1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Tak wygląda najdrożej wyceniony plakat filmowy na świecie

Tak wygląda najdrożej wyceniony plakat filmowy na świecie

Pamiętasz te czasy, gdy jako dzieciak ozdabiałeś pokój plakatami ulubionych wykonawców i filmów? Niektórzy nigdy z tego nie wyrośli. A kolekcjonerzy są gotowi wydać na unikaty astronomiczne kwoty.

Jednym z moich ulubionych plakatów jest oczywiście ten, który wisiał w moim pokoju, gdy jeszcze chodziłem do podstawówki. Terminator 2 i Arnie ze strzelbą na motorze i w ciemnych okularach. Dobrze zrobione plakaty filmowe mają w sobie to coś. Są małym dziełem sztuki, które inspirowane jest filmem. I jasne, akurat przytoczony przeze mnie przykład z artyzmem ma niewiele wspólnego, ale w wielu innych przypadkach jest zupełnie inaczej.

Dlatego też nie brakuje kolekcjonerów plakatów, którzy potrafią dać niemałe pieniądze za te najlepsze i najrzadsze. Tak też było w przypadku plakatu promującego film Dracula z 1931 roku. Film bazował na sztuce napisanej przez Hamiltona Deane’a i Johna L. Balderstona, która z kolei była luźną adaptacją powieści Dracula od Brama Stokera.

Dracula – w tytułowej roli Bela Lugosi – jest uważany za kinowe arcydzieło i był komercyjnym hitem dla wytwórni Universal Pictures. Nic dziwnego, że kolekcjonerzy polują na plakaty, które ów film promowały. A mając w pamięci fakt, że film pojawił się w kinach 86 lat temu, odnalezienie takiego dzieła, w formie nienadgryzionej przez ząb czasu, jest bardzo trudne.

Jeden taki plakat wystawiono na aukcję. Szybko okazał się najdroższym plakatem w historii.

Plakat wystawiony na Heritage Auction został wylicytowany za 525 800 dol. Poprzedni rekordzista – wylicytowany za 478 tys. dol. – to zestaw dwóch plakatów do filmów Casablanca i London Afer Midnight.

najdroższy plakat na świecie Dracula
Ten plakat wylicytowano za ponad pół miliona dolarów.

Plakat jest w nienaruszonym stanie i pochodzi z pierwszej partii produkcyjnej. Nie jest więc dodrukowany w późniejszych latach. Na dodatek był przechowywany w zrolowanej formie, a nie – co było standardową praktyką przed latami osiemdziesiątymi – złożony, nie ma więc śladów po zagięciach.

Z premedytacją użyłem wyrażenia „najdrożej wyceniony” zamiast „najdroższy” w tytule tego artykułu. Plakat do Draculi jest rekordzistą jeśli chodzi o sprzedaż podczas licytacji. Istnieje jednak plakat do filmu Metropolis z 1927 r., którego wartość jest szacowana – gdyby kiedykolwiek trafił na aukcję – na 690 tys. dol.