1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Książki

Kazuo Ishiguro został laureatem literackiej Nagrody Nobla

Szwedzka Akademia właśnie ogłosiła swoją decyzję. Laureatem literackiej nagrody Nobla za całokształt twórczości został Kazuo Ishiguro. 

Kazuo Ishiguro został laureatem literackiej nagrody Nobla

Kazuo Ishiguro to brytyjski pisarz japońskiego pochodzenia, który urodził się w Nagasaki. Jego rodzina przeniosła się do Anglii w latach 60. Jest autorem powieści, opowiadań, ale także scenariuszy do filmów i tekstów piosenek. W Polsce ukazały się powieści: Kiedy byliśmy sierotami, Malarz świata ułudy, Pogrzebany olbrzym, Okruchy dnia i inne.

Magazyn Time umieścił powieść science fiction Nie opuszczaj mnie na liście 100 najlepszych książek anglojęzycznych, a The Times dodał go do listy 50 największych brytyjskich pisarzy od 1945 roku. W 1986 roku otrzymał Whitbread Award. Później za powieść Okruchy dnia zdobył w 1989 roku Nagrodę Bookera – najbardziej prestiżową nagrodę literacką w Wielkiej Brytanii.

Ta ostatnia powieść została zekranizowana w 1993. Główną rolę w filmie zagrał Anthony Hopkins, a obraz wyreżyserował James Ivory, który nakręcił jeszcze jeden film na podstawie książki noblisty. Obraz Biała hrabina ukazał się w 2005 roku. Pięć lat później na ekrany kin wszedł Nie opuszczaj mnie w reżyserii Marka Romanka.

Wśród tegorocznych kandydatów typowany był m. in. Haruki Murakami, Ngugi Wa Thiong’o, a także Margaret Atwood (na podstawie jej powieści nakręcono serial Opowieść podręcznej).

W ostatnich latach literacką nagrodę Nobla otrzymali m. in. Bob Dylan, Swiatłana Aleksijewicz, Patrick Modiano, Alice Munro, Mario Vargas Llosa, Orhan Pamuk.