1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Książki
  4. Seriale

BBC zapowiedziało nowy serial fantasy. Świat Dysku trafi na mały ekran

discworld-pratchett-bbc

Świat Dysku Pratchetta to prawdopodobnie największy cykl fantasty, który tak długo czekał na pełną adaptację. Fani brytyjskiego pisarza mogą jednak odetchnąć z ulgą. BBC Studios przygotowuje sześcioczęściowy serial. Powstanie on przy współpracy z firmą Narrative.

O serialu wiadomo na razie niewiele. Roboczy tytuł ma brzemieć The Watch. Jak donosi portal Deadline, nad projektem czuwa Simon Allen, odpowiedzialny w swojej karierze za scenariusz „Muszkieterów” i „Kontry”, a także nadchodzący reboot niemieckiej klasyki kina, czyli filmu „Okręt”. BBC podobno od dłuższego czasu poszukiwało dochodowej franczyzy, do której będzie można powracać z kolejnymi serialami umiejscowionymi w jednym uniwersum.

Pierwszym krokiem w kierunku tego celu ma być właśnie Świat Dysku.

W pewnym sensie to najlepszy możliwy wybór. Seria składa się z ponad czterdziestu książek, sześciu głównych cyklów i mnóstwa materiału uzupełniającego w wykreowanym przez Pratchetta uniwersum. Brytyjski pisarz tworzył kolejne części serii w latach 1983-2015, czyli przez większość swojej kariery. Materiału wystarczy więc więcej niż jedną mini-serię.

Tytuł serialu może sugerować, że jego fabuła skupi się na opowieściach o Straży Miejskiej (ang. City Watch) z Ankh-Morpork i jej kapitana Sama Vimesa. Narrative jeszcze w 2012 ogłosiło plany stworzenia produkcji o właśnie takiej fabule. Czyżby umowa z BBC wskrzeszała dawny projekt?

Vimes to jeden z najbardziej popularnych bohaterów powieści Terry'ego Pratchetta.

Debiutujący w „Straż! Straż!” jako postać drugoplanowa, szybko stał się ulubieńcem czytelników. Świat miasta Ankh-Morpork stanowi zaś połączenie fantasy spod znaku magii i miecza ze współczesnymi nowinkami technologicznymi.

Do tej pory nie wybrano nadawcy (BBC może od jakiegoś czasu dzielić się podwykonawstwem ze spółkami zewnętrznymi). Wiadomo jednak, że serial powstanie przy wsparciu Narrative – firmy producenckiej założonej przez zmarłego w 2015 roku Pratchetta. Narrativia kierowana jest obecnie przez Rhiannę Pratchett, córkę pisarza i Roba Wilkinsa, który był jego menadżerem. Ich celem będzie zadbanie o to, żeby spuścizna jednego z najważniejszych twórców fantasy XX wieku nie została zaprzepaszczona.