1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Seriale

Konflikt: Bette i Joan to wyśmienicie zrealizowany serial i gratka dla fanów kina

Plakat serialu Feud

Można lubić produkcje Ryana Murphy'ego albo nie, ale trzeba przyznać, że jak zrobi serial to mucha nie siada. Zawsze jest zjawiskowo, zawsze mamy genialną obsadę i zawsze jest świetna muzyka. Temat i rozwiązania fabularne nie muszą się wszystkim podobać, ale nie można mu zarzucić, że jego produkcje nie są spektakularne. Bo są. I nie inaczej jest z nowym serialem, Konflikt: Bette i Joan.

Temat wzięty na warsztat jest naprawdę wdzięczny i szalenie ciekawy, choć w pewnym sensie też hermetyczny. Bo żeby zainteresować się serialem Murphy'ego trzeba choć odrobinę lubić stare kino. Wypadałoby też znać produkcję, do której bezpośrednio odnosi się serial, a mianowicie film Co się zdarzyło Baby Jane? z 1962 roku w reżyserii Roberta Aldricha.

Tym, którzy filmu nie znają, pokrótce wyjaśnię, o co chodzi i od razu dodam, że warto go zobaczyć, bo to naprawdę kawałek dobrego kina ze świetną obsadą.

Co się zdarzyło Baby Jane? to thriller, opowiadający historię dwóch sióstr, Baby Jane i Blanche. W role wcieliły się dwie gwiazdy kina, Bette Davis i Joan Crawford. Tytułowa bohaterka była tzw. cudownym dzieckiem. Występowała na scenie i miała tłumy fanów. Zainteresowanie mediów i uległość rodziców, a w szczególności jej ojca, przyczyniły się do tego, że Baby Jane była rozkapryszona i niewdzięczna. Z biegiem czasu jej kariera straciła na znaczeniu, a pałeczkę przejęła żyjąca ciągle w jej cieniu siostra, Blanche. Mijają lata i dwie dojrzałe już kobiety mieszkają razem w jednym domu. Blanche jeździ na wózku i ogląda swoje dawne filmy, a Baby Jane żyje przeszłością. Obie kobiety łączy trudna więź, są uzależnione od siebie, a ich życie zamienia się w piekło.

Ryan Murphy postanowił opowiedzieć historię dwóch aktorek, Bette Davis i Joan Crawford, które zagrały główne role w filmie. Feud skupia się na procesie powstawania produkcji i na konflikcie, który łączył dwie rywalizujące ze sobą aktorki.

Do roli Bette Davis zaangażowana została Susan Sarandon, a w Joan Crawford wcieliła się Jessica Lange. Po obejrzeniu dwóch odcinków serialu nie wyobrażam sobie innych aktorek w tych rolach. Obie panie są wyśmienite i świetnie wcielają się w swoje postaci. Wrażenie robi charakteryzacja - Murphy'emu udało się osiągnąć ponownie to, co w przypadku American Crime Story czyli autentyczność. Susan Sarandon naprawdę przypomina Bette Davis, a Jessica Lange Joan Crawford.

Bette Davis i Joan Crawford w filmie Co się zdarzyło Baby Jane?

Konflikt: Bette i Joan cudownie miesza różne formy. Serial z jednej strony ma być filmem dokumentalnym, opowiadającym o dwóch słynnych aktorkach i produkcji, w której wspólnie brały udział. Całość rozpoczyna się sceną z Catherine Zeta-Jones, która wciela się w Olivię de Havilland, amerykańską aktorkę. Ta opowiada o Davis i Crawford, które miała okazję poznać w trakcie swojej kariery (z Bette Davis grała np. w Nie płacz, Charlotto). Następnie cofamy się w czasie i poznajemy dwie gwiazdy, które wiodą niezbyt udane życie. Crawford ma problem z alkoholem i akceptacją braku zawodowych propozycji, Davis również jest niepogodzona ze swoim życiem i faktem, że jej kariera jakby przeminęła.

W wyniku pewnych działań jednej z nich obie kobiety lądują na planie u Aldricha, reżysera Co się zdarzyło Baby Jane?, który z nimi ma kręcić właśnie ten film. I tu zaczyna się cała zabawa - mamy nie tylko film w serialu (dostajemy odtworzone sceny z oryginału w wykonaniu Sarandon i Lange, co jest magiczne!), ale także skandal za skandalem.

To właśnie jest najlepsze w tej produkcji. Możemy obserwować Hollywood w latach 60. ubiegłego wieku, a także przyjrzeć się wielkim gwiazdom i ich prywatnemu życiu. Możemy dowiedzieć się, co działo się na planie świetnego filmu, a czego nie dosięgło oko kamery.

Oczywiście, serial nie jest produkcją dokumentalną, ale pewną interpretacją faktów. Jedno jest pewne - konflikt pomiędzy Joan Crawford a Bette Davis miał miejsce i serial dostarcza wielu smaczków. Intrygi, kłótnie, manipulacje są na porządku dziennym i zataczają coraz szersze kręgi. A to wszystko... poniekąd dla dobra produkcji. Podobno to właśnie prywatny i zawodowy konflikt dwóch aktorek sprawił, że film był tak mocny i tak wiarygodny. Warto dodać, że za udział w Co się zdarzyło Baby Jane? Bette Davis dostała Oscara w kategorii najlepsza aktorka pierwszoplanowa.

Susan Sarandon jako Bette Davis i Jessica Lange jako Joan Crawford / fot. Suzanne Tenner/FX

Jestem absolutnie zachwycona dwoma epizodami serialu.

Muzyka jest fenomenalna - możemy wyłapać utwory znane z Co się zdarzyło Baby Jane?, kreacje aktorskie są genialne, temat - jak dla mnie - pierwszorzędny. Scenografia cieszy oko, zwłaszcza tych, którzy film widzieli (podpowiem: zwróćcie uwagę na serialowy dom Bette Davis). Cóż mogę dodać... chcę więcej!

Konflikt: Bette i Joan to pozycja obowiązkowa dla fanów kina, Hollywoodu i tych lubiących klimat lat 60. A jeśli jeszcze kochacie skandale i lubicie podpatrywać życie sławnych ludzi... Nie pozostaje wam nic innego, jak zasiąść przed telewizorami.

Polska premiera serialu już dziś w FOX Polska o godzinie 22:00.