REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

Tydzień Książek Zakazanych: "Krótka historia książek zakazanych", Werner Fuld

Tydzień Książek Zakazanych (z ang. Banned Books Week) to międzynarodowe, ruchome święto, które obchodzimy od roku 1982, i które swój początek ma w Stanach Zjednoczonych. Celem Tygodnia Książek Zakazanych jest promocja czytelnictwa oraz uświadomienie ludziom wolności płynącej z czytania i prawa do niej w każdym kraju na świecie oraz w każdej instytucji - bibliotekach czy szkołach. Przez tysiąclecia ludzie byli karani za swoją twórczość, a książki palone na stosie z różnych powodów - od religijnych po polityczne. W tym roku Tydzień Książek Zakazanych obchodzimy pomiędzy 21 a 27 września.

23.09.2014
10:43
Tydzień Książek Zakazanych: „Krótka historia książek zakazanych”, Werner Fuld
REKLAMA

Wiele powstało publikacji na temat książek zakazywanych przez stulecia. Zwykle jednak są to leksykony w stylu "100 zakazanych książek" czy ładne albumy obfitujące w ilustracje i krótkie omówienia fabuły danego dzieła. W tym roku na polski rynek trafiła książka nieco odmienna. Pozycja Wernera Fulda, niemieckiego autora i krytyka literatury, "Krótka historia książek zakazanych" to literaturoznawcza opowieść nie tylko dla fanów historii. Książka prowadzi nas poprzez wieki - od starożytności i czasów Owidiusza z niewiadomych powodów zesłanego przez Augusta, aż po czasy współczesne i rytualne palenia książek o Harrym Potterze, autorstwa Joanne K. Rowling.

REKLAMA

Książka Wernera Fulda jest ważnym rozdziałem w historii czytania. Przypomina o tym, że każda biblioteka ma swoją "bibliotekę cieni", pełną książek zakazanych, wyklętych, spalonych, zniszczonych i nieomal zapomnianych.

Alberto Manguel, autor książki "Moja historia czytania"

krótka historia książek zakazanych fuld

"Krótka historia książek zakazanych" to bez wątpienia popis wiedzy autora. Werner Fuld posiada ogromną znajomość literatury całego świata, trudno się zresztą temu dziwić - wiele lat temu studiował historię literatury i sztuki, przez długi czas pracował jako krytyk literacki dla takich tytułów jak "Frankfuter Allgemeine Zeitung" czy "Die Zeit", jest także autorem kilku leksykonów i biografii. Poza tym Fuld ma naturalną zdolność pisania w sposób nieskomplikowany i taki, który jest w stanie zainteresować nawet nieobeznanego z tematem czytelnika. Nie jest to jednak typ literatury, który będzie strawny dla każdego, ani książka, którą pochłoniemy w jeden wieczór. Bądź co bądź jest to jednak literatura naukowa, no może popularnonaukowa z zacięciem publicystycznym, nie powieść, która wciąga nas w wir intryg i pociagających bohaterów.

REKLAMA

Bo choć bohater wykreowany przez Fulda jest szalony, jest nim (po prostu albo aż) książka, która biegu historii zmienić nie może, a nawet nie chce. Na szczęście fakty i domysły potrafią być równie ciekawe co światy wymyślone. "Krótka historia książek zakazanych" to zbiór ciekawostek, anegdot, które przybliżą nam postaci różnych autorów i ich twórczości. Fuld pokazuje, że bardzo często na straży rzekomej moralności czy czystości nie stoją tylko źli kapłani, władze polityczne czy dewoci, a czasem po prostu sami autorzy. Poruszając problem cenzury i autocenzury, autor umiejętnie opowiada o Sołżenicynie, Salingerze, Pasternaku, Dostojewskim czy Bułhakowie.

"Krótka historia książek zakazanych" to pozycja wartościowa. Mimo języka dostępnego dla wszystkich, poleciłabym ją raczej fascynatom literatury i tym, którzy lubią wiedzieć i czytać nie tylko beletrystykę. Książka Fulda to arcyciekawa o powieść o wiekach prześladowań, przemocy, systemie i ludziach pełnych wątpliwości i bolączek, o twórcach z krwi i kości. Na czym polegał tragizm Buhłakowa czego bał się Nabokov, autor "Lolity"? I jakie klątwy rzucano na pisarzy treści zakazanych? Tego wszystkiego dowiecie się ze znakomitej książki Fulda.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA