1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Książki

Paradoks na Allegro - liczba sprzedanych książek rośnie, chociaż ofert jest coraz mniej

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro

Allegro pochwaliło się właśnie danymi dotyczącymi tego, jak wyglądała sprzedaż książek w Polsce w 2016 roku za pośrednictwem tego serwisu aukcyjnego. Paradoksalnie ofert ubywa, ale coraz więcej egzemplarzy trafia do nabywców.

Twórcy serwisu Allegro pochwalili się właśnie, że jego użytkownicy wykazują coraz większe zainteresowanie książkami. W ubiegłym roku sprzedało się za pośrednictwem tej platformy 6,92 mln egzemplarzy książek.

Oznacza to, że sprzedaje się średnio 13 książek na minutę.

Wzrost w wysokości 50 tys. rok do roku nie brzmi może imponująco, ale udało się osiągnąć taki wynik pomimo spadku liczby ofert. Allegro wnioskuje, że tak jak w poprzednich latach było to związane z optymalizacją działań sprzedawców, tak w 2016 roku przyczyną jest mniejsza liczba czynnych księgarni w Polsce.

Sprzedaż książek na Allegro w 2016 roku nieznacznie wzrosła względem poprzedniego roku, chociaż coraz mniej osób i sklepów wystawia aukcje, na których można kupić książki. Allegro podzieliło się przy okazji kilkoma ciekawymi statystykami dotyczącymi tego, jak wygląda sprzedaż książek w serwisie.

Pojawiły się nie tylko wykresy pokazujące jak zmieniała się wysokość sprzedaży książek, ale też informacje na temat tego, jakie książki najchętniej kupują Polacy. W informacji prasowej od Allegro znalazła się też wzmianka o tym, jak zmienił się profil statystycznego konsumenta w ujęciu płci.

Liczba sprzedanych książek w serwisie Allegro stale rośnie, ale dynamika w 2016 roku znacznie spadła. To ok. 7 krotnie mniejszy wzrost niż w latach ubiegłych.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro

Allegro doszukuje się przyczyny w spadku liczby ofert wystawianych w serwsie. Jest ich dziś znacznie mniej niż nawet w 2012 roku.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro

23 proc. sprzedanych książek to beletrystyka, ale nie stanowi ona przytłaczającej większości. Dużą popularnością cieszą się pozycje naukowe i popularnonaukowe oraz literatura dziecięca.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro w ujęciu minutowym pozostaje bez zmian i wynosi 13 książek na godzinę. Nastąpił natomiast wyraźny spadek liczby użytkowników, którzy kupili przynajmniej jedną książkę.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro

Nie zmienił się natomiast odsetek książek nowych wobec używanych, które sprzedaje się w serwisie Allegro.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro

Zmiany widać natomiast podczas przebadania płci osób kupujących książki. W minionym roku role się odwróciły i nieznacznie częściej nabywały je kobiety.

Sprzedaż książek w Polsce na Allegro