REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Co najchętniej czytają Polacy? Kwiecień 2015 – TOP 10

W kwietniu na polskich czytnikach rządziły nowości, choć nie zabrakło i bestsellerów poprzednich miesięcy. Jak zwykle najchętniej sięgaliśmy po beletrystykę, aczkolwiek nie zabrakło też poradników dotyczących samorozwoju. Obecność na poniżej liście książki poświęconej katastrofie smoleńskiej dowodzi, że wciąż jest to dla nas temat ważny. Sprawdźcie, co najchętniej czytają Polacy.

08.05.2015
15:05
Co najchętniej czytali Polacy w kwietniu 2015 roku?
REKLAMA
REKLAMA

sowie zwierciadło"Sowie zwierciadło" Andrzej Pilipiuk

Siódmy (!) tom cyklu "Oko jelenia", do którego Pilipiuk powraca niemal po czterech latach przerwy. Akcja powieści rozpoczyna się w momencie zakończenia "Sfery Armilarnej". Staszek cofa się w czasie do października 1864 roku, by ocalić swoją dziewczynę, Helę. Marek próbuje ułożyć sobie życie w teraźniejszości, ale na drodze do szczęścia stają mu nasłani przez ojca Staszka bandyci. Dla obu z nich kłopoty tak naprawdę dopiero się zaczną.

//

mężczyzna ze stumilowego lasu"Mężczyzna ze Stumilowego Lasu", Douglas Lain

Głównym bohaterem "Mężczyzny ze Stumilowego Lasu" jest Christopher Robin Milne, syna człowieka, który dał światu Kubusia Puchatka. Stosunek słynnego ojca do dzieci był bowiem bardzo nieprzychylny. Christopher, po latach doznanych od niego upokorzeń i walce na frontach II wojny światowej, prowadzi księgarnie, w której z założenia nie sprzedaje książek o Misiu o Bardzo Małym Rozumku. Wkrótce będzie musiał stoczyć walkę o własną tożsamość i uwolnienie swojego życia z cienia ojcowskiego mitu.

//

anatomia katastrofu smoleńskiej"Anatomia katastrofy smoleńskiej. Ostatni lot PLF101", Tomasz Białoszewski, Jan Osiecki, Mieczysław Prószyński

Analiza przyczyn, które 10 kwietnia 2010 roku doprowadziły do tragedii - katastrofy polskiego samolotu Tu-154 w Smoleńsku, w wyniku której śmierć poniosło 96 osób, w tym prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką. Starannie udokumentowana pozycja, odwołująca się do licznych źródeł i materiałów, uwzględniająca także transkrypcję zapisu rozmów w kabinie pilotów.

//

blackout 2"Blackout", Marc Elsberg

Pewnego zimowego dnia w całej Europie dochodzi do pełnego zaciemnienia - przerwy w dostawie prądu. Współczesna cywilizacja, uzależniona od elektryczności, zmaga się z z brakiem podstawowych środków do życia, takich jak choćby woda, jedzenie i ogrzewanie. Wystarczy kilka dni, by zapanował kompletny chaos. To, co początkowo wygląda na awarię, okazuje się być atakiem terrorystycznym. Gdy włoski informatyk i były haker, Piero Manzano, rozpoczyna w tej sprawie prywatne śledztwo, szybko sam staje się podejrzanym. O "Blackout" więcej możecie przeczytać w naszej recenzji.

//

najgorszy-czlowiek-na-swiecie"Najgorszy człowiek na świecie", Małgorzata Halber

Historia Krystyny, młodej, przebojowej i wygadanej kobiety pracującej w telewizji, która chętnie sięga po kieliszek. Dla odwagi, dobrego humoru, żeby się dobrze bawić i żeby się nie bać. Przed szkołą, po pracy, w trakcie imprezy – kiedy tylko się da. Bo wszyscy tak robią. Przed trzydziestką Krystyna chce rzucić picie i uwolnić od niego swoje ciało i umysł. To opowieść o nałogu, wychodzeniu z niego i o odwadze, by na przekór światu, wreszcie móc po prostu być sobą. Więcej możecie przeczytać w naszej recenzji.

//

dukaj starość aksolotla"Starość aksolotla", Jacek Dukaj

W Ziemię uderza pochodzący z kosmosu promień neutronowy, który w przeciągu kilkunastu godzin doprowadza do absolutnego zniszczenia wszystkich organizmów opartych na białku. Przetrwać udało się jedynie nielicznym, którzy wykorzystując prototypowe urządzenie, przetransportowali swoje świadomości do przestrzeni wirtualnej. Ocaleni na zawsze pozostaną pozbawieni ludzkich ciał, zamieszkując w syntetycznych konstrukcjach androidów. "Starość aksolotla" to jedna z najgłośniejszych literackich premier tego roku - więcej możecie o niej przeczytać tutaj.

//

system"System", Tom Rob Smith

Związek Socjalistycznych Republik Radzieckich to, jak głosi propaganda, prawdziwy raj na Ziemi. A w raju przestępczość nie istnieje. Gdy odnalezione zostają okaleczone zwłoki młodego chłopca, władze utrzymują, że był to wypadek. Wkrótce potem giną kolejne dzieci. Dotąd bezwzględnie oddany socjalistycznej partii i jej zaleceniom Lew Demidow, funkcjonariusz bezpieki, zaczyna rozumieć, że cały ten system oparty jest na kłamstwach i manipulacjach. W tajemnicy przed przełożonymi podejmuje prywatne śledztwo, które może narazić go na bardzo przykre konsekwencje.

//

republika piratów"Republika Piratów", Colin Woodard

Książka o złotym wieku piractwa (karaibskiego, nie komputerowego), rozkwicie i upadku opanowanych przez nie państw oraz losach słynnych kapitanów, jak choćby Czarnobrody, Czarny Sam Bellamy czy Charles Vane. "Republika Piratów" jest pozycją historyczną, z jeden strony imponującą ogromem zgromadzonych przez autora faktów, z drugiej porywającą ich doborem i sposobem prezentacji. Fabularyzowana, dramatyczna opowieść o Republice Piratów, która zaatakowała fundamenty brytyjskiego i hiszpańskiego imperium i rozprzestrzeniła demokratyczne idee wolności i równości.

//

test marshmallow"Test Marshmallow. O pożytkach płynących z samokontroli", Walter Mischel

Wychodząc od słynnego testu, którego uczestnik staje przed wyborem: zjeść jedną piankę natychmiast, albo poczekać jakiś czas i dostać dwie, Walter Mischel analizuje takie pojęcia jak siłą woli i samokontrola, zastanawiając się także nad samą ludzką naturą i skłonności do ulegania pokusom. To pozycja, która ma uświadomić czytelnikowi między innymi to, z czego wynikają nasze wybory i w jaki sposób działają wpływające na nie mechanizmy psychiczne, by następnie nauczyć go, w jaki sposób można odnieść je wyzwań, z jakimi przychodzi nam się zmierzyć w życiu codziennym.

//

kreatywność na zawołanie"Kreatywność na zawołanie. Jak odkryć i rozwinąć wewnętrzną moc twórczą", Todd Henry

Nie ma chyba dzisiaj bardziej pożądanej na rynku pracy kompetencji od kreatywności. Wymaga się jej niemal w każdym aspekcie. Co jednak, gdy jesteśmy tym po prostu przytłoczeni i zmęczeni? Czy kreatywność można w sobie wyzwolić w dowolnym momencie? Todd Henry w swoim poradniku przekonuje, że jest to możliwe. Za jego sprawą czytelnik ma m. in. rozwinąć swój twórczy potencjał, poznać techniki, dzięki którym odkryje swój rytm kreatywności, lepiej organizować swoją pracę i pozbyć się wszelkich rozpraszaczy, dzięki czemu będzie mógł on znaleźć więcej czasu na rzeczy, które są dla niego najważniejsze.

REKLAMA

//

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA