REKLAMA
  1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Muzyka

James Hetfield to nie tylko Metallica. Oto TOP 9 projektów frontmana, o których nie miałeś pojęcia

Mało jest tak wyrazistych postaci na scenie rockowej. James Hetfield, który dziś kończy 54 lata, zdobył popularność nie dzięki skandalom opisanym w tabloidach, a dzięki ciężkiej pracy w studiu i na scenie. Kochają go miliony, mało kto jednak wie, że zajmuje się nie tylko muzyką.

James Hetfield poboczne projekty
REKLAMA
REKLAMA

James Hetfield to przede wszystkim Metallica. To on napisał większość kultowych riffów gitarowych tego zespołu (a, co za tym idzie, kultowych w całej historii ciężkiego grania). To on odpowiada za poruszające teksty w piosenkach tego zespołu i za wprowadzenie do thrashowej, nieco progresywnej muzyki chwytliwych i porywających melodii.

Hetfield jest już prawdziwym weteranem sceny. Zaczął żyć z grania, uczęszczając jeszcze do liceum, a dziś świętuje swoje 54. urodziny. I cierpi wręcz na chorobliwą kreatywność. Gdy nie gra na gitarze z Metalliką, to projektuje elementy jej identyfikacji wizualnej (logo zespołu czy tzw. ninja star to tylko niektóre z jego projektów).

Szerokiej, niezwiązanej z rockowo-metalową muzyką publiczności może być też znany z głośnego filmu dokumentalnego Metallica: Some Kind of Monster, w którym przełamał granicę swojej intymności, mówiąc o swojej zwycięskiej walce z alkoholizmem. W nadziei, że pomoże to innym chorym osobom. To jednak nie koniec jego angażowania się w dzieła niezwiązane z Metalliką. Trudno wymienić tu wszystkie, ale skupmy się na tych relatywnie mało znanych. Wyłączamy też poboczne projekty całej Metalliki, wszak dziś chodzi tylko o jej frontmana.

Oto TOP 9 pobocznych projektów Jamesa Hetfielda, o których prawdopodobnie nie wiedziałeś:

1.      South Park: Bigger, Longer & Uncut – Hell Isn’t Good

James Hetfield wyjątkowo upodobał sobie gościnne występy w filmach animowanych dla starszej publiczności. Do pełnometrażowego South Parku nagrał jednak cały, dość dowcipny utwór. Niestety, Akademia Filmowa wybrała inną piosenkę z tego filmu i to ją nominowała do Oscara. Po prawdzie, równie dowcipną: Blame Canada wykonaną przez Robina Williamsa.

2.      Hołd dla Waylona Jenningsa

James Hetfield nigdy nie krył, że oprócz ciężkiego rockowego grania kocha też muzykę country. Gdy zmarł jeden z jego idoli – legendarny Waylon Jennings – Hetfield nagrał samodzielnie stylizowany na metal cover Don't You Think This Outlaw Bit's Done Got Out Of Hand. Dodatkowe partie gitarowe nagrał Kirk Hammett, jego kolega z Metalliki. Reszta instrumentów – oraz oczywiście sam wokal – to już dzieło Hetfielda.

3.      Stała rola w serialu animowanym Metalocalypse

Hetfield uwielbia kreskówki, lubi zarówno rysować, jak i podkładać głosy. Nawiązał stałą współpracę z wytwórnią Adult Swim, by pobawić się w udawanie różnych postaci w parodiującym metalową subkulturę serialu Metalocalypse. Tu w roli Lorkeya, marynarza.

4.      Rola u Walta Disneya w Dave the Barbarian

Choć Hetfield preferuje mniej zobowiązującą zabawę w serialach animowanych dla dorosłych, to zdarzyło mu się wystąpić w produkcji Walta Disneya. A konkretniej w Dave the Barbarian, w którym podkładał głos nastoletniego smoka.

5.      Wspólny występ z Alice in Chains

Gdy Layne Staley, niesłychanie utalentowany wokalista Alice in Chains, zmarł z powodu przedawkowania narkotyków, nie było bardziej poruszonej postronnej osoby od Hetfielda, który tylko dzięki swojej determinacji uniknął podobnego losu. By uczcić jego pamięć, dał z siebie wszystko grając Would? razem z resztą zespołu. Choć widać, że możliwości wokalne Staleya są tu poza zasięgiem frontmena Metalliki.

6.      James Hetfield jako grywalna postać w Tony Hawk Pro Skater HD

Fani i sam zespół Metallica może mieć problem z uwielbieniem Hetfielda do jazdy na deskorolce. Na niejednym koncercie muzyk musiał oddać gitarę swojemu technicznemu by w wyniku połamanych na desce rąk skupić się wyłącznie na śpiewaniu. Jest jednak z tej pasji jakiś pożytek: Hetfield zgodził się, by jego wizerunek został użyty w prawdopodobnie najlepszej serii gier wideo o jeżdżeniu na desce.

7.      „Nie jestem Jamesem Hetfieldem!” w American Dad

Wracamy do kreskówek. I to tych bardziej znanych, bo nadal lubianych, emitowanych i popularnych. A konkretniej do American Dad, w którym Hetfield parodiuje sam siebie i swój manieryzm i którego postać cały czas utrzymuje, że nie jest Jamesem Hetfieldem, wszak przecież „nie widać podobieństwa”. A wykorzystany w tle utwór Master of Puppets to przecież zupełny przypadek.

8.      Skylanders Academy na platformie Netflix

Hetfield ma stałą rolę w tym serialu, choć drugoplanową. Podkłada głos Wolfgangowi i pojawi się również w zapowiedzianym już drugim sezonie. Sam serial ma promować grę wideo i przeznaczony jest raczej dla młodszej publiczności. Można go obejrzeć na platformie Netflix.

9.      Heart – Beautiful Broken

REKLAMA

Mimo iż Heart również gra szybkiego, agresywnego rocka, to trudno zestawiać go estetycznie i stylistycznie z muzyką Metalliki. Hetfield przyjął jednak zaproszenie i wspólnie z zespołem napisał singiel promujący całą płytę. Wyszło całkiem nieźle! Zresztą, posłuchacie sami. Reszta płyty jest również całkiem przyjemna.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA