1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. Książki

Seks na sześciu nogach. W szkole o tym nie uczą

Seks na sześciu nogach. W szkole o tym nie uczą

Ciężar wszystkich ludzi wynosi około 200 milionów ton. To zaledwie jedna dziesiąta wagi owadów żyjących na Ziemi. Tych pełzających, latających, wijących się, szybko przebiegających po podłogach, sufitach i pościeli w naszych mieszkaniach. Są to te same miejsca, gdzie odbywa się również ich życie godowe oraz dochodzi do aktów seksualnych.

Marlene Zuk, profesor biologii na Uniwersytecie Kalifornijskim, namiętnie bada te zagadnienia i napisała o nich książkę. Miała o czym pisać bo na każde dziesięć zwierząt żyjących na Ziemi, dziewięć to owady.

Autorka książki pt. "Seks na sześciu nogach" ma rzadki wśród naukowców dar pisania jasno, przejrzyście, ze swadą i olbrzymim poczuciem humoru. Do tego potrafiła wyłowić przykłady, zaprezentować fakty z życia owadów, które nie są tak oczywiste i trywialne jak przypadek modliszki zjadającej samca po małym tete-a-tete.

Wybuchające genitalia?!

Zuk, która chyba przez jakieś niedopatrzenie nie nazywa się Żuk podaje nie tylko przykre z naszego punktu widzenia przypadki wybuchających po kopulacji genitaliów pszczoły miodnej ale przywołuje także wzruszające fakty z życia owadów, np. pluskiew – samiec tego gatunku należy do elitarnego grona najtroskliwszych ojców w przyrodzie. Szacunek może wzbudzić również sławny sto lat temu osobnik o imieniu Archy, który uderzeniami głowy w klawisze maszyny do pisania tworzył wspaniałe, białe wiersze. Niestety spuścizna Archy'ego jest zbyt skromna, aby jego poezja stała się szerzej znana. Żył krótko, bo był przedstawicielem starożytnego gatunku karakonów, czyli karaluchów.

biedronkaBiedronki mnożą się stosunkowo wolno, dają 2-4 pokolenia w roku. Chrząszczy z tej rodziny jest w Polsce około osiemdziesięciu gatunków a na świecie przeszło pięć tysięcy.

Pewne odniesienia co do ludzkiej stref zachowań i zwyczajów można znaleźć również w przykładzie kolorowych motyli, których zbyt wielobarwne wzory prowadzą do obniżenia standardów, które nazwaliśmy moralnymi. Podobnych ilustracji, ujętych w lekki i humorystyczny sposób jest w książce bez liku, ale poza nimi znajdziemy w publikacji profesor Zuk solidny wykład na temat zachowań stadnych najliczniejszych zwierząt na Ziemi, podstaw genetyki owadów, itd.

„Seks na sześciu nogach” zapewne nie przyda się nikomu do urozmaicenia prywatnego życia a tym bardziej jego intymnych obszarów ale nie o to chodzi. Ta książka jest dla tych czytelników, którzy są ciekawi wszystkiego co ich otacza. Zawiera masę niezwykłych faktów i całkiem pokaźny bagaż wiedzy. Elektroniczne wydanie książki najtaniej można zakupić w e-księgarni Woblink (z kodem rabatowym).