1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Filmy

Oscary: poznaliśmy nominowanych

Oscary: poznaliśmy nominowanych

O godzinie 14:30 czasu polskiego rozpoczęła się gala, podczas której Cheryl Boone Isaacs i Chris Hemsworth podali do publicznej wiadomości nazwiska wszystkich osób, które rywalizować będą o najważniejsze statuetki w amerykańskim przemyśle filmowym - Oscary. Oto one.

Produkcja

  • Najlepszy Film: American Hustle, Nebraska, Kapitan Phillips, Philomena, Dallas Buyers Club, Zniewolony. 12 Years a Slave, Grawitacja, Wilk z Wall Street
  • Najlepszy Reżyser: David O. Russell, Alfonso Cuarón, Alexander Payne, Steve McQueen, Martin Scorsese
  • Najlepszy Scenariusz Oryginalny: Eric Warren Singer i David O. Russell - American Hustle, Woody Allen - Blue Jasmine, Craig Borten i Melisa Wallack - Dallas Buyers Club, Spike Jonze - Ona, Bob Nelson - Nebraska
  • Najlepszy Scenariusz Adaptowany: Billy Ray - Kapitan Phillips, John Ridley - Zniewolony. 12 Years a Slave, Terence Winter - Wilk z Wall Street, Richard Linklater, Julie Delpy, Ethan Hawke - Przed Północą, Steve Coogan oraz Jeff Pope - Philomena

Aktorskie

  • Najlepszy Aktor: Christian Bale, Bruce Dem, Leonardo DiCaprio, Chiwetel Ejiofor, Matthew McConaughey
  • Najlepsza Aktorka: Amy Adams, Judi Dench, Cate Blanchett, Meryl Streep, Sandra Bullock,
  • Najlepszy Aktor Drugoplanowy: Barkhad Abdi, Bradley Cooper, Jonah Hill, Jared Leto, Michael Fassbender
  • Najlepsza Aktorka Drugoplanowa: Sally Hawkings, Jenifer Lawrence, Julia Roberts, June Squibb, Lupita Nyong'o

Techniczne

  • Najlepsza Scenografia: American Hustle, Grawitacja, Ona, Wielki Gatsby, Zniewolony. 12 Years a Slave
  • Najlepsze Zdjęcia: Philippe Le Sourd - Wielki mistrz, Emmanuel Lubezki - Grawitacja, Bruno Delbonnel - Co jest grane, Davis, Nebraska - Phedon Papamichael, Roger A. Deakins - Labirynt
  • Najlepszy Montaż: Jay Cassidy, Crispin Struthers oraz Alan Baumgarten - American Hustle, Christopher Rouse - Kapitan Phillips, John Mac McMurphy i Martin Pensa - Dallas Buyers Club, Alfonso Cuarón i Mark Sanger - Grawitacja, Joe Walker - Zniewolony. 12 Years a Slave

Dźwięk i efekty specjalne

  • Najlepsze Efekty Specjalne: Tim Webber, Chris Lawrence, Dave Shirk i Neil Corbould - Grawitacja, Joe Letteri, Eric Saindon, David Clayton i Eric Reynolds - Hobbit: Pustkowie Smauga, Christopher Townsend, Guy Williams, Erik Nash i Dan Sudick - Iron Man 3, Tim Alexander, Gary Brozenich, Edson Williams i John Frazier - Jeździec znikąd, Roger Guyett, Patrick Tubach, Ben Grossmann i Burt Dalton - W ciemność Star Trek
  • Najlepszy Dźwięk: Chris Burdon, Mark Taylor, Mike Prestwood Smith i Chris Munro - Kapitan Phillips, Skip Lievsay, Niv Adiri, Christopher Benstead i Chris Munro - Grawitacja, Christopher Boyes, Michael Hedges, Michael Semanick i Tony Johnson - Hobbit: Pustkowie Smauga, Skip Lievsay, Greg Orloff i Peter F. Kurland - Co jest grane, Davis?, Andy Koyama, Beau Borders i David Brownlow - Lone Survivor
  • Najlepszy Montaż Dźwięku: Steve Boeddeker i Richard Hymns - All Is Lost, Oliver Tarney - Kapitan Phillips, Glenn Freemantle - Grawitacja, Brent Burge - Hobbit: Pustkowie Smauga, Wylie Stateman - Lone Survivor

Muzyczne

  • Najlepsza Muzyka: John Williams - Złodziejka książek, Steven Price - Grawitacja, William Butler i Owen Pallett - Ona, Alexandre Desplat - Philomena, Thomas Newman - Ratując pana Banksa
  • Najlepsza Piosenka: Alone Yet Not Alone - Bruce Broughton i Dennis Spiegel, Happy - Pharrell Williams, Let it go - Kristen Anderson-Lopez i Robert Lopez, The Moon Song - Karen O i Spike Jonze, Ordinary Love - U2

Kostiumy i charakteryzacja

  • Najlepsze Kostiumy: Michael Wilkinson - American Hustle, William Chang Suk Ping - Wielki Mistrz, Catherine Martin, Michael O'Connor - The Invisible Woman, Patricia Norris - Zniewolony. 12 Years a Slave
  • Najlepsza Charakteryzacja: Adruitha Lee i Robin Mathews - Dallas Buyers Club, Stephen Prouty - Jackass Presents: Bad Grandpa, Joel Harlow i Gloria Pasqua-Casny - Jeździec znikąd

Animacje

  • Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany: Krudowie, Minionki Rozrabiają, Ernest i Celestyna, Kraina Lodu, The Wind Rises
  • Najlepszy Krótkometrażowy Film Animowany: Feral, Get a Horse!, Mr. Hublot, Possessions, Room on the Broom

Dokumentalne

  • Najlepszy Pełnometrażowy Film Dokumentalny: Scena Zbrodni, Piękna i Bokser, Brudne Wojny, The Square, 20 Feet from Stardom
  • Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny: CaveDigger, Facing Fear, Karama Has No Walls, The Lady in Number 6: Music Saved My Life, Prison Terminal: The Last Days of Private Jack Hall

Pozostałe

  • Najlepszy Film Nieanglojęzyczny: W kręgu miłości, Polowanie, Wielkie piękno, Omar, L'image manquante
  • Najlepszy Krótkometrażowy Film Aktorski: That Wasn't Me, Just Before Losing Everything, Helium, Do I Have to Take Care of Everything?, The Voorman Problem