1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Muzyka
  4. YouTube

Gramofon: społecznościowe pudełko z muzyką

Gramofon: społecznościowe pudełko z muzyką

Spotify zrewolucjonizowało rynek muzyczny - wie to każdy, kto kiedykolwiek miał do czynienia z tym serwisem, bądź serwisami pokrewnymi, takimi jak Rdio czy Deezer. Firma Fon postanowiła pójść jednak o krok dalej - i wypuściła urządzenie o swojsko brzmiącej, dla Polaków przynajmniej, nazwie: Gramofon. Pozwala on na społecznościowe słuchanie muzyki.

Nie ma on jednak zbyt wiele wspólnego z oryginalnym urządzeniem sprzed kilku dekad, z którego muzykę słuchali nasi dziadkowie i rodzice (no, może poza tym, że też odtwarza muzykę). Kojarzycie takie pudełka, jak AppleTV, czy Google Chromecast? Gramofon korzysta z podobnej filozofii, stawiając ją jednak nieco na głowie: tak, jak urządzenia od Apple'a czy Google'a służą głównie do streamowania seriali i filmów, tak też Gramofon koncentruje się tylko i wyłącznie na muzyce.

Gramofon należy podłączyć do Internetu. Zacznie on wtedy streamować muzykę bezpośrednio ze Spotify do Twojego zestawu hi-fi… Ale nie tylko. Może on również, opcjonalnie, funkcjonować jako społecznościowa szafa grająca, do której mogą logować się Twoi facebookowi znajomi, i podrzucać fajne piosenki do odsłuchania. A gdyby jeszcze było tego mało - Gramofon działa również jako router, więc każdy z Twoich znajomych - pod warunkiem, że jest z Tobą w facebookowej relacji - może korzystać z Twojego łącza internetowego, znajdując się w zasięgu urządzenia. Bez dodatkowego logowania się z hasłem.

Aktualnie odbywa się kickstarterowa kampania, mająca na celu umożliwienie masowej produkcji urządzenia. Możecie ją zobaczyć - i dorzucić parę groszy - tutaj. Poniżej zaś - krótkie demo i prezentacja tego magicznego pudełka. Kupilibyście?