1. SPIDER'S WEB
 2. rozrywka
 3. Książki

Powrócił ulubiony bohater Ameryki - Jack Reacher. Konkurs sPlay i Legimi

Ulubiony bohater Ameryki - Jack Reacher. Konkurs sPlay i Legimi

Były żandarm z elitarnej jednostki wojskowej. Najlepszy z najlepszych. Jack Reacher, bohater siedemnastu powieści, powraca w najnowszej książce Lee Childa - "Nigdy nie wracaj". Z tej okazji, wspólnie z Legimi przygotowaliśmy konkurs dla naszych czytelników, w których do wygrania jest dziesięć miesięcznych abonamentów na wszystkie e-booki dostępne w ofercie tej e-księgarni. 

Od lat przemierza Stany Zjednoczone, nigdzie nie zagrzewa miejsca na dłużej. Nawet gdyby chciał, byłoby to pewnie kłopotliwe. Z tyloma bowiem złoczyńcami zadarł… Z jednej strony jak sam twierdzi nadrabia zaległości turystyczne (po tułaczce po wszystkich niemal kontynentach), z drugiej – towarzyszy mu wręcz paniczny lęk przed stabilizacją. Tak daleko posunięty, że Jack Reacher nigdy nie nosi nawet ubrania na zmianę – gdy uznaje, że obecne nie nadaje się do użytku po prostu wchodzi do sklepu i… kupuje nowe. Co ciekawe nasz bohater to nie lada czaruś – praktycznie w każdej części nawiązuje bliskie kontakty z płcią przeciwną z zadziwiającą wręcz skutecznością.

lee-child-jack-reacher

Głównym zadaniem Reachera jest jednak (jak każdego bohatera) walka ze złem. I to również wychodzi mu doskonale. Obdarzony warunkami fizycznymi czyniącymi z niego niemal gladiatora (nikt chyba nie wie, czemu do roli w ekranizacji jednego z tomów zaangażowany został filigranowy Tom Cruise), jest również doskonale wyszkolony w technikach walki. A do tego mamy jeszcze do czynienia z genialnym niemal umysłem (nie jest to może dr House lub Harry Hole, ale mimo wszystko mieszczący się w tych rejonach jakości).

Choć śledzić możemy Reachera od końcówki lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku (z krótką wyprawą w czasy jeszcze odleglejsze), to fascynuje jego umiejętność znikania. Owszem, identyfikuje go konto w banku, poza tym brak mu ubezpieczenia, prawa jazdy czy jakiegokolwiek innego atrybutu jakby nie było obywatela USA. Szczególnie po 11 września 2001 r. podziw budzi ta zdolność do lawirowania i niemal zapadania się pod ziemię. Tym bardziej, że niejednokrotnie ma do czynienia z mniej lub bardziej tajnymi służbami, mającymi jak wiadomo dostęp do różnych źródeł informacji. Trudno zliczyć wszystkich złych ludzi, którzy weszli Jackowi w drogę, ale ich liczba co do joty zgadza się z tymi, którzy ponieśli zasłużoną karę. Reacher jest bowiem zabójczo (dosłownie) skuteczny.

lee child nigdy nie wracaj 2

W "Nigdy nie wracaj" Jack trafia do Wirginii aby spełnić obietnicę, jaką złożył Susan Turner, kobiecie w randze majora. Gdy jednak przekracza bramy 110-tej jednostki specjalnej żandarmerii wojskowej, której zresztą dowodził przed laty, zamiast pani major czeka na niego podpułkownik Morgan, który ma mu do przekazania trzy złe wiadomości. Właśnie został przywrócony do czynnej służby w armii USA, czeka go sprawa karna o zabójstwo sprzed szesnastu lat oraz wniesiono przeciwko niemu pozew o ojcostwo. Czy zarzuty wobec Jacka miały jakiś związek z tajemniczym zniknięciem major Turner? Komuś zależało, by szybko pozbyć się Reachera? Bo jeśli tak, to nieświadomie popełnił najgorszy błąd w swoim życiu...

"Nigdy nie wracaj" jest osiemnastą powieścią o przygodach Reachera, jednak spokojnie można ją czytać bez znajomości poprzednich utworów Lee Childa. Jej fabuła bowiem stanowi zamkniętą całość i nie odwołuje się bezpośrednio do wcześniejszych książek.

Konkurs

Z okazji premiery najnowszej części przygód Jacka Reachera - "Nigdy nie wracaj" - mamy dla Was konkurs. Oto zasady (pełny regulamin znajduje się tutaj):
- Poniżej publikujemy 5 pytań, dotyczących Jacka Reachera
- 10 osób, które jako pierwsze przyślą poprawne odpowiedzi na co najmniej 4 pytania otrzyma miesięczne abonamenty Legimi, umożliwiające nielimitowane czytanie ebooków
- Odpowiedzi należy wysyłać na adres: splay@splay.pl

1. Jak często (standardowo) Jack Reacher zmienia ubrania?

 • a. Codziennie
 • b. Co trzy dni
 • c. Co tydzień

2. Matka Jacka była

 • a. Polką
 • b. Francuzką
 • c. Brytyjką

3. Jednostka, w której służył Reacher, to:

 • a. 110 kompania żandarmerii
 • b. 1 brygada powietrzno-desantowa
 • c. 5 korpus pancerny

4. Nieodzownym atrybutem Reachera jest

 • a. Pistolet Glock (nosi go zawsze przy sobie)
 • b. Plecak z zestawem survivalowym
 • c. Składana szczoteczka do zębów

5. Reacher został poważnie ranny podczas służby wojskowej na placówce w Libanie

 • a. W głowę
 • b. W brzuch
 • c. W nogę