1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. YouTube

"Miss Todd" to jedna z najlepszych animacji krótkometrażowych, jakie ostatnio widziałam

"Miss Todd" to jedna z najlepszych animacji krótkometrażowych, jakie ostatnio widziałam

"Miss Todd" to świetnie zrealizowana animacja, która zdobyła wiele nagród na całym świecie w kategoriach takich jak najlepszy film czy najlepsza animacja (ich pełną listę zobaczyć możecie tutaj). Reżyserem tego filmu animowanego jest Kristina Yee, a w jego powstanie zaangażowanych było wiele osób, na przykład Frances Poletti (scenariusz) czy Lucie Jones (piosenkarka, wcielająca się w tytułową rolę, Miss Todd).

Inspiracją do powstania "Miss Todd" była historia E. Lilian Todd, która jako pierwsza kobieta na świecie zbudowała samolot. Todd żyła na przełomie XIX i XX wieku. Od dziecka interesowały ją raczej męskie zajęcia, jak majsterkowanie, tworzenie mechanizmów. Najprawdopodobniej talent do tego typu prac manualnych odziedziczyła po swoim dziadku od strony matki, o którym wspomniała w autobiograficznej publikacji.  E. Lilian Todd swój pierwszy samolot zaczęła konstruować w roku 1906 bądź wcześniej. Jej marzeniem było zostać pilotem, jednak wszelkie jej podania w tej sprawie były odrzucane.

Animacja "Miss Todd" opowiada o budowaniu przez Lilian samolotu i pierwszym locie. Film zachwyca swoją techniką, a także muzycznymi przerywnikami. Twórcy "Miss Todd" przedstawili główną bohaterkę jako osobę zdeterminowaną, pełną pasji, która dąży do swego celu mimo niepowodzeń i trudów. Największym problemem Miss Todd były czasy, w których się urodziła i które nie sprzyjały kobietom, pragnącym rozwijać się na wtedy jeszcze męskim poletku.

"Miss Todd" to opowieść o pragnieniach, o marzeniach związanych ze wzbiciem się w powietrze i o dążeniu do realizacji swoich celów. Animacja wzrusza, ale i daje wiarę w to, że jeżeli czegoś bardzo chcemy, wszystko jest możliwe.