Zgodnie z jego wizją to właśnie ludzie są dla siebie i swojego domu największym zagrożeniem. Dążą do własnego unicestwienia, mimo mijania znaków ostrzegawczych. Czym innym są przecież skutki globalnego ocieplenia i katastrof naturalnych niż ostrzeżeniem ze strony natury?

Samobójcza misja jest dla każdej z pań poszukiwaniem samej siebie.

Kino science fiction odbija się od dna?

Kino sci-fi zawsze wiązało się z oryginalnymi pomysłami. Niestety nie zawsze szło to w parze z kasowym sukcesem filmu, czego przykładem jest choćby niedawny Blade Runner 2049. Dlatego tym bardziej nie można przegapić świetnych przedstawicieli tego gatunku, dla którego usługi streamingowe mogą być szansą na odrodzenie. W końcu dzięki obecności na Netfliksie film może zobaczyć więcej osób niż w kinie. I będzie to na pewno dobra decyzja.