1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Książki

Majówka 2014: Te książki musisz przeczytać

Długi weekend majowy to czas, w którym zwykle nadrabiamy. Nadrabiamy zaległości w sportach, spotkaniach towarzyskich, czasem w czytaniu. Jako że szykuje się pogoda w kratkę, przygotowałam dla was propozycje e-booków, które warto w ten czas przeczytać. Są to pozycje raczej krótsze niż dłuższe oraz takie, które dostarczą wam trochę emocji. Znajdziecie tu także zbiory opowiadań, mające tę przewagę nad powieściami, że łatwo powiedzieć sobie: "Dość, w tym momencie kończę". Wszak weekend majowy niesie ze sobą dużo innych przyjemności!

Majówka 2014: Te książki musisz przeczytać

Eric-Emmanuel Schmitt "Małżeństwo we troje" - rozważania o miłości i naturze ludzkiej

małżeństwo we troje schmitt

Eric-Emmanuel Schmitt to współczesny, najbardziej poczytny francuski pisarz. W Polsce największą popularność zdobył dzięki swojej książce "Oskar i pani Róża", która doczekała się wielu teatralnych adaptacji, m. in. na warsztat wziął ją Teatr Telewizji. Tym razem dostajemy od Schmitta opowieści o "niewidocznych znakach wodnych", które mają wpływ na relacje ludzi sobie najbliższych. "Małżeństwo we troje" to zbiór 5 opowiadań, które łączy motyw "tego trzeciego" właśnie. Znajdziemy tu historię o dwóch homoseksualistach, którzy w najciemniejszym kącie kościoła przysięgli sobie miłość, opowieść o mężczyźnie, którego najlepszym kompanem był pies czy opowiadanie o dziecku, które oddało swe serce, aby mogło ono bić u kogoś innego. Lekkość stylu Schmitta, którego opowiadania są niczym przypowieści, uwodzi. Polecam!

Camilla Läckberg "Zamieć śnieżna i woń migdałów" - klasyczny kryminał z "zamkniętym pokojem"

zamieć śnieżna i woń migdałów lackberg

Camilla Läckberg popełniła kryminałek. Całkiem niezły zresztą, który idealnie wpisuje się w określenie "książka na podróż". Nie jest to szyk i umiejętność Agathy Christie, ale dla fanów kryminałów i sensacji skandynawskiej będzie to niezły smaczek, zwłaszcza, że nie jest tak opasły jak poprzednie dzieła pisarki i wpisuje się jednak w inną stylistykę. Mamy zimę, okropną straszną zimę, która odetnie wszystkich na wyspie od codziennych spraw. Jakby tego było mało sprawi, że wszyscy razem i każdy z osobna zostanie zamknięty z mordercą, który... podtruwa swoje ofiary, ale nie zawaha się też użyć broni palnej. Przewrotna historia z finałem na miarę Conan Doyla? Sami się przekonajcie.

Olga Rudnicka "Martwe jezioro" i "Czy ten rudy kot to pies?" - lekkie obyczajówki z wątkiem detektywistycznym

martwe jezioro rudnicka

Olga Rudnicka swoją powieścią "Martwe jezioro" zadebiutowała 6 lat temu, mając lat 20. Od tamtej pory wydała sporo książek, które oscylują pomiędzy powieściami obyczajowymi okraszonymi czarnym humorem, a lekkimi kryminałkami, w których humor bierze czasem górę nad zbrodnią. "Martwe jezioro" i "Czy ten rudy kto to pies?" to dwie historie przyjaciółek, które zazębiają się w jedną całość i tworzą wspólną opowieść o losach Beaty i Uli. Przyjemna lektura, która pozwala się oderwać od szarej rzeczywistości. Rudnicka pisze lekko, z przymrużeniem oka, wciąga nas w wir różnych intryg, miłości i przyjaźni.

Alice Munro "Miłość dobrej kobiety" - kobieta jest szczęściem i przekleństwem

miłość dobrej kobiety munro

"Miłość dobrej kobiety" to zbiór 8 opowiadań, które łączy motyw kochającej kobiety. Poznamy tu historie matek, żon, przyjaciółek. Znajdziemy opowiadanie o dziewczynie, która odwiedza swoją matkę, ale nie potrafi z nią wytrzymać, bo za bardzo bolą ją stare rany, a także opowieść o żonie, która szuka w życiu swojego prawdziwego miejsca. Różne odmiany miłości, różne problemy, codzienne sytuacje są dla Munro impulsem, by odkryć, obnażyć naturę człowieka. Pisarka z niezwykłą wnikliwością mówi o tym co nieraz zepchnięte w cień, choć ważne.

Joe Alex - "Zmącony spokój Pani Labiryntu" - śmierć na greckiej wyspie

zmącony spokój pani labiryntu alex

Joe Alex jest jednym z moich ulubionych autorów klasycznych kryminałów. Tym razem autor zabiera czytelników na tajemniczą, grecką wyspę Keros. Wśród skał dzieją się rzeczy tajemnicze i niebezpieczne. Ginie człowiek. Czy nieco przemądrzały i pretensjonalny, ale diabelnie inteligentny Joe, i tym razem rozwiąże zagadkę? Pomagać mu będzie Karolina Beacon, młoda pani archeolog i tym samym sympatia Alexa. Nadprzyrodzone siły wydają się być nieodgadnione, upał straszny, a woda zdaje się pochłonąć każdego, kto spróbuje z nią igrać. Czy zamknięci na wyspie młodzi ludzie wraz z profesorem przeżyją?