REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Seriale

Punisher w komiksach - te serie warto przeczytać przed i po obejrzeniu serialu w Netfliksie

Dzisiaj rano na platformie Netflix udostępniony został serial Punisher, w którym głównego bohatera portretuje Jon Bernthal. To dobry moment, by przypomnieć sobie komiksy, na której bazuje nowa produkcja Marvela.

17.11.2017
20:30
punisher serial recenzja marvel netflix
REKLAMA
REKLAMA

Punisher zaliczył swój telewizyjny debiut w drugim sezonie Daredevila. Wcielający się w antybohatera Jon Bernthal na tyle przypadł fanom do gustu, że Netflix stworzył 13 odcinków poświęconych tylko temu bohaterowi. To okazało się świetną decyzją.

Punisher od Netfliksa jest jedną z najlepszych produkcji na licencji Marvela, jakie dotychczas powstały.

Już teraz serial można oglądać na platformie Netflix. Dla widzów, którzy chcieliby poznać lepiej tego antybohatera, przygotowałem listę wybranych komiksów z jego udziałem.

punisher class="wp-image-83986"

Kim w ogóle jest Punisher?

Historia postaci sięga połowy lat 70. ubiegłego wieku. Stworzyli ją artyści John Romita Sr. i Ross Andru. Stan Lee, który nie chciał nazywać postaci Assassin, wymyślił pseudonim pod jakim znamy go dziś. Punisher debiutował w komiksie The Amazing Spider-Man #129. Stał się niespodziewanym ulubieńcem fanów.

Frank Castle, bo tak naprawdę nazywa się ten charakterystyczny antybohater, zmieniał się na przestrzeni lat. Stała jest jednak jego motywacja. W praktycznie każdej wersji jego historii postanowił walczyć z przestępcami po śmierci swojej żony i dzieci z rąk mafii.

W przeciwieństwie do czystych jak łza superbohaterów, Punisher, będący byłym wojskowym, nie boi się ubrudzić sobie rąk. Frank Castle uznał, że przestępcy nie zasługują na litość i zabija ich bez skrupułów. Ma swoje zasady i z reguły chroni niewinnych, ale tak naprawdę jest brutalnym psychopatą.

punisher komiks class="wp-image-109822"

The Amazing Spider-Man #129 (1974)

Przygodę z każdym bohaterem komiksów warto zacząć od pierwszego zeszytu, w którym się pojawił. W przypadku Punishera to wspomniany Spider-Man #129 z 1974 roku. Bohater został wprowadzony od uniwersum Marvela jako przeciwnik Człowieka-Pająka i od samego początku miał na piersi trupią czaszkę.

Punisher zaczął polować na Spider-Mana, który został oskarżony o morderstwo Normana Osborna. Oczywiście nie udało mu się ustrzelić Pająka, który został w końcu oczyszczony z zarzutów. Z początku Frank Castle miał być bohaterem drugiej kategorii, ale przypadł do gustu czytelnikom i trafił do innych komiksów.

punisher komiks class="wp-image-109825"

Daredevil #183, #184 (1982) i #257 (1988) / Daredevil vs Punisher (2000)

Netflix przedstawił nam Punishera jako przeciwnika Daredevila. Ta dwójka miała swoje starcie również w komiksach w latach 80. Spotkali się po raz pierwszy w jednym kadrze jako przeciwnicy w zeszytach Daredevil #183 i #184. Oba komiksy napisał i zilustrował Frank Miller.

Daredevil i Punisher postanowili wspólnie powstrzymać dilera narkotyków znanego jako Hogman. Nie mogli się jednak dogadać co do sposobu poradzenia sobie z problemem. Po tych dwóch zeszytach, które wydano ponownie razem z komiksem Daredevil #257 w 2000 roku, Frank Castle otrzymał solową serię 4 lata później.

punisher komiks class="wp-image-109831"

Punisher: Circle of Blood (1986)

Frank Castle na swój własny komiks czekał 12 lat. Nie jest to jego origin story, bo o definiujących go wydarzeniach z przeszłości czytelnicy dowiedzieli się dużo wcześniej. Za pięciozeszytową serię o podtytule Circle of Blood odpowiadają Steve Grant i Mike Zeck.

W tym komiksie pojawił się retcon, który wyjaśniał najbardziej brutalne zachowania Punishera z poprzednich lat. Twórcy wymyślili, że odpowiedzialny za to był narkotyk wpływający na jego umysł. Dzięki temu bohater pozbył się bagażu stawiającego bo w bardzo negatywnym świetle.

punisher komiks class="wp-image-109828"

The Punisher (1987–1995)

Pierwsza seria typu ongoing opowiadająca o walce Franka Castle z przestępcami pojawiła się rok później i składała się ze 104 zeszytów. Tworzyli ją z początku scenarzysta Mike Baron i artysta Klaus Janson. Na kartach tej serii pojawił się po raz pierwszy Microchip, czyli wieloletni partner Punishera. Ta postać trafiła do serialu Netfliksa pod skróconą ksywką Micro.

punisher komiks class="wp-image-109834"

The Punisher War Journal (1988–1995)

Pod koniec lat 90. zaczęto wydawać spin-off The Punisher War Journal, który uznawany jest za jeden z lepszych w historii tego bohatera. Twórcą komiksu wydawanego przez 7 kolejnych lat jest Mike Baron, który dał Frankowi poczucie humoru i sprawił, że bohater był bardziej ludzki i mniej mroczny.

punisher komiks class="wp-image-109837"

The Punisher: War Zone (1992–1995)

Komiks o tytule takim samym jak trzecia kinowa ekranizacja przygód antybohatera był wydawany w latach 90. jako spin-off głównej serii. Pojawiło się łącznie 41 zeszytów. W serii pojawiał się zarówno Microchip, jak i późniejsza Lady Punisher - Lynn Michaels.

punisher komiks class="wp-image-109840"

Punisher MAX (2004–2009, 2010-2012)

W nowym tysiącleciu Marvel zdecydował się wydawać Punishera w ramach swojej inicjatywy MAX przeznaczonej dla starszych odbiorców. Przedstawiały postać znacznie bardziej realistycznie, nie pojawiali się w nim superbohaterowie, a główny bohater został mocno postarzony względem marvelowskiego uniwersum. W ramach tych komiksów działał jako mściciel przez 30 lat. W drugiej serii z cyklu Max nieco zmieniono formułę, a Punisher zamiast walczyć z mafią, mierzył się z klasycznymi łotrami Marvela poczynając od Kingpina.

punisher komiks class="wp-image-109846"

Thunderbolts (2012–2015)

Punisher w większości przebywał na uboczu mainstreamowego uniwersum Marvela. Bohater zabijający przestępców z zimną krwią nie pasuje do większości opowieści. Czasem pojawiał się jednak w innych komiksach, a jednym z ciekawszych jest seria Thunderbolts. Dołączył do tytułowej formacji, w której znaleźli się także Red Hulk, Venom, Elektra i Deadpool. Później sprawy się dość mocno pokomplikowały.

punisher komiks class="wp-image-109849"
REKLAMA

Secret Empire (2017)

Limitowana seria przetoczyła się przed wszystkie komiksy Marvela i na jej kartach pojawiło się mnóstwo znanych postaci. Swój krótki epizod w świecie przejętym przez Kapitana Amerykę przewodzącego organizacji Hydra miał również Punisher, który opowiedział się po stronie nowej władzy i udaremnił zamach na nowego przywódcę Stanów Zjednoczonych.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA