1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. YouTube

Pozłacane dyski Voyagera zostały odkodowane na YouTubie, w 360 stopniach

Złoty dysk z sondy Voyager odkodowany w 360 stopniach na YouTubie!

W 1977 roku NASA umieściła dwa pozłacane dyski z informacjami o naszym gatunku na pokładach sond Voyager. To żaden problem, jeżeli umieszczone na nich instrukcje odkodowania nic wam nie mówią. Z pomocą nadciąga kanał SciFri.

Na profilu SciFri w serwisie YouTube pojawił się nowy, niezwykle ciekawy film. Na nim możemy zobaczyć zawartość pozłacanych dysków umieszczonych w sondach Voyager. Tych samych, które w 1977 roku wyruszyły odkrywać i poznawać nasz układ słoneczny.

Złote dyski Voyagera są niemożliwe do "odkodowania" bez instrukcji.

Ta znajduje się na pozłacanej płycie, lecz nie zdziwię się, jeżeli sami Obcy nie będą jej w stanie poprawnie odczytać, nawet posiadając własne gramofony. Na całe szczęście ludzie na Ziemi posiadają serwis YouTube, pełen ciekawej, ułatwiającej życie twórczości.

Za taką bez wątpienia należy uznać materiał SciFri, w którym na naszych oczach "odkodowana" jest zawartość złotych dysków Voyagera. Materiał został przygotowany z myślą o wideo w 360 stopniach, świetnym do konsumpcji w goglach wirtualnej rzeczywistości oraz na wspierających tę technologię smartfonach.

Warto podsumować, że pozłacana płyta z sondy Voyager zawiera łącznie przywitania w ponad 50 językach, utwory muzyczne, dźwięki zwierząt i przyrody, zdjęcia, diagramy dotyczące wartości fizycznych i matematycznych, a nawet wiadomość od ówczesnego prezydenta USA - Jimmy’ego Cartera.