REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Filmy
  3. Seriale

Wojownicze księżniczki i super heroiny - najsilniejsze kobiety w popkulturze

Przed nami premiery 5 sezonu House of Cards oraz filmu Wonder Woman. Co je łączy? Silne postaci kobiet na pierwszym planie. Z tej okazji zebrałem najbardziej reprezentatywne przykłady twardych kobiet w filmach i serialach jako dowód na to, że nawet w kulturze patriarchalnej mogą zrodzić się ciekawe i inspirujące postaci żeńskie, które spokojnie mogą stanąć ramię w ramię z męskimi bohaterami.

29.05.2017
10:04
Xena Wojownicza księżniczka
REKLAMA
REKLAMA

Ellen Ripley

Ellen Ripley w filmie Obcy: Decydujące starcie

Trudno byłoby zacząć to zestawienie bez Ellen Ripley, królowej matki wszystkich twardych super heroin. Gdyby nie ta postać współczesne kino wyglądałoby zupełnie inaczej, pod kątem pisania kobiecych bohaterek. Ripley jako jedyna wyszła cało z kilku starć z najbardziej zabójczym stworzeniem w przestrzeni kosmicznej. Wcielająca się w nią wyjątkowa Sigourney Weaver nadała jej głębokiego rysu kobiety, która potrafi być twarda jak skała, jednak nie unika też ludzkich emocji, strachu, wrażliwości i miłości.

Księżniczka Leia

Carrie Fisher jako Księżniczka Leia

Dwa lata przed pojawieniem się Ripley popkultura poznała jej bardziej „familijną” wersję, czyli niezapomnianą księżniczkę Leię w Gwiezdnych wojnach. Fenomen tej postaci polega głównie na tym, że z jednej strony nawiązuje ona do postaci klasycznych księżniczek, które trzeba ratować z opresji, ale z drugiej strony potrafiła sobie doskonale dać radę sama. Nieodżałowana Carrie Fisher nadała jej też zawadiackiego rysu, uwydatniając jej empatię z wewnętrzną siłą, zaradnością i odpowiedzialnością, które pomogły zgładzić siły Imperium.

Xena

Lucy Lawless jako Xena - wojownicza księżniczka

Ach… Xena… któż się w niej nie kochał? Zacząłem oglądać serial z jej przygodami jeszcze przed wejściem w moje nastoletnie lata przez co miała ona dość spory wpływ na ukształtowanie mojego wizerunku kobiety idealnej. Silna, piękna, biegła w obyciu z bronią kutą, wspaniale prezentująca się podczas jazdy konnej, nie tylko twarda i wojownicza, ale i czuła. I nawet domniemany wątek lesbijski między nią a Gabrielą nie studzi mojego uwielbienia oraz chęci oświadczyn.

Cersei Lannister

Lena Headey jako Cersei Lannister w serialu Gra o tron

Gra o tron dała nam ogromną liczbę ciekawych, wielowymiarowych i silnych kobiet, a na pierwszy plan spośród nich zdecydowanie wysuwa się Cersei Lannister, jedna z najbardziej złożonych, fascynujących i tragicznych postaci w historii telewizji i nie tylko. Kochająca matka i budząca sympatię kobieta próbująca znaleźć dla siebie miejsce w świecie męskich gier z jednej strony, a z drugiej bezwzględna, pełna gniewu i zawsze osiągająca czego chce matrona, dla której nie ma rzeczy niemożliwych. Do tego genialny strateg, potrafiący mistrzowsko manipulować ludźmi oraz sytuacjami wokół niej, wpływając na polityczną geografię Westeros.

Dana Scully

Gillian Anderson jako Dana Scully w serialu Z Archiwum X

Dana Scully to jedna z najważniejszych postaci kobiecych w historii telewizji, głównie dzięki temu, że w duecie z agentem Mulderem w serialu Z Archiwum X, to ona była ostoją logiki i trzeźwego myślenia (będąc przy okazji doktorem) opartego na nauce, podczas gdy jej partner był tym, który (słusznie bądź nie) wierzył w istnienie kosmitów i opierał się bardziej na emocjach i wierze.

Claire Underwood

Robin Wright jako Claire Underwood w serialu House of cards

Claire to niemalże statua siły, mądrości i spokoju. Żona Franka Underwooda, serialowego prezydenta USA dzięki swojej charyzmie kompletnie nie zostaje w cieniu wielkości swojego męża. Pełna tajemnicy, niuansów, niejednoznaczności oraz konsekwencji w dążeniu do celu z maksymalną skutecznością. Oto obraz współczesnej nowoczesnej wielkomiejskiej kobiety z wyższych sfer.

Sansa Stark

Sansa Stark w scenie z serialu Gra o tron

Nie pamiętam kiedy ostatnio było mi tak szczerze żal jakiejkolwiek postaci fikcyjnej jak Sansy Stark z "Gry o tron". Dziewczyna przeszła wprost niewyobrażalne tragedie, a jednak mimo wszystko z czasem zdołała się z nich podnieść  i stała się żywym przykładem na to, że co nas nie zabije to nas wzmocni. Jej ścieżka rozwoju przez kolejne sezony serialu została świetnie rozpisana, tak że mogliśmy obserwować jej powolną transformację z ofiary w niemalże oprawczynię i kobietę o potężnej sile psychiki.

Furiosa

Charlize Theron jako Furiosa w filmie Mad Max: Na drodze gniewu

Już dawno kino nie widziało tak twardej i okaleczonej (psychicznie i fizycznie) postaci kobiecej jak Furiosa z filmu Mad Max: Na drodze gniewu. Furiosa okazała się o tyle barwną i charyzmatyczną postacią, że na dobrą sprawę to ona była główną postacią filmu, co poniekąd stanowi znak czasu.

Daenerys Targaryen

Matka smoków we własnej osobie

Matka Smoków. Właściwie samo to określenie wystarczy by opisać postać Daenerys. Nie ma chyba obecnie, przynajmniej w telewizji, postaci kobiecej, która aż tak mocno działałaby na wyobraźnię kobiet i dawała im siły. W końcu co może bardziej inspirować niż kobieta, która okiełznała smoki?

Panna młoda z Kill Billa

Uma Thurman jako Panna młoda w filmie Kill Bill vol. 1

Quentin Tarantino ma dość rzadką umiejętność pisania świetnych kobiecych ról, a panna młoda z Kill Billa to jego absolutne apogeum twórczości pod tym kątem. Kapitalnie grana przez Umę Thurman główna postać dyptyku zemsty to wrażliwa kobieta, która będąc w ciąży, stojąc na ślubnym kobiercu u progu spełnienia swojego marzenia o miłości i rodzinie traci to wszystko w dramatycznych okolicznościach. Wówczas wychodzi z niej bezwzględna bestia, która staje się istnym niepowstrzymanym żywiołem, który zrobi wszystko by osiągnąć swój cel.

Jessica Jones

(Krysten Ritter jako Jessica Jones

Jessica Jones to postać kobieca na jaką długo czekałem. Póki co poprawne politycznie studia filmowe i telewizyjne idą po najmniejszej linii oporu i tworzą dość wulgarne wersje "twardych lasek", którą są zbuntowane, milczące, potrafią skopać tyłki przypominając przy tym bardziej cyborgi, które przy okazji ubrane są w opinające kostiumy robiące z nich automatycznie obiekty seksualne. Na tym tle Jessica Jones wyróżnia się bardziej "realistycznym" rysem. Cierpi na zespół stresu pourazowego, zmaga się z alkoholizmem, ucieka w przygodny seks. A przy tym posiada nadludzkie moce i chcąc nie chcąc walczy ze złem. W takim kierunku powinny zmierzać kolejne przykłady antybohaterek.

Buffy Summers

Sarah Michelle Gellar jako Buffy Summers

Buffy Summers, czyli tytułowa bohaterka serialu Buffy postrach wampirów to koncept, który narodził się w głowie Jossa Whedona jako zabawa z motywem blond cheerleaderki, które przeważnie giną w pierwszej kolejności w horrorach dla młodzieży. Już samo jej imię nie budzące grozy stanowi nie lada zmyłkę. Buffy bowiem jest mistrzynią perfekcyjnie sprawną pogromczynią wampirów i innych demonów z czeluści piekielnych. Jej rola w popkulturze, jako postaci przecierającej szlaki dla silnych kobiet w kinie i telewizji.

Eleven

Millie Bobby Brown jako Eleven w serialu Stranger Things

Eleven ze Stranger Things to najmłodsza metrykalnie postać w owym zestawieniu, ale mimo tego wyraźnie zaznaczyła swoją obecność w całej popkulturze. Tajemnicza nastolatka obdarzona zdolnościami telekinetycznymi, małomówna, o enigmatycznym pochodzeniu z miejsca rozpaliła wyobraźnię widowni na całym świecie, pokazując, że małych dziewczynek nie można lekceważyć.

Mary Poppins

REKLAMA
Julie Andrews jako Mary Poppins

Mary Poppins nie jest może klasycznym przykładem twardej superbohaterki oraz sztandarem feminizmu, ale jej rola w kształtowaniu świadomości całych pokoleń małych dziewczynek i młodych kobiet. Opiekuńcza, perfekcyjna, ale nie z duszą, bo nie wywyższająca się ponad innych. Przypomina raczej współczesną wersję anioła i czarodziejki zarazem, która pojawia się gdy świat wokół potrzebuje ogarnięcia. W końcu nawet Star-Lord stwierdził, że "Mary Poppins jest cool".

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA