REKLAMA
  1. Rozrywka
  2. Książki

E-booki #must-have przecenione na Woblink

Pięć publikacji, o których zapewne słyszeliście. Pięć książek, które przewijały się przez Wasze zakupowe listy. No i może w końcu pięć tytułów, które skonsumowaliście w tradycyjnej wersji, a chcielibyście posiadać w wersji elektronicznej?

22.03.2013
19:00
E-booki #must-have przecenione na Woblink
REKLAMA
REKLAMA

Wybrane ‘klasyki’ są dostępne w promocji Woblink, która potrwa jeszcze do 24 marca.

Zestaw jest nader obiecujący:

  • Marcin Bruczkowski – Bezsenność w Tokio
  • Norman Davies – Zaginione Królestwa
  • Shehadeh Raja – Palestyńskie wędrówki. Zapiski o znikającym krajobrazie
  • Mariusz Szczygieł - Gottland
  • Małgorzata Szejnert – Śród żywych duchów

Bezsenność w Tokio to jedno z tych ulubionych wydawnictw, które mogą się sprawdzić jako przewodnik turystyczny, ale są przede wszystkim osobistą relacją z podróży. Ta, którą odbył Bruczkowski trwała 10 lat, choć w początkowych założeniach miał to być tylko jeden rok. Podróż wbrew tradycyjnemu rozumieniu – pokonywania przestrzeni, a w znaczeniu poznawczym – kultury i obyczajów w Kraju Kwitnącej Wiśni. Zdecydowanie preferuję ten tryb „zwiedzania”, aniżeli za pośrednictwem opasłego przewodnika, wyładowanego suchymi informacjami. Zwłaszcza jeśli startujesz z tego samego miejsca co autor – gaijina próbującego odnaleźć się w tak orientalnym kręgu kulturowym.

Zaginione królestwa jest kolejnym dowodem na to, że Daviesowi niejednokrotnie bliżej do wprawnego gawędziarza, niż stereotypowego historyka (nie umniejszając w jakikolwiek sposób autorowi). Uwadze nie umknie oczywiście ogrom mrówczej pracy badawczej, niemniej nie przytłacza ona ilością sprezentowanych dat, faktów i postaci. Jest to raczej ten rodzaj opowieści, którą pochłania się jak dobrą opowieść, na pograniczu legendy i mitu. A tyczy się tytułowych królestw, które zostały starte przez czas, bądź nie miały go wystarczająco dużo, ażeby wymowniej zapisać się na kartach historii.

Reportaż Palestyńskie wędrówki podejmuje zaś trudną tematykę zbrojnego konfliktu w Strefie Gazy. Sprawozdanie jest o tyle wymowne, że narratorem staje się przedstawiciel jednej ze zwaśnionych stron – palestyński prawnik. Daleko jednak od typowo „informacyjnego” uciekania się do statystyk, przedstawiających bilans ofiar i wystrzelonych pocisków. Narrator serwuje opis osobistego dramatu, zwracając uwagę na pozornie nieistotne elementy, które nie interesują wiodących serwisów informacyjnych. Nagroda im. Ryszarda Kapuścińskiego niech będzie najlepszą rekomendacją.

REKLAMA

Gottland. W zasadzie mógłbym poprzestać na powyższym wspomnieniu o promocji. Jakiekolwiek rekomendacje wydają się zbędne, mając na uwadze ilość zdobytych nagród i po prostu jakość pióra Szczygła. Temat przewodni: południowi sąsiedzi w czasach komunistycznego ucisku, tagi: #niejednoznaczność, #oryginalność, #społeczno-obyczajowy przekrój, #Czechosłowacja.

Śród żywych duchów jest natomiast opowieścią z rodzimych stron. Tych, do których niezbyt łatwo się wraca, a stanowiących istotny wycinek polskiej historii. Szejnert podejmuje się trudnego zadania – odnalezienia prawdy o straconych więźniach politycznych z okresu Polski Ludowej. Prawdy dość brutalnej i nie do końca oczywistej – gdzie pochowano ciała „wrogów ludu”? Prócz „wyboistego” śledztwa i pokrętnej drogi zdobywania nowych informacji, książka jest także zapisem tragedii rodzin i bliskich zniszczonych przez ówczesny ustrój polityczny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA