REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

15 najważniejszych polskich książek wydanych w 2014 roku

Najlepsze, najważniejsze, najgłośniejsze. To o nich się dyskutowało, to one budziły największe emocje, wreszcie - to wśród nich najprawdopodobniej znajduje się książka, która w przyszłym roku otrzyma Literacką Nagrodę Nikę. Przed wami przegląd 15 polskich tytułów, które z różnych względów warto znać - czasem z powodu literackiej maestrii, czasem w związku z kontrowersjami, jakie wzbudziły. Zestawienie obejmuje powieści i literaturę faktu. 

24.12.2014
14:49
15 najważniejszych polskich książek wydanych w 2014 roku
REKLAMA

śpiewaj ogrody paweł huellePaweł Huelle - Śpiewaj ogrody

REKLAMA

Zbiór opowieści o wielokulturowym świecie, którego już nie ma. Czasem wzruszających, czasem pełnych nostalgii, a czasem po prostu ujmująco pięknych. I choć nie każdego przekona niespieszna akcja tej powieści, a niektórych z całą pewnością zmęczy liczba nagromadzonych w niej wątków, które samodzielnie trzeba złożyć w całość, to innych zachwyci mnogością odwołań i cytatów, sposobem w jaki Huelle operuje językiem i jego inteligencją, która z "Śpiewaj ogrody" wręcz emanuje. Warto przeczytać, choćby po to, żeby przekonać się w której grupie będziemy.

zorkowniaAgnieszka Kaluga - Zorkownia

Agnieszka Kaluga jest wolontariuszką w hospicjum. "Zorkownia" to zapis jej przeżyć i doświadczeń z tego miejsca, pełnego śmierci i cierpienia, ale również nadziei i miłości. Niezwykle poruszająca książka, przepełniona emocjami, napisana prostym językiem, który do znajdujących się w niej historii pasuje idealnie. "Zorkownia" jest jedną z nielicznych pozycji spłodzonych przez blogerów, która naprawdę warto znać.

beksińscyMagdalena Grzebałkowska - Beksińscy. Portret podwójny

Absolutnie wybitna biografia dwóch wyjątkowych postaci - artysty Zdzisława i dziennikarza muzycznego Tomasza Beksińskich. Książka skonstruowana z takim pietyzmem i talentem, że każde zdanie jest w niej doskonałe  i ważne. Grzebałkowska, kreśląc ten podwójny portret, znakomicie dobrała fragmenty i cytaty z obfitej korespondencji Beksińskich, przez co opisywana przez nią historia chwyta za gardło już od prologu i nie puszcza przez wiele dni po zakończeniu lektury. Dla mnie zdecydowanie najlepsza książka tego roku.

aa antologia_100xx_tom_1v100/XX. Antologia Polskiego Reportażu XX Wieku. Tom 1-2

Zbiór stu polskich reportaży opublikowanych w XX wieku. W pracy tej znajdują się dzieła współczesnych mistrzów gatunku, jak Jagielski, Hugo-Bader, Tochman czy Pawlak, jak i klasyków – Kąkolewskiego, Krall, Kapuścińskiego, Wańkowicza oraz Żeromskiego, Nałkowskiej i Reymonta. Bardzo ważna pozycja, pozwalająca przyjrzeć się temu, jak zmieniał się reportaż na przestrzeni lat, co interesowało, pasjonowało i poruszało ludzi dekady temu.

betonowy pałac grzegorzewskaGaja Grzegorzewska - Betonowy pałac

Jeden z trzech najlepszych tegorocznych kryminałów. A według niektórych - po prostu najlepszy. Brutalnie dosadny język ulicy, głęboka psychologizacja postaci i kapitalnie nakręcona fabuła, pełna niespodziewanych zwrotów akcji to jedynie najważniejsze jej zalety. Pełna wulgaryzmów i ostrych scen książka wzbudziła szereg kontrowersji - część czytelników i recenzentów zarzuciło jej, że pod ową niecenzuralną powłoką kryje się bardzo wątły szkielet, nie mający w sobie nic interesującego. Jedno jest pewne - to powieść nie dla wrażliwych. A może nie dla przewrażliwionych.

aaCzardasz-z-mangalica_Krzysztof-VargaKrzysztof Varga - Czardasz z mangalicą

Bohaterem "Czardaszu z mangalicą" są Węgry. Ni to reportaż, ni swoisty przewodnik turystyczny, najbliżej tej książce chyba do eseju, czerpiącego obficie z obu poprzednich gatunków. Leniwe tempo narracji i liczne anegdoty sprawiają, że lektura nie jest przesadnie porywająca, nie każdy będzie więc nią usatysfakcjonowany. Z drugiej strony, zwolennicy (specyficznego, przyznajmy) stylu Vargi powinni być zadowoleni, bowiem ten chyba nigdy nie był równie doskonały.

HugoBader_dlugi film o milosci powrot na broad peakJacek Hugo-Bader - Długi film o miłości. Powrót na Broad Peak

Hugo-Bader był członkiem ekspedycji poszukiwawczej, której celem było odnalezienie i pochowanie zwłok Macieja Berbeki oraz Tomasza Kowalskiego, którzy zginęli w trakcie pierwszego w historii udanego zimowego wejścia na Broad Peak. W swoim reportażu autor wnikliwie odmalowuje portrety wspinaczy, zastanawia się kim są i co pcha ich w góry, każąc ryzykować swoje życie. Opowiada o górach, ich majestacie i magnetycznej sile, z jaką do siebie przyciągają. Szeroko dyskutowana pozycja, po której wydaniu Hugo-Baderowi zarzucano nierzetelność i manipulowanie faktami, a także plagiat.

drwal-michal-witkowski-1Michał Witkowski - Zbrodniarz i dziewczyna

Najlepsza powieść Witkowskiego od czasu "Lubiewa". Kryminał po brzegi wypełniony dygresjami, anegdotami oraz gawędami. Zabawna i intrygująca książka, w której kryminalna intryga, choć wciągająca, znajduje się dopiero na drugim planie, przyćmiona fantastyczną kreacją głównego bohatera. Zachwyca też bogaty, kwiecisty styl, ucho autora do dialogów i sposób, w jaki są one prowadzone.

pochłaniaczKatarzyna Bonda - Pochłaniacz

Za sprawą otwierającego cykl "Cztery żywioły Saszy Załuskiej" "Pochłaniacza" Bonda została obwołana przez Zygmunta Miłoszewskiego "królową polskiego kryminału". Książka zebrała w większości bardzo pozytywne recenzje, których autorzy chwalili przede wszystkim znakomicie skonstruowane i wiarygodne postaci oraz przeplatające się z kryminalnymi wątki społeczno-obyczajowe. Obowiązkowa pozycja dla fanów gatunku.

"W krainie czarów" to zbiór opowiadań, w którym znajdziemy postaci skazane na zapomnienie, biedę, niełaskę lub śmierć. Raz będą to mieszkańcy podejrzanych i niegościnnych dzielnic Sosnowca i Warszawy, a raz... duchy, które odżywają na żydowskim Muranowie. Chutnik mówi o ludziach z problemami i o sprawach, które choć dotknąć mogą każdego z nas, codziennie odsuwamy od siebie. Autorka jest doskonałą obserwatorką smutnej i gorzkiej rzeczywistości, jest gawędziarzem, który potrafi wcielić się w skórę prostytutki i pijaka. "W krainie czarów" to nostalgiczna wycieczka po galeriach, galeriach, które są duszami głównych bohaterów zamkniętych w opowiadaniach.

sońka karpowiczIgnacy Karpowicz - Sońka

To opowieść o przypadkowym spotkaniu staruszki, którą doświadczenie II wojny światowej wyzuło z emocji, z wziętym reżyserem teatralnym. Staruszka – Sońka – opowiada mu o tym, co przeżyła, a ten przekłada to od razu na język teatru i snuje poniekąd alternatywną wersję jej historii. Wzruszająca, dotykająca do żywego proza, której największą zaletą jest znakomity styl Karpowicza.

wschód stasiukAndrzej Stasiuk - Wschód

Najnowsza książka autora „Grochów” i „Dziennika pisanego później” to zapis jego niezwykłej, sentymentalnej podróży na Wschód, śladami wspomnień i historii; do Podlesia, gdzie spędził dzieciństwo i dalej – do Rosji, Chin i Mongolii. Podróży bardzo osobistej, pełnej tęsknot, pragnień i strachu, podczas której teraźniejszość miesza się z przeszłością. "Wschód" jednych ujmuje językiem i nastrojem, innych nudzi litanią kolejnych obiektów mijanych przez autora, które skrupulatnie wymienia. Część czytelników uważa tę książkę za najlepszą w dorobku Stasiuka, część - za najbardziej przereklamowaną.

gniew miloszewskiZygmunt Miłoszewski - Gniew

Ostatnia część historii o prokuratorze Teodorze Szackim. Świetny, trzymający w napięciu, społecznie zaangażowany kryminał, który godnie wieńczy trylogię. Zdaniem wielu - najlepsze co wyszło spod pióra Miłoszewskiego. Autor za sprawą cyklu o Szackim wyrósł na jednego z najważniejszych rodzimych twórców kryminałów. Co ciekawe, jeszcze przed premierą "Gniewu" zapowiedział, że nie napisze już żadnej książki z tego gatunku.

untitledOlga Tokarczuk - Księgi Jakubowe

Opus magnum Tokarczyk, nad którym pracowała przeszło 6 lat. To prawie 1000-stronicowa powieść historyczna, jednak wykraczające poza granice tego gatunku. Dla wielu - najbardziej oczekiwana książka 2014. Nie brak takich, którzy twierdzą, że to najdoskonalsze dzieło w dorobku tej nagrodzonej Literacką Nagrodą Nikę autorki. Niewątpliwie bardzo ważna tegoroczna pozycja.

drach szczepan twardochSzczepan Twardoch - Drach

REKLAMA

Najnowsza powieść głośnej "Morfiny"; saga pewnego śląskiego rodu, która wymyka się ścisłym klasyfikacją. Dość trudna i wymagająca, ale w pełni ów trud wynagradzająca. Nielinearna, rozgrywająca się na kilku płaszczyznach czasowych naraz fabuła; w dialogach język polski miesza się ze śląskim, niemieckim i rosyjskim, podczas gdy w książce nie uświadczymy ani jednego przypisu - wszystko to sprawia, że "Drach" przypomina strumień świadomości, który czyta się momentami ciężko, ale który też wyjątkowo oddziałuje na czytelnika.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA