1. SPIDER'S WEB
  2. rozrywka
  3. YouTube

Czy Dakann (ten od Piątku) jest geniuszem czy tylko bucem?

Czy Dakann (ten od Piątku) jest geniuszem czy tylko bucem?

Wybitny "antropolog", "socjolog", "filozof", "komediant" oraz główny bohater słynnego Piątku i Piątku 2. O kim mowa? O Grzegorzu „Dakannie” Barańskim z kanału piątektheseries, gdzie autor przekuwa swoje neurotyczne przemyślenia w filmy, w których stara się być XXI-wiecznym Stańczykiem, a zaraz królem polskiego hejtu.

I dostaje się każdemu, kto tylko się napatoczy pod jego ironiczny, a także prostacki i wulgarny język. Problemy wielkiego miasta, problemy małego miasta, subkultury, gimnazjaliści w internecie, recenzje filmów i seriali oraz bolączki polskiego społeczeństwa, to wszystko, a nawet więcej, znajdziecie na kanale piatektheseries.

Trzeba jednak na początku coś wytłumaczyć, być może niektórzy nie wiedzą. Dakann to postać wykreowana na potrzeby ToSięWytnie, a którą Grzegorz Barański jedynie odgrywa. Zważywszy jednak na to, że seria „Piątek” jest wymyślona i stworzona przez Barańskiego jako zlepek jego przemyśleń i osobistych doświadczeń, będę ją postrzegać jako typową działalność vlogową.

Co wolno Dakannowi, to nie Tobie „słoiku”

Z łatwością można zauważyć, że na piatektheseries uzbierało się naprawdę dużo materiału, bo jakżeby inaczej, skoro kraj taki beznadziejny a i „Cebulaków” wciąż przybywa. Czasami jednak zdarza się, że vloger chyba zapomina o tym co przed chwilą mówił i hejtuje tylko po to żeby hejtować, z wyraźnym umiłowaniem do tego typu czynności. Tak jak dla przykładu w filmie o metrze warszawskim, gdzie sam najpierw wyśmiewa i krytykuje ten rodzaj transportu, a następnie zarzuca „słoikom”, że plują na metro, a przecież zawsze mogą pojechać sobie do Londynu i „przejechać się w lewo i prawo dla j*** przyjemności”. Najwyraźniej ból tylnej części ciała może uprawiać tylko i wyłącznie Warszawiak – Dakann.

Aktorstwo - poziom mistrz

Jedno jednak trzeba mu przyznać – potrafi grać lepiej niż cała obsada M Jak Miłość, co może nie jest czymś szczególnym, ale miło jest popatrzeć jak ktoś tak bardzo wczuwa się w swoją pracę. Szczególnie przekonująco wypadł w roli warszawskich taksówkarzy i geja

Czasami trudno się nie zgodzić...

Motyla noga ile to ja razy myślałem, ze Dakann to taki polski narzekacz i moralista z powołania, ale czasami trudno mi się po prostu z nim nie zgodzić. Zaczynam oglądać film z miną wytrawnego krytyka i gotowy do sarkastycznej salwy hejtu na jego filmy, ale jakoś mi to nie wychodzi. Sam często kiwam głową, zgadzam się z autorem, a czasami nawet się uśmiechnę. 16 minutowy odcinek o vlogerkach  pochłonąłem nawet bez przerw na facebooka i gmaila, tak samo zresztą jak materiał o JP na 100%.

Najwyraźniej jak już raz się założy damskie ciuszki to nie można przestać. Dakann postanowił iść za ciosem i wprowadzić nową serię filmów GlamXL, gdzie hejt na „modowe” vlogerki trwa w najlepsze. Nie jestem w stanie jednak napisać tu czegoś sensownego, w momencie gdy zobaczyłem jak vloger maluje sobie paznokcie u stóp, moja (dosyć wysoka) tolerancja dla wszelkiego rodzaju obrzydlistwa w tym miejscu się skończyła. Swoją drogą podziwiam takie odważne, transwestyckie skłonności autora, ja bym tak nie potrafił na oczach całego YouTube’a…

Hejt na 100%

O ile rozumiem wyśmianie głupawych, nastoletnich vlogerek, to „nienawiść” Dakanna wobec tego w miarę poczciwego grona YT już nie rozumiem. Dostało się nawet bogu ducha winnemu Piotrowi Ogińskiemu z Kocham Gotować, bo jak hejtować to wszystko i wszystkich. Nie zważać na sens i potrzebę tego, ważne jest aby zrobić mało śmieszny filmik, żeby gimbaza miała w co zęby wtopić, a hajs z YouTube’a sypał się jak zboże z elewatora. No ale cóż, skoro target programu to młodzież od 14 do 19 roku życia, to może po prostu zbyt wiele wymagam.