1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Muzyka
  4. YouTube

Elegia dla Arktyki - włoski pianista gra na tle topniejącego lodowca

Elegia dla Arktyki - włoski pianista na tle topniejącego lodowca

Do niezwykłego i historycznego wydarzenia doszło u wybrzeży Norwegii, gdzie słynny pianista Ludovico Einaudi zagrał kompozycję dryfując na tafli oceanu wokół topniejących lodowców.

Zamieszczony na YouTubie film pokazujący pianistę podczas wykonywania Elegy for the Arctic na tle lodowca Wahlenbergbreen robi piorunujące wrażenie. Piękny i delikatny utwór wprost porażająco kontrastuje z rozpadającymi się na jego oczach fragmentami lodowej góry. Takie obrazki mówią więcej niż tysiące słów, a ich sugestywność dosłownie poraża i uzmysławia nam cały problem.

Unikalny, poruszający i przyprawiający o gęsią skórkę mini-recitalmiał miejsce dzięki współpracy muzyka z Greenpeace. Utwór, który Einaudi wykonuje podczas dryfowania na specjalnie skonstruowanej na jego potrzeby "tratwie" nosi tytuł Elegy for the Arctic i powstał z inspiracji milionami ludzi, którzy każdego dnia walczą o ochronę arktycznych lodowców, które każdego roku topnieją wskutek zmian klimatycznych.

To było dla mnie niezwykłe doświadczenie. Będąc na miejscu mogłem zobaczyć czystą doskonałość, ale i wrażliwość tego miejsca na własne oczy. Umożliwiło mi to zupełnie nową interpretację utworu oraz zagranie go na najlepszej z możliwych scenie na świecie. To niezwykle ważne byśmy zrozumieli to, jak istotna dla całej Ziemi jest Arktyka, tak byśmy zatrzymali proces jej niszczenia i mogli ją chronić - mówi Ludovico Einaudi

Miejmy nadzieję, że może tym razem dzięki muzyce uda się coś zdziałać na rzecz naszej planety.