1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. YouTube

Szukasz na YouTube wartościowych treści? "Historia Wojny Nieznanej" to kanał dla ciebie

Szukasz na YouTube wartościowych treści? „Historia Wojny Nieznanej” to kanał dla ciebie

Nie jestem pasjonatem historii. O I wojnie światowej wiem niewiele ponadto, czego nauczono mnie w szkole. Czyli prawie nic. I po prawdziwe nigdy szczególnie nie interesowało mnie to wydarzenie z dziejów ludzkości. Do niedawna, nim odkryłem jeden z najciekawszych kanałów na polskim YouTube'ie, w całości poświęcony temu konfliktowi. "Historia Wojny Nieznanej" to prawdziwa perła, przygotowana z pasją i ogromnym profesjonalizmem. 

Pierwszy film odpaliłem bardziej z nudy niż z ciekawości. Każdy kolejny - żeby dowiedzieć się więcej. Nigdy bym się nie spodziewał, że taka tematyka, gdzie aż roi się od faktów, dat i nazwisk, może być przedstawiona w sposób równie przystępny, a jednocześnie fascynujący. To nie tak, że uważam historię za naukę nudną, wręcz przeciwnie. Po prostu nie mogę wyjść z podziwu, że tak świetnie przygotowany kanał trafił na polskiego YouTube'a (nie tylko polskiego zresztą, ale o tym za chwilę).

"Historia Wojny Nieznanej" skupia się wyłącznie na I wojnie światowej, na jej przyczynach, przebiegu i skutkach. Sto lat od jej wybuchu śledzi jej dzieje tydzień po tygodniu. Każdy tydzień jest szczegółowo opisany w odrębnym filmiku. Na ten moment to około 100 minut materiału, ale kanał jest prowadzony i uzupełniany o kolejne treści regularnie, co kilka dni. Niemniej trochę żałuję, że odkryłem go tak wcześnie - chętnie obejrzałbym na raz większe ilości, a tak dałem się wciągnąć i na kolejne filmy czekam jak na odcinki ulubionego serialu.

W przeciwieństwie do Polimatów (które nota bene bardzo cenię), gdzie temat potraktowany jest raczej lapidarnie, "Historia Wojny Nieznanej" to internetowe kompendium na temat poruszanego zagadnienia. Rzecz potraktowana jest z godną podziwu starannością, pełno tu szczegółów i anegdot, o których przeciętny licealista nie ma pojęcia. I wbrew pozorom to nie przytłacza i nie męczy, nie traci się zainteresowania z powodu ilości omawianych w filmach faktów. Odwrotnie, to pociąga i daje poczucie obcowania z czymś fascynującym, co dotąd pozostawało... no właśnie, nieznane.

Prowadzący kanał Marek Kamiński obdarzony jest przyjemnym głosem, a realizacja programu - za którą odpowiedzialne jest Mediakraft Networks - stoi na bardzo wysokim poziomie. W montażu wykorzystano między innymi archiwalne materiały filmowy, udostępnione w niedawno przez British Pathé. Jeśli ktoś byłby zainteresowany, dostępne są także inne wersje językowe "Historii Wojny Nieznanej" - angielska, niemiecka oraz Turecka.

To naprawdę fantastyczna sprawa, że na YouTube poza filmikami z wypadków, śmiesznymi zwierzątkami i gadającymi (o niczym) głowami pojawiają się też takie treści. Cieszy, że przy coraz większej ilości contentu, powstaje także coraz więcej tej wartościowych materiałów. I dzięki temu faktycznie jest co oglądać.