1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy
  4. Książki

"Gottland" Mariusza Szczygła trafi na ekrany kin

„Gottland” Mariusza Szczygła trafi na ekrany kin

"Gottland" to perła polskiej literatury faktu. To tylko moje zdanie, ale sądzę, że zgodzi się z nim wielu czytelników tego wydanego w 2006 roku zbioru reportaży. I niezmiernie cieszy fakt, że dzieło Szczygła doczekało się ekranizacji. Na srebrny ekran trafi 7 listopada.  

"Gottland" to rzecz o Czechosłowacji pełnej groteski, jakby żywcem wyjętej z książek Kafki. Przedstawiona przez pryzmat jednostek uwikłanych w historię, decyzji, które przyszło im podjąć i ich konsekwencji. Aktorka Lida Baarova, która była kochanką Goebbelsa, Otakar Szvec, który stworzył największy na świecie pomnik Stalina, lecz popełnił samobójstwo, nim go ukończył, Tomáš Bata, który stworzył państwo w państwie - ukazując postawy swoich bohaterów i wybory, których dokonywali, Mariusz Szczygieł opowiada o kluczowych wydarzeniach z przeszłości i jej wpływie na teraźniejszość.

Ekranizacja "Gottlandu" będzie pełnometrażowym dokumentem, zrealizowanym przez studentów szkoły filmowej FAMU. Nie będzie jednak jego dosłowną interpretacją, a jedynie punktem wyjścia do dalszych rozważań na temat poruszanych przez Szczygła kwestii. Składający się z pięciu części film przybierze intrygującą formę, czerpiąc z kina dokumentalnego, fabularnego oraz animacji.

Na ekrany kin "Gottland" trafi 7 listopada. Wcześniej obraz będzie można obejrzeć podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego, który odbędzie się w dniach 10-19 października.