1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Nakręcą film fabularny o Janie Karskim, legendarnym kurierze Polskiego Państwa Podziemnego

Nakręcą film fabularny o Janie Karskim

Powstanie film fabularny opowiadający o losach Jana Karskiego, kuriera i emisariusza władz Polskiego Państwa Podziemnego. Kanwą tej produkcji będzie książka "Tajne państwo".

Jan Karski był emisariuszem Polskiego Państwa Podziemnego, który w trakcie II wojny światowej wielokrotnie przemierzał Europę, składając przywódcom sił alianckich raporty dotyczące nazistowskich zbrodni. Za swoją działalność został odznaczony najwyższymi odznaczeniami państwowymi – polskim Orderem Orła Białego i amerykańskim Medalem Wolności, Yad Vashem uhonorował go również tytułem Sprawiedliwego Wśród Narodów Świata.

jan karski tajne państwo class="wp-image-60267"/></a><figcaption>Okładka książki "Tajne państwo"
Okładka książki "Tajne państwo" Jana Karskiego (wydanie z 2014 r.)

Jak poinformował portal Stowarzyszenie Filmowców Polskich, w 2018 roku rozpoczną się zdjęcia do filmu fabularnego, opowiadającego o Janie Karskim. Ma być to duża, międzynarodowa produkcja, za którą odpowiadać będą Ole Wendorff-Østergaard (Sputnik Fuilm) i Anna Wydra (OtterFilms). Nie będzie to pierwszy film opowiadający o życiu Jana Karskiego - doczekaliśmy się już kilku dokumentów na ten temat, w tym "Karski i władcy ludzkości" z ubiegłego roku. Będzie to jednak pierwsza pełnometrażowa fabuła. Premiera przewidziana jest na rok 2019, a scenariusz powstanie w oparciu o "Tajne państwo".

"Tajne państwo - Opowieść o polskim Podziemiu" to książka napisana przez Karskiego, opowiadająca o jego przeżyciach wojennych i działalności w charakterze tajnego emisariusza. Tytuł po raz pierwszy ukazał się w USA w 1944 roku w nakładzie 360 tysięcy egzemplarzy, w Polsce wydany został dopiero w 1999 roku.