1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Muzyka
  4. YouTube

20 lat od "Definitely Maybe" - zobacz dokument o Oasis

20 lat od "Definitely Maybe" - zobacz dokument o Oasis

Nieco starsi z Was mogą jeszcze pamiętać Oasis - grupę, która czasy swojej świetności zaliczyła w latach '90-tych. Niegdyś konkurujący z Blur, nazywany również "nowymi Beatlesami" zespół (członkowie grupy nigdy nie wypierali się tych skojarzeń, aktywnie je nawet prowokując poprzez ubiór, czy wplatanie w swoje utwory progresji akordów żywcem zaczerpniętych od legendarnej grupy z Liverpoolu) możemy teraz obejrzeć w Sieci, w archiwalnym materiale.

Materiał ten związany jest z - celebrowanym w tym roku - 20-leciem płyty Definitely Maybe, debiutanckiego albumu Oasis. Został on wydany w sierpniu 1994 roku, i powszechnie uznawany jest zarówno za britpopowego, jak i rockowego, klasyka. Z płyty pochodzą takie single, jak Supersonic, Shakermaker, Live Forever, czy Cigarettes & Alcohol. Samo Oasis zaś, dzięki Definitely Maybe, zostało wywindowane do statusu jednej z najważniejszych - przez dobrych kilka lat - grupy rockowej na świecie. W dużej mierze stało się to za sprawką ich muzyki - nieco sarkastycznej, ale mimo wszystko zdecydowanie żywszej i bardziej pozytywnej, niż poprzedzający britpopową falę, amerykański grunge - depresyjny, defetystyczny, mroczny.

W związku z 20-leciem płyty, Definitely Maybe zostanie wydane ponownie. Płyta zostanie uzupełniona o wersje demo, odrzuty, czy nigdy wcześniej niepublikowane utwory, które powstały podczas sesji nagraniowej do albumu. Wznowiony album ukaże się już za 2 miesiące, 19. maja. Również zapewne z 20-leciem płyty na względzie, pewien tajemniczy osobnik podzielił się w Sieci archiwalnym dokumentem - niemal godzinnym (!) - na temat powstawania legendarnego albumu. Jeśli, podobnie jak ja, nie możecie się doczekać reedycji Definitely Maybe, film poniżej powinien Wam choć trochę osłodzić to oczekiwanie.