1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Blade Runner 2049 bez zielonego ekranu. Twórcy zdecydowali się na realną scenografię

Zwiastun blade runner 2049

Łowca androidów wygląda do dziś obłędnie dzięki zastosowaniu realnej scenografii i fizycznych modeli, zamiast polegać na sztuczkach optycznych. Blade Runner 2049, choć trudno w to uwierzyć, idzie w ślad swojego poprzednika.

Denis Villeneuve, reżyser filmu Blade Runner 2049, postanowił pójść w ślady Ridleya Scotta i za pomocą rekwizytów, kostiumów, modeli i scenografii uczynić swój film jak najbardziej autentycznym wizualnie. Komputerowa scenografia i efekty specjalne były nie do uniknięcia, jednak reżyser zdecydował, że będzie ich unikał tak, jak tylko jest to możliwe.

Villeneuve nazwał Blade Runnera 2049 „największym artystycznym wyzwaniem w całej jego karierze”.

Akcja filmu rozgrywa się 30 lat po Łowcy androidów, więc nie można było polegać wyłącznie na koncepcjach artystycznych poprzedniego filmu. Świat przedstawiony w filmie się zmienił, jednak wiele metod produkcji filmu pozostało podobnych.

Prawdziwa scenografia w Blade Runner 2049 to też lepsi aktorzy.

Jak udowodniły prequele Gwiezdnych wojen, poleganie całkowicie na generowanej komputerowo scenografii wpływa na aktorskie kreacje. Ryan Gosling, Jared Leto i Harrison Ford grający główne role w filmie nie musieli polegać wyłącznie na swojej wyobraźni, by wczuć się w swoje role. Nie będzie więc żadnych wymówek, zwłaszcza że to topowi aktorzy: ich wykony powinny być idealne.

Potwierdza to Ana de Armas, która również wystąpiła w filmie i która podzieliła się na łamach IGN informacjami na temat scenografii filmu Blade Runner 2049. Aktorka powiedziała, że każda scena z udziałem aktorów rejestrowana była na planie ze zbudowaną scenografią, co bardzo tymże aktorom ułatwiło pracę.

– Jak coś leciało, to leciało. Jak coś się ruszało, jak coś padało… wszystko było prawdziwe. W ogóle nie musieliśmy nic sobie wyobrażać. Cudowne. Ktokolwiek podjął decyzję o tej formie realizacji filmu: dziękuję – opowiada.

Blade Runner 2049 pojawi się w polskich kinach 6 października 2017 roku.