1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

Punisher w komiksach - te serie warto przeczytać przed i po obejrzeniu serialu w Netfliksie

Dzisiaj rano na platformie Netflix udostępniony został serial Punisher, w którym głównego bohatera portretuje Jon Bernthal. To dobry moment, by przypomnieć sobie komiksy, na której bazuje nowa produkcja Marvela.

punisher serial recenzja marvel netflix

Punisher zaliczył swój telewizyjny debiut w drugim sezonie Daredevila. Wcielający się w antybohatera Jon Bernthal na tyle przypadł fanom do gustu, że Netflix stworzył 13 odcinków poświęconych tylko temu bohaterowi. To okazało się świetną decyzją.

Punisher od Netfliksa jest jedną z najlepszych produkcji na licencji Marvela, jakie dotychczas powstały.

Już teraz serial można oglądać na platformie Netflix. Dla widzów, którzy chcieliby poznać lepiej tego antybohatera, przygotowałem listę wybranych komiksów z jego udziałem.

punisher

Kim w ogóle jest Punisher?

Historia postaci sięga połowy lat 70. ubiegłego wieku. Stworzyli ją artyści John Romita Sr. i Ross Andru. Stan Lee, który nie chciał nazywać postaci Assassin, wymyślił pseudonim pod jakim znamy go dziś. Punisher debiutował w komiksie The Amazing Spider-Man #129. Stał się niespodziewanym ulubieńcem fanów.

Frank Castle, bo tak naprawdę nazywa się ten charakterystyczny antybohater, zmieniał się na przestrzeni lat. Stała jest jednak jego motywacja. W praktycznie każdej wersji jego historii postanowił walczyć z przestępcami po śmierci swojej żony i dzieci z rąk mafii.

W przeciwieństwie do czystych jak łza superbohaterów, Punisher, będący byłym wojskowym, nie boi się ubrudzić sobie rąk. Frank Castle uznał, że przestępcy nie zasługują na litość i zabija ich bez skrupułów. Ma swoje zasady i z reguły chroni niewinnych, ale tak naprawdę jest brutalnym psychopatą.

punisher komiks

The Amazing Spider-Man #129 (1974)

Przygodę z każdym bohaterem komiksów warto zacząć od pierwszego zeszytu, w którym się pojawił. W przypadku Punishera to wspomniany Spider-Man #129 z 1974 roku. Bohater został wprowadzony od uniwersum Marvela jako przeciwnik Człowieka-Pająka i od samego początku miał na piersi trupią czaszkę.

Punisher zaczął polować na Spider-Mana, który został oskarżony o morderstwo Normana Osborna. Oczywiście nie udało mu się ustrzelić Pająka, który został w końcu oczyszczony z zarzutów. Z początku Frank Castle miał być bohaterem drugiej kategorii, ale przypadł do gustu czytelnikom i trafił do innych komiksów.

punisher komiks

Daredevil #183, #184 (1982) i #257 (1988) / Daredevil vs Punisher (2000)

Netflix przedstawił nam Punishera jako przeciwnika Daredevila. Ta dwójka miała swoje starcie również w komiksach w latach 80. Spotkali się po raz pierwszy w jednym kadrze jako przeciwnicy w zeszytach Daredevil #183 i #184. Oba komiksy napisał i zilustrował Frank Miller.

Daredevil i Punisher postanowili wspólnie powstrzymać dilera narkotyków znanego jako Hogman. Nie mogli się jednak dogadać co do sposobu poradzenia sobie z problemem. Po tych dwóch zeszytach, które wydano ponownie razem z komiksem Daredevil #257 w 2000 roku, Frank Castle otrzymał solową serię 4 lata później.

punisher komiks

Punisher: Circle of Blood (1986)

Frank Castle na swój własny komiks czekał 12 lat. Nie jest to jego origin story, bo o definiujących go wydarzeniach z przeszłości czytelnicy dowiedzieli się dużo wcześniej. Za pięciozeszytową serię o podtytule Circle of Blood odpowiadają Steve Grant i Mike Zeck.

W tym komiksie pojawił się retcon, który wyjaśniał najbardziej brutalne zachowania Punishera z poprzednich lat. Twórcy wymyślili, że odpowiedzialny za to był narkotyk wpływający na jego umysł. Dzięki temu bohater pozbył się bagażu stawiającego bo w bardzo negatywnym świetle.

punisher komiks

The Punisher (1987–1995)

Pierwsza seria typu ongoing opowiadająca o walce Franka Castle z przestępcami pojawiła się rok później i składała się ze 104 zeszytów. Tworzyli ją z początku scenarzysta Mike Baron i artysta Klaus Janson. Na kartach tej serii pojawił się po raz pierwszy Microchip, czyli wieloletni partner Punishera. Ta postać trafiła do serialu Netfliksa pod skróconą ksywką Micro.

punisher komiks

The Punisher War Journal (1988–1995)

Pod koniec lat 90. zaczęto wydawać spin-off The Punisher War Journal, który uznawany jest za jeden z lepszych w historii tego bohatera. Twórcą komiksu wydawanego przez 7 kolejnych lat jest Mike Baron, który dał Frankowi poczucie humoru i sprawił, że bohater był bardziej ludzki i mniej mroczny.

punisher komiks

The Punisher: War Zone (1992–1995)

Komiks o tytule takim samym jak trzecia kinowa ekranizacja przygód antybohatera był wydawany w latach 90. jako spin-off głównej serii. Pojawiło się łącznie 41 zeszytów. W serii pojawiał się zarówno Microchip, jak i późniejsza Lady Punisher - Lynn Michaels.

punisher komiks

Punisher MAX (2004–2009, 2010-2012)

W nowym tysiącleciu Marvel zdecydował się wydawać Punishera w ramach swojej inicjatywy MAX przeznaczonej dla starszych odbiorców. Przedstawiały postać znacznie bardziej realistycznie, nie pojawiali się w nim superbohaterowie, a główny bohater został mocno postarzony względem marvelowskiego uniwersum. W ramach tych komiksów działał jako mściciel przez 30 lat. W drugiej serii z cyklu Max nieco zmieniono formułę, a Punisher zamiast walczyć z mafią, mierzył się z klasycznymi łotrami Marvela poczynając od Kingpina.

punisher komiks

Thunderbolts (2012–2015)

Punisher w większości przebywał na uboczu mainstreamowego uniwersum Marvela. Bohater zabijający przestępców z zimną krwią nie pasuje do większości opowieści. Czasem pojawiał się jednak w innych komiksach, a jednym z ciekawszych jest seria Thunderbolts. Dołączył do tytułowej formacji, w której znaleźli się także Red Hulk, Venom, Elektra i Deadpool. Później sprawy się dość mocno pokomplikowały.

punisher komiks

Secret Empire (2017)

Limitowana seria przetoczyła się przed wszystkie komiksy Marvela i na jej kartach pojawiło się mnóstwo znanych postaci. Swój krótki epizod w świecie przejętym przez Kapitana Amerykę przewodzącego organizacji Hydra miał również Punisher, który opowiedział się po stronie nowej władzy i udaremnił zamach na nowego przywódcę Stanów Zjednoczonych.